knihovnica
21.01.15,14:27
Dobrý deň, chcem sa opýtať, či je reálna šanca na úspech obnoviť dedičské konanie.
Otec nebol prizvaný na dedičské konanie po svojom otcovi, pretože nežil s ním v spoločnej domácnosti a oženil sa do iného okresu,so ženou, ktorá mala svojho vlastného syna. Po jeho smrti nenahlásila otca ako právoplatného dediča v dedičskom konaní a majetok, dom so záhradou zdedila iba jeho manželka a po jej smrti jej syn. Dozvedela som sa o tom iba nedávno, keď sme sa s otcom bavili o jeho otcovi. Keď som sa ho pýtala, či bol prizvaný na dedičské konanie, povedal mi že ani nevedel, že sa nejaké vôbec konalo. Neriešil to, pretože si myslel, že všetko patrí jeho novej rodine. Je bezpredmetné sa tým zaoberať, ak od vtedy prebehlo viac než 10 rokov?
Peggynka
21.01.15,13:56
Mária27
21.01.15,15:55
Dedičské konanie sa neobnovuje, je to rozhodnutie súdu. Ak mal niekto dediť a nededil, ak sa nezúčastnil dedičského konania, môže do troch rokoch žiadať vydanie dedičstva od toho, kto dedil namiesto neho.

občiansky zákonník

§ 485

(1) Ak sa po prejednaní dedičstva zistí, že oprávneným dedičom je niekto iný, je povinný ten, kto dedičstvo nadobudol, vydať oprávnenému dedičovi majetok, ktorý z dedičstva má, podľa zásad o bezdôvodnom obohatení tak, aby nemal majetkový prospech na ujmu pravého dediča.

§ 105

Ak ide o právo oprávneného dediča na vydanie dedičstva (§ 485), začína plynúť premlčacia doba od právoplatnosti rozhodnutia, ktorým sa dedičské konanie skončilo.

§ 101

Pokiaľ nie je v ďalších ustanoveniach uvedené inak, premlčacia doba je trojročná a plynie odo dňa, keď sa právo mohlo vykonať po prvý raz.