topas103
21.01.15,12:57
Zdravím, konateľka s.r.o. si kúpila v 8/2014 auto, v technickom je zapísaná ona nie s.r.o., a teraz ho chce dať do prenájmu svojej s.r.o. Čo všetko je potrebné pri tom spraviť?Zmluvu o prenájme, v ktorej sa dohodne, že súčasťou nájmu je aj úver z ktorého auto platí?A musí s.r.o. podať do konca januára aj daňové na daň z mot. vozidiel?Ďakujem
KEJKA
21.01.15,12:08
prenájom hnuteľnej veci - dohodnuté nájomne je nákladom sro a príjmom občana.
Kedže ide zrejme o pravidelný príjem, treba mať živnosť - to si overte, ale v každom prípade treba zahrnúť do DPFO. Výdavkom občana potom budú úroky z úveru a odpis auta.
topas103
21.01.15,12:12
Dakujem, ano ma zivnost. A ak by sa do zmluvy uviedlo ze ide o prilezitostny prenajom? potom sa to nezdanuje?
avalik
21.01.15,12:16
Je možná aj zmluva o prenájme, podmienky prenájmu a cenu si dohodnú zmluvné strany.

V prípade, že sro používala v r. 2014 prenajaté vozidlo na podnikanie, je povinná podať DP DzMV a zaplatiť daň.

Majiteľ vozidla tento príjem z prenájmu vysporiada vo svojom priznaní k dani z príjmov.

Alebo je možné aj toto:
Konateľ je na účely zákona o cestovných náhradách považovaný za zamestnanca a teda použitie súkromného vozidla na podnikanie je možné vyúčtovať v rámci cestovného príkazu - náhradu za spotrebované PHL a základnú náhradu za každý 1 km jazdy. Daň z MV platí zamestnávateľ - sro.
topas103
22.01.15,08:51
Teraz som citala na drsr.sk ze Daňovníkom dane z motorových vozidiel je držiteľ vozidla zapísaný v osvedčení o evidencii časť I a osvedčení o evidencii časť II vozidla (ďalej „doklady vozidla“) vtedy, ak používa vozidlo evidované v SR na podnikanie.

Príklad

Fyzická osoba – podnikateľ, prenajala svoje vozidlo, ktorého je držiteľom, na základe zmluvy o prenájme inému podnikateľovi.

Daňovníkom dane z motorových vozidiel je prenajímateľ vozidla, ktorý je v dokladoch vozidla zapísaný ako držiteľ vozidla (prenajímateľ vykonáva podnikateľskú činnosť prostredníctvom prenájmu).

Tak to len pre informaciu takze nie s.r.o. podava danove ale FO podnikatel ktora to auto prenajima...
avalik
22.01.15,09:21
moja odpoved sa vztahuje, k tvojej otazke ... tam nemas uvedene, ze konatelka je podnikatel
topas103
22.01.15,09:23
no ak chce prenajimat tak musi byt podnikatel, ale ok beriem dakujem