ZuzanaP
05.05.06,09:53
SZČO si založila s. r. o., poplatok právničke (na základe fa, ktorá je ale vystavená na meno s. r. o.) za založenie s. r. o. zaplatil z účtu, ktorý používal v podnikaní ako SZČO.

Kam zaúčtovať tento pohyb? Do neovplyvňujúcich základ dane, alebo do ovplyvňujúcich, nakoľko je to výdavok na dosiahnutie príjmov.
ayya
05.05.06,08:49
SZČO si založila s. r. o., poplatok právničke (na základe fa, ktorá je ale vystavená na meno s. r. o.) za založenie s. r. o. zaplatil z účtu, ktorý používal v podnikaní ako SZČO.

Kam zaúčtovať tento pohyb? Do neovplyvňujúcich základ dane, alebo do ovplyvňujúcich, nakoľko je to výdavok na dosiahnutie príjmov.

u SZCO do neovplyvnujucich ... je to na dosiahnutie prijmov ale u inej uctovnej jednotky... do "pravnickej osoby" ... bude to vydavok v tej novej sro ... a pravdepodobne to bude medzi zriadovacimi vydavkami ... to si este podrobnejsie vyhladaj, su tam iste financne limity a v zavislosti od toho sa potom uctuje ...:)
Zita5
05.05.06,09:00
SZČO si založila s. r. o., poplatok právničke (na základe fa, ktorá je ale vystavená na meno s. r. o.) za založenie s. r. o. zaplatil z účtu, ktorý používal v podnikaní ako SZČO.

Kam zaúčtovať tento pohyb? Do neovplyvňujúcich základ dane, alebo do ovplyvňujúcich, nakoľko je to výdavok na dosiahnutie príjmov.

Poplatok za založenie s.r.o. nie je výdavkom SZČO ....účtovala by som v JÚ ako výber pre osobnú potrebu ,čiže výdavok neovplyvňujúci ZD.

Doklad o zaplatení poplatku je zriaďovacím výdavkom s.r.o. a zároveň vkladom spoločníka v uvedenej výške poplatku . Určite tam toho vkladu bude aj viac pri založení s.r.o.

Takto by som to riešila ja .:)
ZuzanaP
05.05.06,09:06
Ďakujem veľmi pekne a bude stačiť v s. r. o., ak si pri účtovaní úhrady fa priložím výpis z účtu SZČO?
ayya
05.05.06,09:07
Poplatok za založenie s.r.o. nie je výdavkom SZČO ....účtovala by som v JÚ ako výber pre osobnú potrebu ,čiže výdavok neovplyvňujúci ZD.

Doklad o zaplatení poplatku je zriaďovacím výdavkom s.r.o. a zároveň vkladom spoločníka v uvedenej výške poplatku . Určite tam toho vkladu bude aj viac pri založení s.r.o.

Takto by som to riešila ja .:)
preco vkladom? podla mna to bude zuctovanie zriadovacich vydavkov, to by mal mat tiez na starosti spravca vkladu, ... vklad je presne urceny v spolocenskej zmluve a mali by tam byt aj riesene vydavky vzniknute do dna vzniku spolocnosti (mozu vznikat uz aj pred zalozenim), nedavno som videla odmietnutie zapisania sro... jednou z vyhrad bolo prave nedoriesene uznanie vydavkov, vzniknutych pred zapisom spolocnosti do obchodneho registra ... nerozumiem problemu? zas mi nieco unika? nestras ma! :D
ayya
05.05.06,09:12
Ďakujem veľmi pekne a bude stačiť v s. r. o., ak si pri účtovaní úhrady fa priložím výpis z účtu SZČO?
ja by som to inak: ak bude zakladne imanie splatene v hotovosti "do pokladne" tak nasledne by som vystavila vydavkovy pokladnicny doklad (o sro sa teraz bavime) .... a k nemu by som tu fakturu pripojila
a ked bude splatene na ucet v banke, tak najprv prevod do pokladne,... a potom vydavok z pokladne
a co sa tyka "umiestnenia vydavku v uctovnictve" - tak to som pisala hore - v suvislosti so zriadovacimi vydavkami... treba zhodnotit celkovu sumu zriadovacich vydavkov a potom sa rozhodnut pre spravne zauctovanie
Zita5
05.05.06,09:13
preco vkladom? podla mna to bude zuctovanie zriadovacich vydavkov, to by mal mat tiez na starosti spravca vkladu, ... vklad je presne urceny v spolocenskej zmluve a mali by tam byt aj riesene vydavky vzniknute do dna vzniku spolocnosti (mozu vznikat uz aj pred zalozenim), nedavno som videla odmietnutie zapisania sro... jednou z vyhrad bolo prave nedoriesene uznanie vydavkov, vzniknutych pred zapisom spolocnosti do obchodneho registra ... nerozumiem problemu? zas mi nieco unika? nestras ma! :D


