Kubo546
20.01.15,15:08
Zdravím objavila sa mi záhadne istá suma peňazí na mojom bankovom účte, ide o zhruba 800 eur a neviem odkiaľ, bol som sa poradiť aj v banke ale tam mi povedali, že zdroj nevedia vystopovať. Peniaze boli na mojom účte už asi 3 mesiace a nikto sa k nim nehlási. čo sa chcem opýtať teda je, či sa na toto uplatňuje premlčacia doba a či sa na to môžem po určitom čase vykašlať a peniaze si nechať, vážne neviem prísť na to akého pôvodu tieto peniaze sú. samozrejme ich chcem vrátiť ale neviem vôbec komu
veronikasad
20.01.15,14:10
číslo účtu odosielatela na svpjom účte máš ? Alebo boli vložené na tvoj účet priamo v banke ?
KEJKA
20.01.15,14:15
Banka isto vie vystopovať, kto tie peniaze vložil, alebo poslal.
nepovie ti to priamo, treba asi vyplniť žiadosť.
Prípadne príde avízo z opačnej strany, ked "dobrodinec" sa spamätá a zistí, že síce zaplatil tých cca cca 800 eur, ale ten pravý príjemca sa ohlási že peniaze nemá a začnú oni riešiť s bankou tento problém.
3 mesiace nie sú žiadna doba, odporúčam ich nechať bokom a čakať.
Kubo546
20.01.15,14:31
niekto vložil peniaze priamo na účet takže sa to nedá vystopovať a čo je vážne podivuhodné, banka vraj nemá ani záznam z kamery
Chobot
20.01.15,14:35
Akože nikto nevie, odkiaľ sú peniaze...

Však v popise platby máš uvedený nejaký účet odosielateľa, alebo jeho meno. Ak to bol vklad v hotovosti, tak banka musela identifikovať vkladateľa.

Ak máš číslo účtu, môžeš skúsiť vyhľadať cez google - možno patrí nejakej firme, ktorá má zverejnené číslo účtu. Ak nie, tak počkaj, možno sa niekto ozve. Peniaze ale určite nemiň.
Peggynka
20.01.15,16:53
Tak som zadala dotaz do google a medziiným mi vyhodilo aj info mojej banky (slsp):
...Prišli vám na účet peňažné prostriedky, ktorých pôvod vám je neznámy?
Môže ísť o pranie špinavých peňazí alebo o inú závažnú trestnú činnosť. V tomto prípade je nevyhnutné okamžite volať na linku Sporotel...
Nepochopila som súvislosť (môj problém :D),tiež by ma zaujímalo,čo by nasledovalo po ohlásení na Sporotel.
Oliwa
20.01.15,17:32
Neviem, či si robíš srandu alebo chceš len zistiť, čo Ti hrozí, ak peniaze nevrátiš. Nie je pravda, že banka nevie zistiť, kto vložil peniaze /aj keby hneď neexistoval kamerový záznam/. Spísal si v banke reklamáciu a žiadal si vysvetlenie? Aké je ich písomné stanovisko? Čo Ti povedia ústne, to nemusí byť pravda. Nerieš to na pobočke, obráť sa písomne /mailom/ na centrálu /tam by to nemali zmiesť zo stola/, aby identifikovali vkladový lístok. Na tom sú predsa údaje z OP vkladateľa, ktorého totožnosť svojím podpisom a pečiatkou s dátumom vkladu overoval/a pracovník/čka banky...

