rabadka
19.01.15,19:47
Dobrý večer, potrebovala by som súrne poradiť. Dňa 15. novembra 2014 vstúpila do platnosti nájomná zmluva, ktorú som podpísala na dobu neurčitú s výpovednou dobou 2 mesiace s majiteľkou mne prenajatej nehnuteľnosti. Práve som sa pri náhodnom surfovaní po internete dozvedela, že na nemenovanej stránke realít bola pred niekoľkými dňami uverejnená ponuka danej nehnuteľnosti s označením dražba a navrhovateľom dražby bola Slovenská sporiteľňa. Byt má majiteľka kúpený cez hypotekárny úver v tejto banke a po rozhovore so susedmi /je to dvojdom/ som sa dozvedela, že už v minulosti mala problém so splácaním hypotéky. Majiteľka bytu ma o ničom neinformovala, nájomné platím podľa dohody v zmluve, takže uvedená situácia ma veľmi znepokojila. Chcela by som vedieť, aké práva mám ako nájomca v prípade, že byt bude predaný a ja nedostanem /ako je podľa zákona uvedené/ písomnú výpoveď od majiteľky. Vopred ďakujem.
Mária27
19.01.15,19:40
Zostaneš nájomcom aj po zmene majiteľa.

občiansky zákonník

§ 680

(2) Ak dôjde k zmene vlastníctva k prenajatej veci, vstupuje nadobúdateľ do právneho postavenia prenajímateľa a nájomca je oprávnený zbaviť sa svojich záväzkov voči prvšiemu vlastníkovi, len čo mu bola zmena oznámená alebo nadobúdateľom preukázaná.

(3) Ak dôjde ku zmene vlastníctva k nehnuteľnej veci, môže z tohto dôvodu vypovedať nájomnú zmluvu iba nájomca, a to aj vtedy, ak bola zmluva uzavretá na dobu určitú; výpoveď však musí podať v najbližšom výpovednom období, pokiaľ je zákonom alebo dohodou ustanovené. Pri zmene vlastníctva k hnuteľnej veci môže zmluvu vypovedať aj nadobúdateľ.
rabadka
19.01.15,19:55
Ďakujem veľmi pekne. Myslela som si, že hádam neostanem zo dňa na deň na ulici... s malým dieťaťom...takto viem, že keď mi písomne oznámi výpoveď, mám tie dva mesiace na vysťahovanie. Pekný večer.
Mária27
19.01.15,19:59
Nemusíš sa vysťahovať vôbec. Nový vlastník ti len oznámi, kam na jeho účet máš zasielať nájomné. Nájom bude pokračovať za tých istých podmienok.
dmc
20.01.15,05:28
Najomna zmluva spracovana podla Obcianskeho zakonnika alebo podla zakona o kratkodobom najme? Pretoze podla obcianskeho zakonnika je vypovedna lehota minimalne 3 mesiace a pri zmene majitela ti plati zmluva dalej a v pripade vypovede moze dat najomca vypoved iba z presne stanovenych dovodov uvedenych v OZ. Na druhej strane pri kratkodobom najme je mozne uzatvorit zmluvu maximalne na 2 roky - a nie na dobu neurcitu - dovody na skoncenie najmu pred lehotou su taktiez urcene v zakone ale daju sa upravit aj v zmluve (v pripade Obcianskeho zakonnika to neplati) a vypovedna lehota je tu minimale 1 mesiace pripade 15 dni (podla zakona o kratkodobom najme.
rabadka
20.01.15,17:39
Dobry vecer, je to zmluva uzatvorena na dobu neurcitu. V zmluve sme sa ale dohodli na vypovednej dobe 2 mesiace. Rada by som teda vedela, ktora doba plati...ci ta podla OZ, alebo v zmluve. Predpokladam ale, ze plati OZ. dakujem vopred
dmc
20.01.15,17:55
Pokial nedojde k skonceniu najmu dohodou tak pri podani pisomnej vypovede sa postupuje v zmysle ustanovenia § 710 ods.3

3) Ak bola daná písomná výpoveď, skončí sa nájom bytu uplynutím výpovednej lehoty. Výpovedná lehota je tri mesiace a začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bola nájomcovi doručená výpoveď. Prenajímateľ môže nájomcovi písomne určiť dlhšiu výpovednú lehotu. Na doručovanie písomnej výpovede nájmu bytu sa primerane použijú ustanovenia osobitného predpisu.5