ayya , to nechávam už na Vás ...ja s.r.o. neúčtujem ...v minulosti áno , ale teraz nie .
Ja som sa odrazila z JÚ , pretože prepokladám , že ten doklad o zaplatení by ani nemal byť založený v evidencii jednoduchého účtovníctva i keď je to výdavok neovplyvňujúci ZD .Práve preto by som riešila výber pre osobnú spotrebu v JÚ a či už tie peniaze použijem súkromne , alebo si vyplatím poplatky za vytvorenie s.r.o. to je jedno ....len ide o doklad o zaplatení .........:) ;)

A ako to je v podvojnom /toho sa účta bojkám/ to vysvetlíte Vy ,nie ?:cool:
ayya
05.05.06,09:16
ayya , to nechávam už na Vás ...ja s.r.o. neúčtujem ...v minulosti áno , ale teraz nie .
Ja som sa odrazila z JÚ , pretože prepokladám , že ten doklad o zaplatení by ani nemal byť založený v evidencii jednoduchého účtovníctva i keď je to výdavok neovplyvňujúci ZD .Práve preto by som riešila výber pre osobnú spotrebu v JÚ a či už tie peniaze použijem súkromne , alebo si vyplatím poplatky za vytvorenie s.r.o. to je jedno ....len ide o doklad o zaplatení .........:) ;)

A ako to je v podvojnom /toho sa účta bojkám/ to vysvetlíte Vy ,nie ?:cool: neboj sa! ... ano v jednoduchom to ide ako osobna spotreba... to mas jednoznacne pravdu... lebo SRO nemoze byt "dcerskou spolocnostou" podnikatela SZCO .....
keby sa to bolo stalo v nejakej pravnickej osobe - a sucasne ta pravnicka osoba by bola jednym zo spolocnikov v tej novej zakladanej sro, vtedy by to tam myslim mohla nechat... neviem, ci sa jasne vyjadrujem...
skratka: u SZCO je to osobna spotreba ... :)
ayya
05.05.06,09:37
este poznamocka, mame tam hore trosku nespravne formulacie ;)

SZCO si podla mojho nazoru nemoze zalozit sro... viem, co si myslela: ze clovek, ktory momentalne podnika ako SZCO ... rozsiruje svoje podnikanie a zhodou okolnosti je to formou zalozenia sro ...

Z hladiska obchodneho prava... aj inych zakonov, hlavne danovych... je to novy podnikatelsky subjekt , v ktorom iba nahodou vystupuje ten isty obcan ... oba tie subjekty v ramci podnikania budu na sebe nezavisle, aj v tom pripade, ak by v tej novej sro bol iba jeden spolocnik a aj ked bude jedinym konatelom ...
SZCO je podnikatel, "fyzicka osoba" a sro - je nova samostatna "pravnicka osoba", ktora pretoze sa nevie za seba podpisat, :D preto za nu musi vsetko podpisovat nejaky obcan, v pripade sro je to najcastejsie konatel, v akciovkach to moze byt clen predstavenstva, alebo prokurista, inde riaditel, alebo prezident...

pravnici by nas zabili, keby sme trvali na tej formulacii, co si hore v otazke napisala :)
ZuzanaP
05.05.06,11:20
Jasné, išlo mi o to, aby som v skratke vysvetlila svoj problém. Hlavne, že sme sa pochopili.

Krásny predĺžený víkend!!!!!!!:D