Vlado.s
19.01.15,17:18
Pozdravujem,
som radovým zamestnancom akciovej spoločnosti pracujúcim na riadnu pracovnú zmluvu na dobu neurčitú.

Dňa 27.10.2014 som od zamestnávateľa prevzal písomnú výzvu na odstránenie nedostatkov, proti ktorej som podal 7.11.2014 odpor na čo mi prišla 19.11.2014 odpoveď, že vec bola opäť prešetrená a na svojom stanovisku trvajú.
Ja som však presvedčený o tom, že som nijako nepochybil a postupoval som podľa nariadení a školení, preto som zamestnávateľa vyzval dňa 02.12.2014 k písomnej špecifikácii nedostatku, ktorý ma žiada odstrániť (aký predpis, nariadenie, ktoré písmeno, akým spôsobom), nakoľko si nie som vedomý žiadneho porušenia, no do dnešného dňa 19.01.2015 som nič nedostal.
Už viem, že nemá žiadnu povinnosť mi odpovedať a už vôbec nie lehotu na odpoveď, čo mi vysvetlil veľmi "ochotný" pracovník inšpektorátu práce (asi som ho vyrušil od obeda).
Tú odpoveď som žiadal, lebo viem, že som nič neporušil a nemajú mi čo napísať, jedná sa len o svojvôľu priameho nadriadeného a o psychický nátlak. Samozrejme riaditeľovi zamlčal rozhodujúce skutočnosti a ten mu to podpísal.
V následnom odpore som na to upozornil a predpokladám, že zistili, že skutočne mám pravdu, len kašlú na to, už raz rozhodli takto, tak to bude tak a ty sa ukľudni, lebo dostaneš padáka.

Mne z toho vychádza, že ich nijako nedonútim k odpovedi, akurát tak môžem opätovne žiadať odpoveď s určením lehoty a ak nebudú opäť reagovať tak už len im poslať rovno list od právnika ohľadom zrušenia výzvy pred samotným podaním na súd a tieto písomnosti použiť na súde.

Alebo vidíte inú cestu? Existuje inštitúcia, na ktorú by som sa mohol obrátiť?
Je možnosť brániť sa proti takejto výzve inak ako súdnou cestou?

Prepustenia sa neobávam, v podstate s tým počítam, ak im nedám pokoj, no ja som baran a pokoj určite nedám. No každý krok si dobre zvážim a diskutujem, aj preto to píšem tu, lebo viac ľudí viac vie.

Ďakujem vopred za odpovede. (akékoľvek)
vlasta123
19.01.15,17:05
Dobre počítaš:už raz rozhodli takto, tak to bude tak a ty sa ukľudni, lebo dostaneš padáka.

§ 63
Výpoveď daná zamestnávateľom
(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak:

d) zamestnanec

4. neuspokojivo plní pracovné úlohy a zamestnávateľ ho v posledných šiestich mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov a zamestnanec ich v primeranom čase neodstránil,
e) sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.

zamestnávateľ jasne napísal o aké nedostatky sa jednalo?

Vlasta
Vlado.s
19.01.15,17:49
Práve že nie, len všeobecný popis, z ktorého viem o čo ide, ale žiadné presné vysvetlenie... týmto svojím konaním ste porušil to a to písmeno tej a tej smernice a to tým spôsobom, že aj napriek tomu, že smernica hovorí, že máte postupovať tak, vy ste postupoval tak... Nechcú mi to vysvetliť, lebo vedia, že som nič neporušil.
vlasta123
19.01.15,18:01
oni to presne vysvetlili:... týmto svojím konaním ste porušil to a to písmeno tej a tej smernice a to tým spôsobom, že aj napriek tomu, že smernica hovorí, že máte postupovať tak, vy ste postupoval tak..

