mirec 81
20.01.15,20:38
Od 9.3.2007-10.5.2011 som pracoval ako zamestnanec v Írsku .V tom istom čase som si platil aj sám do zdravotnej poisťovne na Slovensku každý mesiac /bolo to obdobie ,keď ešte nikto poriadne nevedel, že je protizákonné platiť zdravotne poistenie v 2 členských štátoch EU/.
Niekedy v roku 2013 som šiel do všeobecnej zdravotnej poisťovne s tým ,že žiadam naspäť „preplatok“ .Mal som vyplnenú odhlášku poistenca, čestné vyhlásenie o zdravotnom poistení v írskej republike z titulu zamestnania a ako doklad ku tomu som mal formulár P-45.
Pani mi oznámila ,že bola u mňa už robená kontrola za to obdobie ,všetko je uzatvorene a vraj som dostal o tom aj potvrdenie poštou a neodvolal som sa.../Nehádam sa aj keď dodnes neviem nájsť ten dokument/.
Otázka znie: existuje nejaká cesta ako sa dostať k tým peniazom?
Som si vedomí, že by to bolo krátené o sumu možno 2-3 vyšetrení u všeobecného lekára ,ktoré som toho čašu absolvoval.
Ďakujem
Chobot
20.01.15,20:40
No poisťovňa nemá pravdu. Ak vieš jednoznačne preukázať, že si pracoval v Írsku, tak poisťovňa by ti mala aj spätne zrušiť poistný vzťah. Na to ale nebude stačiť len odhláška poistenca a čestné vyhlásenie. Budeš musieť predložiť pracovné zmluvy a hlavne formulár E104, kde ti írska poisťovňa potvrdí, že v ktorom období si bol v Írsku poistený. Formulár máš tu:

http://www.welfare.ie/en/pdf/U1.pdf

je tam aj adresa, kam to máš poslať. Potvrdenie P45 je len potvrdením o poslednom roku, teda aký si mal príjem, tam nie sú potvrdené doby zdravotného poistenia. To zdravotnej poisťovni nestačí.

Až budeš mať to potvrdenie E104, môžeš žiadať o spätné zrušenie poistenie v období, ktoré bude na tom tlačive potvrdené. Ak ti to na prepážke zamietnu, napíš sťažnosť. Ak to tiež zamietnu, napíš sťažnosť na UDZS.

Až dosiahneš zrušenie poistného vzťahu, môžeš riešiť preplatok na poistnom. Tam budú riešiť (kompenzovať) prípadné poskytnuté zdravotné výkony.
mirec 81
21.01.15,21:18
E104 si zoženiem,ale pracovnú zmluvu nemám,nakolko v IE nebolo potrebné mať pisomnu zmluvu.Má teda význam riešiť tú E104? Vďaka.
Chobot
21.01.15,22:43
E 104 je hlavná. PRacovné zmluvy potrebuješ najmä pri odhlasovaní zo zdravotného poistenia, lebo v čase, keď odchádzaš pracovať do zahraničia, ešte E104 nedostaneš (zdravotné poistenie iba začína). Preto vtedy sa práca v zahraničí dokladuje pracovnou zmluvou na základe ktorej ťa ZP odhlási z povinného ZP.

Ak si zoženieš E104, tak to je dostatočný podklad na spätn= odhlásenie.

Napr. teraz sa nám vrátila jedna poistenkyňa, ktorá bola dlhší čas v Slovinsku. Doniesla E104, kde jej ale potvrdili len obdobie kedy pracovala, zvyšnú dobu bola vraj evidovaná na úrade práce v Slovinsku, to ale na E104 nebolo, preto sme jej uznali len obdobie, ktoré bolo uvedené na E104.
mirec 81
21.01.15,22:48
Ráno začnem riešiť €104 :) Vďaka zatiaľ :)