elena74
05.05.06,12:35
ahojte na porade, prosim vas ako sa vypisuje hmot. zodpov. , ako ma

spravvne vyzerat? Pre pracovnika co ma v kancli na starosti pokladnu...

Dakujem Vam...
Zita5
05.05.06,10:55
Pokúsim sa to stiahnuť do hromady , ale nejako mi to nejde , tak sa ospravedlňujem , že je to také rozsiahle ..:)
elena74
05.05.06,10:59
dakujem ti pekne....:-) pomohla si mi..
Zita5
05.05.06,11:01





Dohoda o hmotnej zodpovednosti


Zamestnávateľ ...... (označenie zamestnávateľa a sídlo)

zastúpený ...... (meno a funkcia konajúceho zástupcu)

a

zamestnanec ...... (meno a priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo, číslo občianskeho preukazu)

uzavreli s účinnosťou od ...... (dátum) túto


dohodu o hmotnej zodpovednosti
v zmysle § 182 a nasl. Zákonníka práce



Zamestnanec vykonáva v zmysle dohody o pracovnej činnosti zo dňa ….. funkciu samostatného účtovníka na pracovisku ….. (označenie organizačnej jednotky zamestnávateľa), pričom sú mu zverené hodnoty ….. (bližšie vymedzenie zverených hodnôt - hotovosti, ceniny alebo iné hodnoty), ktoré je povinný vyúčtovať.
Na základe tejto dohody preberá zamestnanec hmotnú zodpovednosť za prevzaté hodnoty v sume ….. Sk podľa preberajúceho inventárneho zápisu, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou tejto dohody, ako aj za ďalšie hodnoty, ktoré mu budú zverené na vyúčtovanie kedykoľvek počas trvania pracovnoprávneho vzťahu.
Pri vykonanej inventarizácii boli zistené nedostatky ….. (chýbajúca hotovosť v pokladni). Zamestnávateľ sa zaväzuje, že uvedené nedostatky odstráni do ….. (uviesť dátum) alebo do siedmich dní od preberajúcej inventúry.
V prípade vzniku schodku na zverených hodnotách je zamestnanec povinný nahradiť zamestnávateľovi zistený schodok v plnej výške. Tejto zodpovednosti sa zamestnanec zbaví úplne prípadne čiastočne, ak preukáže, že schodok vznikol úplne alebo čiastočne bez jeho zavinenia.
Zamestnanec je povinný písomne označiť nedostatok svojmu nadriadenému, len čo zistí, že nemá vytvorené potrebné pracovné podmienky, ktoré mu bránia riadne hospodáriť so zverenými hodnotami.
Zamestnávateľ je povinný vytvoriť zamestnancovi podmienky, ktoré mu umožnia riadne vykonávať svoje povinnosti, a odstrániť písomne oznámené nedostatky.
Ak zamestnanec bude pracovať na pracovisku s viacerými zamestnancami, ktorí taktiež uzavreli dohodu o hmotnej zodpovednosti, bude s nimi zodpovedať za vzniknutý schodok spoločne.
Táto dohoda o hmotnej zodpovednosti zaniká dňom skončenia pracovnoprávneho vzťahu, pokiaľ od nej zamestnanec neodstúpi skôr z dôvodov uvedených v § 183 ods.1 Zákonníka práce. Zamestnanec môže od dohody o hmotnej zodpovednosti odstúpiť aj v prípade, ak ….. (uviesť ďalšie dôvody, na ktorých majú zmluvné strany záujem).
V ................. , dňa ..............


............................





............................



zamestnanec





zamestnávateľ


Zhrnutie:

Popis dohodnutej práce (resp. pracovná náplň) je povinnou súčasťou dohody o pracovnej činnosti. Dohodu o hmotnej zodpovednosti uzatvoriť zamestnávateľ so zamestnancom zamestnaným prostredníctvom dohody o pracovnej činnosti môže. Dohoda o hmotnej zodpovednosti sa musí uzatvoriť písomne, inak je neplatná.

Nakoľko charakteristickým znakom zverených hodnôt, ktoré je zamestnanec povinný vyúčtovať, je nielen ich určenie na obeh a obrat, ale aj osobná dispozícia zamestnanca zodpovedného zamestnanca s nimi po celý čas, po ktorý sa mu zverili, je pracovná pozícia účtovníka najčastejšou, ktorá v praxi podlieha uzatvoreniu dohody o hmotnej zodpovednosti.

Súvisiace predpisy:

§ 11 ods.3, § 182, § 183, § 225 a § 226a Zákonníka práce.
Zita5
05.05.06,11:03
Pozri link http://www.makrokonzult.sk/pp10.html odtiaľ som to skopírovala .Nejako sa mi nedarí .:D

Je to staršie znenie ....je tu spomínaná dohoda o pracovnej činnosti , ale ako odraz postačí , pokiaľ si to zmeníš .
stanula
23.05.06,05:12
Môžem dať hmotnú zodpovednosť za notebook zamestnancovi, ktorý si ho prevezme domov na služobné účely, alebo napísať iba prevzatie zverenej veci. Má niekto s tým skúsenosť ?
K predmetom hmotnej zodpovednosti nepatria základné prostriedky ako auto,, DIM, inventárne predmety. Nebude neplatná takáto hm.zodpovednosť ?