takže: potrebujú dokončiť nejaké pracovné činnosti,ktoré teraz pre nich vykonávaš a potom dovidenia:okamžité ukončenie pracovného pomeru
Vlado.s
19.01.15,19:13
Nie, nie. Nepochopili sme sa. To medzi 3bodkami je to čo chcem, aby mi vysvetlili. Nič také som od nich nedostal. Preto žiadam špecifikovať. Chápeme sa?
vlasta123
19.01.15,19:43
oni to nebudú špecifikovať,oni to berú ako oboznámenie že si niečo porušil a písomne ťa na to upozornili,takže následuje to je zrejme z druhého odstavca môjho predzádzajúceho komentu
Vlado.s
19.01.15,20:52
Veď práve to, že som "niečo" porušil a sami nevedia čo. Ja nemám problém súhlasiť, že som niečo porušil, ak mi to ukážu v predpisoch. Ide o tú svojvôľu. Niečo ste porušil , odstráňte to, lebo Vás prepustíme. A čo som porušil? Nevieme, ale odstráňte to. Normálne kocúrkovo. Iste všetci chápeme, že to takto nemôže fungovať.
vlasta123
19.01.15,21:07
ono to tak funguje,krutá realita
potrebujú od teba ešte nejakú prácu a potom dovidenia,bez hoci akého finančného vyrovnania,to jest odstupného,lebo pri okamžitom škončení pracovného pomeru nemáš nanň nárok
Vlado.s
19.01.15,21:36
Tu pes nie je zakopaný, pracujem tam len 4 roky, takže na odstupné ani nemám nárok. Ale ďakujem za snahu pomôcť. Pomohla si. Ešte raz vďaka.
Peggynka
19.01.15,21:44
Len si pekne založ zložku a ako budeš ďalej postupovať,záleží od toho,čo tým sledujú.Ak dostaneš výpoveď a oni budú poukazovať na §63ods.4 ZP môžeš to dať na súd,ak ti to stojí za tvoje zdravie,čas a peniaze.Zažila som,viem o čom to je...a to som býk :) Celý proces má svoje štádiá - prvé štádium je,že kolegovia sa budú obávať,aby ich vrchnosť nevidela,že s tebou komunikujú a ty sa budeš cítiť ako prašivý...mohla by som pokračovať,ale nerada na to obdobie spomínam,je to až neuveriteľné.Želám ti pevné zdravie,hlavne pevné nervy.
Vlado.s
19.01.15,22:05
Ďakujem za reakciu. Presne kvôli tomu podávam všetko písomne a cez pečiatku s dátumom prevzatia ... Ja som už dosť preskákal a voči zazeraniu kolegov ... som úplne odolný a vôbec ma netrápi somárik, ktorý so sklopenými ušami čuší a nechá si kydať na hlavu. Ja tam v podstate ani nechcem pracovať, preto mi je jedno, či ma prepustia, alebo nie, ale sám neodídem a tento spôsob by som bral, ak by na mňa niečo skutočne mali. Ale nemajú a preto sa vynasnažím, aby im takýto spôsob neprešiel a ak prejde tak s následkami pre zainteresovaných.
sosak
19.01.15,22:57
ak trval pracovný pomer najmenej 2 roky a menej ako 5 rokov, výpovedná doba je 2 mesiace a nárok na odstupné vzniká vo výške najmenej 1 mesačného zárobku.
http://www.mzdovecentrum.sk/aktuality/vypoved-dana-zamestnavatelom-podla-63-a-narok-na-odstupne-a-vypovednu-dobu-2.htm
Peggynka
20.01.15,11:08
Nechcem ťa oberať o ilúzie,ale dám to tu natvrdo...nič sa nestane,na to zabudni...Bezmocnosť je pocit,ktorý ťa bude sprevádzať a nebudeš sa stačiť čudovať,ver mi.A keďže pre mňa je najlepším vyjadrením stavu,v akom sa nachádzame toto:https://www.youtube.com/watch?v=0p7EdPXSsVU
Tak si to vypočuj,je to od susedov,ale však "podobnosť čiste náhodná".
mona091
20.01.15,16:12
Bojuj,
nevzdavaj sa, aj tak nemas co stratit, maj na vsetko dokazy, a pripadne potom aj sud, nedaj sa znegovat postojmi, ak by sa ludia viacej branili a nenechali si skakat po hlavach, bolo by viacej vyhier, no vacsina dopredu rezignuje
Peggynka
21.01.15,07:22
...aj tak nemáš čo stratiť...
Veruže má,strata zdravia je to,kvôli čomu som do toho nešla a to som bola vo fáze,kedy už okolie dvíhalo obočie nad kreativitou nadriadených,čo sa týka šikany :eek:.Ak je ZP nastavený tak ako je,nieto výhercov v týchto sporoch.A neviem o tom,žeby sa na základe výroku súdu menil ZP,aby k takejto šikane nedochádzalo.Keby sa spor vyriešil za pár mesiacov,tak áno,ale spravidla to trvá roky a nakoniec môže odísť od súdu vysmiaty zamestnávateľ (lebo máme "nezávislé" súdnictvo).Treba byť realistom.
mona091
21.01.15,16:02
dovolim si nesuhlasit,

je pravda, ze firma je silnejsia, ma pravnikov, peniaze,
ale nic nie je nemozne (v minulosti som vyhrala sudny spor s byvalym zamestnavatelom, aj so vsetkymi urokmi, tahalo sa to cca 3 roky, a kedze som uz bola v tom case uplne inde, zdravie mi to nepoznacillo, naopak, mala som zadostucinenie).

zadavatel nech pracu vykonava presne v sulade s predpismy, nech dodrziava dochadzku, a ak ho budu sikanovat, moze z toho ochoriet, byt na pn, dokonca so zaznamom, a mat este viac dokazov, a sucasne, nech vsetky otazky, reakcie, vytky si odklada v pisomnej podobe, cim viac faktov, cim viac dokazov, tym lepsie
Peggynka
21.01.15,16:07
A ako to poznačilo tvojho zamestnávateľa?Lebo zadávateľ píše:... preto sa vynasnažím, aby im takýto spôsob neprešiel a ak prejde tak s následkami pre zainteresovaných...
kukučka
21.01.15,16:47
Čo od toho očakávaš? Financie, zadosťučinenie, komu a čo chceš dokázať? Veď to poznáš, plusy a mínusy. Sám sebe odpovedz či ti stojí zato, lebo ich neprerobíš.
vlasta123
21.01.15,17:34
komu a čo chceš dokázať?

komu - sebe
čo chce dokázať? - že sa nechce a nebude pred zamestnávateľom sklánať /klanať/

zamestnávateľ to aj tak nevie schopný pochopiť,že existuje niekto taký,teda jeho zamestnanec,ktorý sa pred ním neskáňa / neklania sa mu/