mmia
05.05.06,11:27
este by som mala jednu otazocku..
zastnankyna naposledy pracovala 2.5. potom sa dva tyzdne neozvala tak sme jej dali k 3.5. vypoved v skusobnej dobe a dnes priniesla OČR od 3.5. vypoved je teda neplatna??? ( vypoved este nepodpisala od 2.5 sa ukazala az dnes.....
Tweety
05.05.06,09:29
este by som mala jednu otazocku..
zastnankyna naposledy pracovala 2.5. potom sa dva tyzdne neozvala tak sme jej dali k 3.5. vypoved v skusobnej dobe a dnes priniesla OČR od 3.5. vypoved je teda neplatna??? ( vypoved este nepodpisala od 2.5 sa ukazala az dnes..... Počas skúšobnej doby môžete ukončiť PP aj keď je PN.:cool:Neplatia žiadne obmedzenia výpovede.Všetko závisí od Vás, ako sa zachováte, či nebudete výpoveď brať do úvahy, alebo áno.
mmia
05.05.06,09:34
aj ked sa jedná o OČR ??
dana9
05.05.06,09:57
Počas skúšobnej doby jej môžete dať výpoveď aj keď je PN.:cool:Neplatia žiadne obmedzenia výpovede.Všetko závisí od Vás, ako sa zachováte, či nebudete výpoveď brať do úvahy, alebo áno.

V zásade úplne súhlasím, len na upresnenie doplním, že počas skúšobnej doby sa nedáva výpoveď tak, ako to ustanovuje ZP v § 59, ale ide o skončenie PP v skúšobnej dobe (§ 72 ZP), ktoré stačí druhej strane oznámiť. To je vlastne aj dôvod, prečo sa neuplatňuje ochranná doba. Písomná forma nie je podmienkou platnosti takéhoto skončenia PP.

dana
mmia
05.05.06,10:06
a nasla by som to niekde v zakone neviem ci nebude robit problemy.... niecim to podlozit mam pred sebou ZP ale akosi .......
Beba
05.05.06,10:12
a nasla by som to niekde v zakone neviem ci nebude robit problemy.... niecim to podlozit mam pred sebou ZP ale akosi .......

§ 72
Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe


(1) V skúšobnej dobe môže tak zamestnávateľ, ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.

(2) Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.
dana9
05.05.06,10:14
a nasla by som to niekde v zakone neviem ci nebude robit problemy.... niecim to podlozit mam pred sebou ZP ale akosi .......

Presná úprava skončenia PP v skúšobnej dobe je v § 72 ZP.

Skutočnosť, že ide o odlišný právny "inštitút", ako je skončenie pracovného pomeru vyplýva z toho, že skončenie PP je samostatne upravené v § 59 ZP. Znamená to , že ustanovenia, ktoré sa vzťahujú na skončenie PP, nie je možné použiť v prípade skončenia PP v skúšobnej dobe.

Takou situáciou je najmä to, že podľa § 61 ods. 1 výpoveď musí byť písomná - ide o podmienku, ktorá keď nie je splnená, tak výpoveď je neplatná. Nie je to však použiteľné na skončenie PP v skúšobnej dobe, pretože § 72 ZP ods. 2 hovorí, že písomné oznámenia sa má doručiť - nie je však výslovne ustanovené, že ide o povinnosť. To isté platí aj o ochrannej dobe (PN. OČR ...) ZP v prípade skončenia PP v skúšobnej dobe ochrannú dobu neustanovuje, ustanovuje ju len pri výpovedi a ako už som písala, toto ustanovenie nie je možné použiť v iných prípadoch.

Dúfam, že som odpovedala na otázku, (či som ju dobre pochopila):confused:

dana:)
Ingrid G.
05.05.06,10:16
Upozorňujem, že ste so zamestnankyňou skončili PP v skúšobnej dobe podľa § 72 ZP. Skončili ste PP, nie dali jej výpoveď.
Asi sa bojíš § 64 ZP "Zákaz výpovede" - vy ste však výpoveď nedali. Ja mám ZP uverejnený v Personálnom a mzdovom PP, kde je vo výklade uvedené nasledovné: "Ochranná doba sa nevzťahuje na prípady skončenia PP dohodnutého na určitú dobu, na skončenie PP dohodou, na okamžité skončenie PP a skončenie PP v skúšobnej dobe."
dana9
05.05.06,10:24
Upozorňujem, že ste so zamestnankyňou skončili PP v skúšobnej dobe podľa § 72 ZP. Skončili ste PP, nie dali jej výpoveď.
Asi sa bojíš § 64 ZP "Zákaz výpovede" - vy ste však výpoveď nedali. Ja mám ZP uverejnený v Personálnom a mzdovom PP, kde je vo výklade uvedené nasledovné: "Ochranná doba sa nevzťahuje na prípady skončenia PP dohodnutého na určitú dobu, na skončenie PP dohodou, na okamžité skončenie PP a skončenie PP v skúšobnej dobe."


Presne toto isté je napísané aj v Poradca 7/2006.:)
Tweety
05.05.06,10:48
aj ked sa jedná o OČR ??
Ak je v skúšobnej dobe, tak áno.:cool: