baculacik
21.01.15,10:31
Prosím vás dočítala som sa tu o využívaní firemného auta na súkromné účely zamestnancov, ale nikde nemôžem nájsť ako postupovať, keď sa auto využíva na súkromné účely konateľa (nevypláca si žiadnu mzdu ani odmenu). Aké povinnosti mi plynú z tejto skutočnosti, na čo si dať pozor a na čo mám resp. nemám nárok. Ako je to s vedením knihy jázd a ako s bločkami o tankovaní (uplatňovanie DPH a nákladov)? Ďakujem za každú radu.
misa
04.03.15,19:42
Tak toto aj mňa zaujíma a tiež som doteraz nenašla odpoveď. Resp. jednu áno: Keďže sa konateľovi nemôže strhávať 1% z obst.ceny auta vo mzde, tak firma má povinnosť na konci roka dať konateľovi potvrdenie o nepeňažnom príjme a konateľ si ho zdaní sám vo svojom daňovom priznaní. Čo sa týka odvodov, tak vraj má firma povinnosť prihlásiť ho do ZP a SP len z dôvodu nepeňažného príjmu a odvádzať odvody. Ale či to je tak neviem.
karakul
04.03.15,20:38
predpokladám, že konateľ používal toto auto aj v roku 2014...
postup popísaný tu:
http://www.podnikajte.sk/dane-a-uctovnictvo/c/977/category/automobil/article/pouzitie-firemneho-auta-na-sluzobne-aj-sukromne-ucely.xhtml

"Otázkou je, ako sa mu tento nepeňažný príjem zdaní a ako sa z neho zaplatia odvody, keďže sa tento príjem nepripočítava ku mzde alebo odmene. Zákon o dani z príjmov rieši túto situáciu nasledovne: Zamestnancovi, ktorého zdaniteľná mzda spočíva len v nepeňažnom plnení alebo nepeňažné plnenie tvorí väčšiu časť zdaniteľnej mzdy, keď nemožno zrážku vykonať, preddavok na daň sa zrazí dodatočne pri najbližšom peňažnom plnení alebo sa daň vyrovná pri ročnom zúčtovaní alebo pri podaní daňového priznania, alebo ak zamestnancovi nevznikne povinnosť podať daňové priznanie, daň sa v termíne na podanie daňového priznania považuje za vysporiadanú.

Ak teda spoločník, príp. konateľ za celý rok nepoberal žiadny iný peňažný príjem, po skončení zdaňovacieho obdobia je potrebné, aby mu spoločnosť vystavila potvrdenie o príjmoch, ktoré bude prílohou k jeho daňovému priznaniu, v ktorom si tento nepeňažný príjem zdaní.

V prípade odvodov do Sociálnej a zdravotnej poisťovne však takýto postup nie je možný. Zamestnávateľ je povinný sumu odvodov z nepeňažného príjmu vypočítať a odviesť do zdravotnej a Sociálnej poisťovne za mesiac, v ktorom mal konateľ takýto príjem (a to bez ohľadu na to, že ide o nepeňažný príjem a zamestnávateľ nemá z čoho zamestnancovi tieto odvody strhnúť)."

zmena od 1.1.2014
http://www.podnikajte.sk/dane-a-uctovnictvo/c/1147/category/dan-z-prijmov/article/zdanovanie-auta-sukromne-ucely-2014.xhtml
misa
04.03.15,20:48
Áno, tu som to čítala....