4326
05.05.06,12:59
Dobrý deň prajem,

chcem sa len uistiť či správne uvažujem. Máme vlastnu budovu, ktorá ale nie je skolaudovaná. Náklady na el. enrgiu a plyn účtovníčka účtuje na 042 až do kolaudácie.
Neviem ale či ide o správne zaradenietýchto nákladov, nakoľko v budove prebieha výroba našich výrobkov, ktoré faktúrujeme.
Neviem ako by som obhájila účtovanie na účet 042, skôr sa mi zdá správne účtovať spotrebu enegie a plynu, aj keď nie je budova skolaudovaná.
Aký je názor vás ostatných.
sway
05.05.06,11:37
Dobrý deň prajem,

chcem sa len uistiť či správne uvažujem. Máme vlastnu budovu, ktorá ale nie je skolaudovaná. Náklady na el. enrgiu a plyn účtovníčka účtuje na 042 až do kolaudácie.
Neviem ale či ide o správne zaradenietýchto nákladov, nakoľko v budove prebieha výroba našich výrobkov, ktoré faktúrujeme.
Neviem ako by som obhájila účtovanie na účet 042, skôr sa mi zdá správne účtovať spotrebu enegie a plynu, aj keď nie je budova skolaudovaná.
Aký je názor vás ostatných.

Až do kolaudácie by všetko malo ísť na 042...., ale toto je špecifikum :rolleyes: máte pripojené energie hoci nemáte skolaudované? - počkaj ešte čo ostatní...;)
4326
05.05.06,11:50
Máme pripojené energie - na všetko je zmluva. Práve preto sa pýtam, lebo je to nie je jednoznačné.
sway
05.05.06,11:57
Máme pripojené energie - na všetko je zmluva. Práve preto sa pýtam, lebo je to nie je jednoznačné.

v tomto prípade by som to účtovala na 502 / xx s tým že si obhájim, že to boli náklady nevyhnutné na zabezpečenie a dosiahnutie príjmov.... - môj názor, uvidíme či sa niekto pridá.:)
tamara
05.05.06,12:27
Dobrý deň prajem,

chcem sa len uistiť či správne uvažujem. Máme vlastnu budovu, ktorá ale nie je skolaudovaná. Náklady na el. enrgiu a plyn účtovníčka účtuje na 042 až do kolaudácie.
Neviem ale či ide o správne zaradenietýchto nákladov, nakoľko v budove prebieha výroba našich výrobkov, ktoré faktúrujeme.
Neviem ako by som obhájila účtovanie na účet 042, skôr sa mi zdá správne účtovať spotrebu enegie a plynu, aj keď nie je budova skolaudovaná.
Aký je názor vás ostatných.

a nevadí, že v budove, ktorá nie je este skolaudovaná prebieha výroba?
4326
05.05.06,12:41
No v súlade so zákonom to nie je, ale ak to budem účtovať na 042 ako potom zdôvodním faktúry za výrobky?
Rozmýľam, premýšľam a špekulujem.
Pridajte ešte niekto svoj názor...........
sway
05.05.06,12:42
a nevadí, že v budove, ktorá nie je este skolaudovaná prebieha výroba?

No podľa mňa to nie je košér, ale nie je to vec DÚ, ale iných inštitúcií - tam Vám hrozia pokutky od stavebného úradu... alebo mestského úradu odboru útvaru architekta - tí chodia a pokutujú.... aspoň čo viem ja...
Určite by som to dala čo najskôr skolaudovať.;)
4326
05.05.06,14:00
Ak to budem účtovať do nákladov nemôže sa stať, že daňový úrad tieto náklady vyhodí? Respektíve presunie na účet 042?
Mám dilému ako to správne účtovať, lebo ak ich dám na 042 budem mať veľký zisk.
KEJKA
05.05.06,19:24
na 042 idú obstarávacie náklady . Energie by tam patrili, ak slúžia napohon mechanizmov, vykurovanie, temperovanie počas výstavby.
Ale vy tú energiu spotrebúvate pri výrobe, ktorú realizujete. Teda tieto náklady sú spojené s dosahovaním príjmov a nemajú čo na 042 robiť.
Otázka prečo prebieha výroba v neskolaudovaných priestoroch je druhá vec.
Nemáte aspoň ničo ako predbežné rozhodnutie, alebo rozhodnutie o povolení užívať budovu? Prečo vlastne nie je skolaudovaná? prebieha ete výstavba?
Lebo ak áno, možno by bolo potrebné tie energie kľúčovať - čo môže byť problém.
Možno len treba vybaviť nejaké papiere, potvrdenia potrebné pre kolaudáciu, teda že je dobudoané, len nie je papierovo dotiahnuté.
estefano
05.05.06,22:09
Daňového úradu by som sa až tak veľmi nebál. Ak si vytvoríte smernicu, do ktorej si zakomponujete aj kalkulačný vzorec tvorby ceny s odkazom na spotrebu el. energie a aj iných nákladov, správca dane Vám musí preukázateľné výdavky v súlade so smernicou uznať. Účet 042 je síce určený ako prechodný účet, napr. pri výstavbe budovy až po jej kolaudáciu, ale vo Vašom prípade je spotreba energií spojený s výrobou a nie len s výstavbou.