Už sme tu mali predčasom prípad, že klient vložil na účet peniaze a vzápätí ich niekto vybral. Banka sa tiež vyhovárala na kamerový systém... V tomto prípade sa to podarilo úspešne vyriešiť a peniaze boli klientovi napokon vrátené.
Toto je síce opačné garde, ale nie neriešiteľné. Ja by som chcela na Tvojom mieste kľudne spávať. Tie peniaze nestoja za to, aby ich raz niekto od Teba vymáhal /nebodaj aj s úrokmi/ či násilím...
Právnici by Ti vedeli povedať, že ide v podstate o "nezákonné obohatenie" z Tvojej strany /aj keď neúmyselné/. Nevieš, čie peniaze to sú a kedy si na ne spomenie. Premlčacia doba nie je 3 mesiace, ale 3 roky... + úroky... A možno ide len o triviálnu chybu vkladateľa, ktorý sa pomýlil pri zadávaní čísla účtu a je len otázkou času, kedy začne po tej sume pátrať...
lujza.j
20.01.15,17:41
netrep....vklad na účet na pobočke keš...je s OP....takže vedia......
MIŠO T
20.01.15,18:07
Nech Ti v pobocke Tvojej banky potvrdia, že si ju písomne informovala a oznamila jej skutočnost. A máš doklad , aby pri neskorších operáciách banky nebolo pochybnosti, že si si chcela sumu nechat. - ver tomu, že sa určite niekto ozve a Ty budes krytá
Kubo546
20.01.15,18:21
ok, vďaka za radu, skúsim sa obrátiť na centrálu, to by mohlo pomôcť
bubkoch
20.01.15,20:53
nemusis robit vobec nic, staci ti len cakat ... a to az do okamihu, kym sa niekto neozve s poziadavkou na vratenie ...
nezakonneho obohatenia sa totiz dopustis nie okamihom prijatia neznamych penazi na ucet, ale az okamihom ich nevratenia na zaklade ziadosti ...
bubkoch
20.01.15,20:57
a pred cim by mala byt kryta ? a preco by si ich nemala chciet nechat (kym sa niekto neozve o vratenie) ? boze ludia ved nepiste kraviny
prijatie neznamych penazi nie je ziaden trestny cin ani priestupok ani nic nezakonne ... nezakonne je az ich nevratenie ked sa o nich niekto prihlasi
MIŠO T
21.01.15,05:56
kryta je tym, že prejavila snahu na vratenie , ked zistila že omylom niečo dostala. Ja som mal niečo podobné, doslo mi to z DE.- a to nie je kravina
právnik-probono
21.01.15,12:34
bubkoch P O Z O R !

nemáš pravdu...

môže sa jednať o protiprávne konanie a to práve podozrenie z trestného činu podielníctva (tzv. "pranie špinavých peňazí")!!

Práve tým, že tá zatiaľ neznáma osoba schovala peniaze, ktoré možno pochádzajú z trestnej činnosti u zadávateľa, ten môže byť podozrivý z podielníctva. Preto ak nevie pôvod peňazí a nepatria jemu, treba okamžite v banke spísať reklamáciu! Týmto bude zadávateľ - držiteľ účtu krytý.
Infini
21.01.15,12:36
to je dobra blbost ved ked niekto vklada peniaze na ucet dava aj doklad totoznosti nie
BarboraN
21.01.15,16:38
Pri vklade na účet sa overuje totožnosť vkladateľa, takže banka určite vie odkiaľ peniaze pochádzajú. Takisto ako existuje žiadosť o vrátenie platby, čo sa omylom odoslala na cudzí účet, existuje žiadosť aj na takúto situáciu. Banka môže aj vyzvať vkladateľa. Inak na každom výpise z účtu, príp. internetbankingu sa uvádza odkiaľ sú peniaze, takže stačí pozrieť výpis.
Premlčacia doba sa vždy počíta na roky, takže určite by som neuvažovala nad tým, že si peniaze nechám.
Katy a R
21.01.15,16:41
no to by ma veru zaujímalo, že v ktorej banke netreba dávať doklad totožnosti pri vklade ???
bubkoch
21.01.15,18:49
podozrivy neznamena vinny ... a keby islo o pranie spinavych penazi tak ho ako pozodriveho bude policia vysetrovat bez ohladu na nejaku "reklamaciu"
právnik-probono
21.01.15,19:31
ty stále nerozumieš? práve tou reklamáciou deklaruje zadávateľ, že tie obdržané finančné prostriedky mu nepatria a tak je v prípade trestného konania krytý. ak však reklamáciu nepodá, ako potom následne dokáže polícii, napr. aj po roku vyšetrovania, že tie peňažné prostriedky mu prišli svojvoľne?? tvrdiť to samozrejme môže a aj bude, ale túto jeho obranu môžu policajti následne vyhodnotiť ako účelovú v snahe vyhnúť sa trestu, aj keď samozrejme mimo toho budú skúmať všetky ostatné typové znaky tr. činu. takže reklamácia je ten najistejší dôkaz a následne ich môže držať na účte a čakať či sa banke podarí spojiť s odosielateľom alebo nie.
bubkoch
21.01.15,19:36
coze ?
preco by mal dokazovat ze mu prisli svojvolne ? prezumpcia neviny uz neplati ?
ak ma len akasi formalna reklamacia zbavi podozrenia a obvinenia, velmi rad sa dohodnem s kymkolvek na preprani vacsieho obnosu :-DDD