Kaja Mihalovičová
21.01.15,09:21
Dobrý deň,
rada by som sa opýtala, v marci minulého roku sme zo zahraničia (ČR) kúpili tovar za sumu, ktora neprevyšovala sumu, ktorá podľa § 7 zakona o DPH je potrebna k registracii na DPH. Nie sme platcami DPH, nevykazujeme zisk a sme občianske združenie.
Tovar nám bol vyfaktúrovany bez DPH. Teraz nam prišla od dodávateľa výzva, aby sme DPH doplatili. V zákone je uvedené:

Podla § 11 zakona o DPH
(4) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu nie je predmetom dane, ak
b) nadobúdateľom je zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 7, alebo ...

Moja otázla teda je, musíme toto DPH danej firme doplatiť? Podľa zákona tomu rozumiem, že nie, ale na druhej strane - kto ho potom zaplatí??

Ďakujem veľmi pekne za radu!!
JH3
03.02.15,06:26
Pozrite sa na faktúru, ktorú ste dostali s tovarom pri nákupe zo zahraničia (ČR) - máte tam uvedené Vaše IČ DPH? Pokiaľ ste neuviedli pre dodávateľa z ČR Vaše IČ DPH (podľa Vami uvedených údajov IČ DPH nemáte), mal Vám dodávateľ v ČR vyfakturovať tovar aj s českou DPH.
Kaja Mihalovičová
05.02.15,08:49
Dobry den, dakujem za odpoved! Ano, uz som to konzultovala s pravnikom a povedal mi v principe toto iste:), ze pokial mame na fakture uvedene nase fakturacne udaje a konecnu sumu, tak ceska firma nema pravo od nas pozadovat dodatocne doplatenie.