maska4
21.01.15,11:51
Dobrý deň.Tiež by ma zaujímala otázka skonta. Máme s dodávateľom uzatvorenú zmluvu o poskytnutí skonta pri včasnej úhrade fa. DO KV a výkazu DPH dávam pôvodné zadanie faktúry . Dobropis nedostávam. Uhradím o 3 % menej.
Zaujíma ma správne zaúčtovanie skonta v peňažnom denníku ked pr.
Fa 100+20DPH=120
uhradený zaväzok -3% 116,40 €
čiže v PD mám zápis o úhrade 96,40 +20DPH =116,40
Ako správne zaúčtovať skonto vo výške 3,60 €?
Ako výdavok cez ID v peňažnom denníku?

Ďakujem
fortunka
22.01.15,07:05
Nie je to zvlaštne? Určite by ste k tej faktúre mali dostať nejak doklad. Vôbec mi to takto nesedí, nesedí ani len DPH a neviem na základe čoho to odúčtovať, iba ak na základe zmluvy cez IDčko a nemôže to byť výdavok, keď to výdavok nie je, lebo ste to nezaplatili, čiže iba v knihe záväzkov to uhradiť... my máme zľavu od dodávateľa pri úhrade do 7 dni a chodí nám riadny daňový doklad k tomu, ten ide aj do KV a nevychádazjú tam nezrovnalosti pri DPH (lebo v tvojom pripade tam jednoznace su... )
maska4
22.01.15,07:08
No my dobropis nedostaneme, lebo skonto sa uplatňuje na základe Zmluvy ..a tá je odobrená aj Finančnou správou. Ale neviem ako ďalej....teda nejaký postup je, ale či je správny?
Mohla by byť aj alt. že zvyšok...sconto vlastne odpisem v knihe záväzkov s poznamkou....
fortunka
22.01.15,07:13
tak iba tak by som to robila cez knihu záväzkov a k tomu IDčko
Mária27
22.01.15,07:34
posúvam
maska4
22.01.15,07:37
a ID s akým typom pohybu? materiál? ide to do danových výdavkov? stracam sa v tom
maska4
22.01.15,07:43
No dodavatel si dava plnu cenu fakturacie....ja tiež....skonto mi neovplyvní výšku DPH. KV sa nám stretajú...ja som ocakavala dobropis,ale bola som asi jedina...
Takže spravím ID ako vydavok neovplyvnujuci zaklad dane??? a sparujem ho so zvyskom faktury?Bude to tak spravne?
maska4
22.01.15,07:53
Dokonca som nasla nieco taketo:
,,,,, na výšku skonta by mal byť vystavený doklad o oprave základu dane, kde sa vyčísli rozdiel medzi pôvodným plnením a plnením po zľave, t.j. vo výške skonta, ktorý bude obsahovať základ dane a daň. Ak je písomná dohoda podľa § 25 ods. 6 zákona o DPH medzi platiteľmi, vystaví sa len dobropis na poskytnutú zľavu. Následne sa dobropis započíta s pohľadávkou.

Teda?
fortunka
22.01.15,07:58
tak potom iba podla IDcka do knihy zaväzkov. Len u nas je skonto aj s DPHckou odratavane. Nie len z danoveho zakladu. NO som zvedava co, kto poradi..budem to sledovat ;)
andrea70
08.02.16,10:56
Môžem sa spýtať ako ste to nakoniec vyriešili? Mám momentálne ten istý problém, dodavateľ vystavil faktúru s DPH na 700 € dolu na faktúre poznámka pri úhrade do 7 dní zaplaťte 650 €. Dobropis vystaviť nechcú. Účtovala som presne ako vy, zostalo mi v záväzkoch visieť 50 €. Neviem či to len ID odpísať zo záväzkov, alebo ako pokračovať.