Zuzana Ku.
05.05.06,11:46
Prosím o radu,prvý krát mám pred sebou faktúru zo zahraničiahttp://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif a neviem, čo s ňou. Firma z Čiech nám 26.04.2006 dodala tovar na základe dodacieho listu. Tovar sme im zaplatili v hotovosti, tiež 26.04.06. Bolo to uhradené v Sk. Dňa 03.05.2006 sme obdržali faktúru, s dátumom vystavenia 26.04.06, zdan.plnenie je 26.04.2006 a faktúra je v slovenských korunách, dph je 0. Ako túto faktúru zaradiť, a čo s dph? Faktúra je na sumu 2510,- Sk. Mám si z toho vypočítať 19%? A kam s tým v daňovom priznaní? Ďakujem vopred, mám z toho dobrý guláš.
renča1
05.05.06,10:33
Prosím o radu,prvý krát mám pred sebou faktúru zo zahraničiahttp://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif a neviem, čo s ňou. Firma z Čiech nám 26.04.2006 dodala tovar na základe dodacieho listu. Tovar sme im zaplatili v hotovosti, tiež 26.04.06. Bolo to uhradené v Sk. Dňa 03.05.2006 sme obdržali faktúru, s dátumom vystavenia 26.04.06, zdan.plnenie je 26.04.2006 a faktúra je v slovenských korunách, dph je 0. Ako túto faktúru zaradiť, a čo s dph? Faktúra je na sumu 2510,- Sk. Mám si z toho vypočítať 19%? A kam s tým v daňovom priznaní? Ďakujem vopred, mám z toho dobrý guláš.

urobí sa samozdanenie , zo sumy 2 510,0 sK sa vypočíta 19% a uplatní sa odpočet dph a zároveň vznikne daňová povinnosť. V daň.priz.k dph sa základ 2 510,00 uvedie do r. 04 a daň zo sumy 2510,00 čiiže 476,90 SKsa uvedie do r.02 - daňová povinnosť a zároveň do r.16 - odpočet. Odpočet dph sa urobí , ak ti vzniká nárok na odpočet a to podľa § 49 až 50 zákona o dph.
Zuzana Ku.
05.05.06,11:48
Renča, ďakujem za vysvetlenie, to by som hadam zvladla, ale nerozumiem prečo vzniká hneď aj daňová povinnosť? Ako potom predávať ten tovar zákazníkovi, bez vyčíslenia DPH? Predávame cez reg. pokladňu a tá mi DPH vyčísli, keď sa tovar predá. Potom to už nedám do daň. priznania DPH?
renča1
05.05.06,11:54
toto čo som ti napísala to je samozdanenie musí sa urobiť je to zo zákona v konečnom dôsledku ti vznikne nula , ak si splnila podmienky na odpočet dph podľa § 49 - 50. Potom ty ked predáš tovar v SR cez reg.pokladňu , tak z tohto predaja odvedieš dph - vzniká daňová povinnosť. Na konci mesiaci si normálne urobíš rozdiel zo všetkých faktúr v danom období a potom vznikne výstup - vstup = nadmerný odpočet alebo daňová povinnosť voči DÚ.
Zuzana Ku.
05.05.06,12:28
Veľmi krásne ďakujem, Renča, si poklad. Všetko, čo je pre mňa nové, mi pripadá strašne zložité, ale potrápim sa. Ak tomu dobre rozumiem, je to pre nás nevýhodné,kupovať od českého dodávateľa, lebo pri tom samozdanení mi vznikne nula, a pri predaji už len daňová povinnosť. Dobre vravím?A môžem ešte otázočku, ten tovar si mám prijať na sklad v cenách bez DPH? Ďakujem, ďakujem, vopred.
Tweety
05.05.06,12:30
Veľmi krásne ďakujem, Renča, si poklad. Všetko, čo je pre mňa nové, mi pripadá strašne zložité, ale potrápim sa. Ak tomu dobre rozumiem, je to pre nás nevýhodné,kupovať od českého dodávateľa, lebo pri tom samozdanení mi vznikne nula, a pri predaji už len daňová povinnosť. Dobre vravím?A môžem ešte otázočku, ten tovar si mám prijať na sklad v cenách bez DPH? Ďakujem, ďakujem, vopred.
Na sklad prijímaš tovar, alebo materiál ,bez dane( ak ste platcom), ak nie tak s daňou.
ALBO
05.05.06,13:06
Veľmi krásne ďakujem, Renča, si poklad. Všetko, čo je pre mňa nové, mi pripadá strašne zložité, ale potrápim sa. Ak tomu dobre rozumiem, je to pre nás nevýhodné,kupovať od českého dodávateľa, lebo pri tom samozdanení mi vznikne nula, a pri predaji už len daňová povinnosť. Dobre vravím?A môžem ešte otázočku, ten tovar si mám prijať na sklad v cenách bez DPH? Ďakujem, ďakujem, vopred.

Je to to isté, len tú výstupnú daň, čo odvediete pri samozdanení, odvádzate namiesto toho čecha a on vám predáva v cene bez DPH. To je len administratívny rozdiel, ide o to aby sa tá daň dostala do slovenského rozpočtu a aby sa tu ten cech nemusel koli tomu registrovat.

U slováka by ste kúpili za 100+19 =119(csD) a 19 by ste si nárokovali takže=100 na sklad
u čecha kúpite za 100 (cbD) , vo svojom DP odvediete 19 a zároven uplatníte 19, tákže yase na sklad 100
No a dalej predávate v oboch prípadoch s 10% priražkou za 110+DPH
Zuzana Ku.
05.05.06,13:38
Veľmi pekne ďakujem ALBO, mne to treba presne takto "lopatisticky" napísať a hneď mám v tom jasnejšie. Posielam bodíky tým, čo mi poradili. Vďaka.
ALBO
05.05.06,15:35
Veľmi pekne ďakujem ALBO, mne to treba presne takto "lopatisticky" napísať a hneď mám v tom jasnejšie. Posielam bodíky tým, čo mi poradili. Vďaka.
neni zač, rádo se stalo.