Katka1010
19.01.15,12:14
POdnikatel mal na praxi studenta strednej skoly. Od skoly dostal fakturu na vreckove pre studenta. MOze si podnikatel tento vydavok uplatnit ako vydavok ovplyvnujuci zaklad dane?
avalik
19.01.15,11:20
Čo je uvedené v zmluve medzi školou a podnikateľom? Ako je tam riešené vreckové?

Ak je to "vreckové" v zmysle "odmena za produktívnu prácu" podľa § 12 ods. 4 zákona č. 184/2009 Z. z. o odbornom vzdelávaní a príprave, mám za to, že je to výdavok ovplyvňujúci základ dane.

§ 12
Finančné zabezpečenie

(1) Žiakovi strednej odbornej školy sa môže poskytnúť finančné zabezpečenie, ktorým sa sledujú výchovno-vzdelávacie ciele, za podmienok uvedených v odsekoch 2 až 6. Finančným zabezpečením je motivačné štipendium a odmena za produktívnu prácu.

(2) Motivačné štipendium sa môže poskytovať mesačne v období školského vyučovania najviac do výšky 65 % sumy životného minima určeného osobitným predpisom.18) Pri určovaní jeho výšky sa prihliada najmä na dosiahnutý prospech a pravidelnú účasť na výchove a vzdelávaní.

(3) Motivačné štipendium sa žiakovi uhrádza z prostriedkov fyzickej osoby alebo právnickej osoby, pre ktorú sa žiak pripravuje na povolanie,19) v prípade prípravy na výkon povolania a odborných činností, ktoré sú výkonom práce vo verejnom záujme,20) aj z prostriedkov iných fyzických osôb alebo právnických osôb.

(4) Odmena za produktívnu prácu patrí žiakovi, ktorý v rámci praktického vyučovania v súlade so školským vzdelávacím programom21) vykonáva produktívnu prácu. Táto odmena sa uhrádza z prostriedkov fyzickej osoby alebo právnickej osoby, pre ktorú žiak túto prácu vykonáva.

(5) Produktívnou prácou na účely tohto zákona je zhotovovanie výrobkov alebo poskytovanie služieb, ktoré sú v súlade s predmetom činnosti fyzickej osoby alebo právnickej osoby, pre ktorú žiak túto prácu vykonáva. Za produktívnu prácu sa nepovažujú cvičné práce22) vykonávané žiakom počas praktického vyučovania.

(6) Odmena za produktívnu prácu sa poskytuje za každú hodinu vykonanej produktívnej práce vo výške 50 % až 100 % zo sumy určenej podľa osobitného predpisu.23) Pri určovaní jej výšky sa zohľadňuje aj kvalita práce a správanie žiaka.
Katka1010
19.01.15,11:26
v zmluv je napisane iba to, ze skola vystavi fakturu na vreckove..je to zmluva o organizacnom zabezpeceni odbornej praxe studenta
avalik
19.01.15,11:44
doplnila som odpoveď
Katka1010
23.01.15,12:08
Chcela by som doplnit informaciu - ide o financne zabezpecenie podla par. 12 zakona 184/2009, ktore skola vyplati ziakovi a nasledne to fakturuje podnikatelovi, kde si ziak vykonaval prax..moze si to dat dany podnikatel do vydavkov ovplyvnujucich zaklad dane?
Tweety
23.01.15,12:52
Chcela by som doplnit informaciu - ide o financne zabezpecenie podla par. 12 zakona 184/2009, ktore skola vyplati ziakovi a nasledne to fakturuje podnikatelovi, kde si ziak vykonaval prax..moze si to dat dany podnikatel do vydavkov ovplyvnujucich zaklad dane?

Odpoveď už predsa máš od avalik, ale ak nestačí citácia zákona, odpoviem, z nej vyplýva, že áno, bude pre vás daňovo uznaným výdavkom.