Ester plus
20.01.15,06:47
Chcem sa spýtať na váš názor ohľadom zmien v časovom rozlišovaní §56 PÚ v PÚ. V tomto paragrafe sa rieši účtovná skupina 38x, pričom pribudol ods. 14. Ja tomu rozumiem tak, že v mikro ÚJ sa už nerieši ČR pokiaľ to má súvis s účtovaním na účtoch účtovnej skupiny 38x. Ale všimla som si aj také názory, že ČR sa v mikro ÚJ nevykonáva ani pokiaľ ide o odhady napr. pri účtovaní na účte 326, 323 ani pri zostatku nespotrebovaných zásob v sklade pokiaľ ide o nevýznamné sumy. Ako je to vlastne správne. Vedel by to niekto vysvetliť?
karakul
20.01.15,08:24
Akosi sa už málo ľudí hrnie do odborných a metodických diskusií na Porade. Rozhodujúca väčšina už len otázku položiť a odpovedajte mi... názor (fundamentovaný) priložiť už poskromnejšie.

Otázka je na mieste, odpoveď zložitejšia. Najmä preto, že §56 ods.14 platil od 1.1.2014 a všetky dovtedy publikované články k tomuto paragrafu sa stali pasé novelou Postupov účtovania ku dňu 31.12.2014 (zisťujem, že strašne veľa ľudí túto zmenu ešte ani nepostrehlo.) K novému zneniu som ešte odborný článok nestretol.

Áno, onoho času som sa tu pýtal, ako s PHL v nádrži u MÚJ - jedine Kejka odpovedala, že už nevylučuje zo spotreby (t.j. nedáva na 112) - osobne zdieľam tento názor.

ALE - položil som túto otázku na školení k RUZ za rok 2014, kde sa preberali všetky zmeny k 31.12.2014 a lektor (audítor, daňový poradca, autor odborných článkov) odpovedal, že veru sa nad touto otázkou ešte nezamýšľal, ale keby mal z voleja odpovedať, tak s tým nesúhlasí, a vyslovil názor, že časové (ne)rozlišovanie sa týka iba účtov skupiny 38.... Osobne to však chápem tiež v širšom slova zmysle a logicky nevidím dôvod členiť nákup PHL za 50 €, keď predtým som nečlenil povinné zmluvné poistenie za 110 €....

Sú tu aj iné veci - napr. úroky pri finačnom lízingu - aj tu čiastka na rozlišovanie je minimálna a názory na to sa rôznia.

Problém vidím aj v tom, že prevážna väčšina "teoretikov" sa asi zaoberá skôr veľkými UJ a že času na dôkladné premietnutie zmien si vyžaduje o niečo dlhší čas... ovšem tí, čo pracujú na UZ, ho nazvyš nemajú...

Chcel som podať aj dopyt na FRSR, ale už tak nevidím spôsob podávania dopytov ako v minulosti....

P.S. ... ku komentu Ester plus: aktuálne znenie § 56 odsek 14:
"V mikro účtovných jednotkách nie je potrebné na účte časového rozlíšenia účtovať nevýznamný a stále sa opakujúci účtovný prípad, ktorý sa týka účtovania nákladov a výnosov medzi dvoma účtovnými obdobiami, pričom nejde o účtovný prípad týkajúci sa účtovania dotácií a emisných kvót....."

... problém vidím v tom zvýraznenom - napr. PHL v nádrži sa nikdy neúčtovalo na účte časového rozlíšenia, ale na 112; podľa lektora ani účty 323, 326 nie sú účtami časového rozlíšenia... za tie pokladal iba skupinu 38...

... predpokladám, že niekto v budúcnosti vydá k tomuto pokyn.
karakul
20.01.15,08:29
... myslím si, že na túto tému debata by bola vhodnejšia ako otázka, lebo vtesnať všetky myšlienky do jedného príspevky je nonsens...
karakul
20.01.15,09:28
... už počet videní tejto témy je vyše 87, ale reakcií nepribúda...
Ester plus
20.01.15,19:59
Našla som zmeny v PÚ od 1.1.2015 s účinnosťou zmeny od 31.12.2014 citujem:

"Prijatím smernice sa aplikujú výnimky z časového rozlíšenia pre mikro účtovné jednotky. V mikro účtovných jednotkách nie je potrebné účtovať nevýznamný a stále sa opakujúci účtovný prípad, ktorý sa týka účtovania nákladov a výnosov medzi dvoma účtovnými obdobiami, pričom nejde o účtovný prípad týkajúci sa účtovania dotácií a emisných kvót.. Pre ostatné účtovné jednotky sa výnimka časového rozlíšenia neaplikuje. Vo veľkých účtovných jednotkách a v malých účtovných jednotkách nie je potrebné časovo rozlišovať náklady a výnosy, ak ide o nevýznamný a stále sa opakujúci účtovný prípad týkajúci sa časového rozlíšenia nákladov alebo výnosov posledného a prvého mesiaca účtovného obdobia."

Čiže v mikro ÚJ nie je potrebné účtovať nevýznamný a stále sa opakujúci účtovný prípad - t.j. nie je tu napísané vyslovene účtovný prípad týkajúci sa časového rozlíšenia a preto by sa to nemalo aplikovať len na účtovnú skupinu 38x?
karakul
20.01.15,20:47
... pridal som p.s. k svojmu príspevku
Ester plus
21.01.15,06:06
Tu prikladám chronologicky ako sa menil §56 ods.14.
1. Platnosť od 1.1.2014
(14) Na účtoch časového rozlíšenia sa neúčtuje, ak ide o nevýznamné sumy výnosov a nákladov a zároveň ide o každoročne sa opakujúce plnenia, napríklad náklady na telefónne poplatky, poplatky za odpad, predplatné.
2. Platnosť od 31.12.2014
(14) V mikro účtovných jednotkách nie je potrebné na účte časového rozlíšenia účtovať nevýznamný a stále sa opakujúci účtovný prípad, ktorý sa týka účtovania nákladov a výnosov medzi dvoma účtovnými obdobiami, pričom nejde o účtovný prípad týkajúci sa účtovania dotácii a emisných kvót. Vo veľkých účtovných jednotkách a v malých účtovných jednotkách sa náklady a výnosy časovo rozlišujú. Vo veľkých účtovných jednotkách a v malých účtovných jednotkách nie je potrebné časovo rozlišovať náklady a výnosy, ak ide o nevýznamný a stále sa opakujúci účtovný prípad týkajúci sa časového rozlíšenia nákladov alebo výnosov posledného a prvného mesiaca účtovného obdobia.

Ja osobne som sa rozhodla, nakoľko odst. 14 bol priradený k § 56 účty časového rozlíšenia a spomína sa tu len účtovná skupina 38, aplikovať časové (ne) rozlišovanie len na túto účtovnú skupinu. Počkám či k tomu výjde nejaký pokyn.