zuzana pet
21.01.15,15:44
Čítala som, že - Od 1. januára 2008 poberateľ invalidného dôchodku už nie je povinne dôchodkovo poistený na účely starobného poistenia. Doba poberania invalidného dôchodku sa hodnotí ako obdobie dôchodkového poistenia.
Aký je rozdiel v týchto dvoch termínoch, vzhľadom na výpočet starobného dôchodku?
(Počas poberania invalidného dôchodku (2008-2014) som nejakú dobu pracovala, nejakú dobu nie. Ako sa berie toto obdobie pri výpočte starobného dôchodku_
Kvaka
21.01.15,14:47
Ak si poberala ID, tak je to vždy posudzované ako obdobie poistenia.
veronikasad
21.01.15,14:56
Obdobie poberania ID je hodnotené OMB 0,3 + k tomu sa pripočítava skutočný OMB zo zamestnania.

POMB pri výpočte starobného dôchodku nemôže byť nižší ako POMB použitý pri výpočte ID.
Kvaka
21.01.15,15:04
zuzana pet
21.01.15,15:20
Tam ma zaujímalo, či sa mi nezníži mzdový bod, keď som mala prerušený invalidný dôchodok , ak budem ďalej zamestnaná za malú mzdu.
Tu nerozumiem tomu , aký je rozdiel, keď sa povie
povinne dôchodkovo poistený na účely starobného poistenia " a "obdobie dôchodkového poistenia.
Keď sa to tak zdôrazňuje. (konkrétne na stránkach sociálnej poisťovni). Lebo vždy som tieto dva výrazy považovala za to isté.
Skrátka po lopate chcem mať stále isto, či sa mi obdobie invalidity ráta ako "odpracované" roky .
Kvaka
21.01.15,15:22
ráta sa ti, ak za to obdobie poberáš ID, vtedy si poistencom štátu, aj keď nepracuješ, máš to tam aj v komentároch pod odpoveďou
Kvaka
21.01.15,15:27
Takže ak už teraz nemáš ID, nie si poistencom štátu, nie si ani inak poistená (napríklad z príjmu), tak to obdobie sa ti pri výpočte SD nebude počítať.
zuzana pet
21.01.15,15:34
Ďakujem, v tomto mám jasno. Len ma mätú tieto dva výrazy a aký je v nich rozdiel.
http://poradna.hnonline.sk/otazka/zapocitava-sa-obdobie-poberania-invalidneho-dochodku-do-doby-starobneho-dochodkoveho
veronikasad
21.01.15,15:37
Kvaka, pýta sa na zníženie POMB ak v čase kedy mala odobratý ID bude pracovať za nízky príjem. Myslím, že tento príjem jej POMB pokazí. Tu asi neplatí čo som písala nižšie, že POMB pri výpočte SD nemôže byť nižší ako POMB pri výpočte ID.
Kvaka
21.01.15,15:45
Pozri si zákon, my ti tu odpovedáme v zmysle platnej legislatívy. Toto poistenie z titulu poberania ID tu bolo aj predtým. Akurát od 2008 už štát za ID nie je povinný platiť do SP. Ale obdobie poberania ID sa započítava do výpočtu dôchodku.
Katy a R
21.01.15,15:47
zuzanka .. aj som už nechcela - ale nedá mi .. http://www.porada.sk/257192-byvala-invalidna-dochodkyna-teraz-nezamestnana-post2658201.html#post2658201

ešte stále si si neprečítala ten § 79a? - zbytočne sa dookola pýtaš na to isté ... veď je to jedna, podľa mňa veľmi jasne napísaná veta - tak to sem dám cit:
§ 79a
Suma starobného dôchodku a predčasného starobného dôchodku poistenca, ktorý poberá alebo poberal invalidný dôchodok, sa nesmie určiť z nižšieho priemerného osobného mzdového bodu, než z ktorého sa určila suma invalidného dôchodku.
veronikasad
21.01.15,15:55
V § 79a je aj slovíčko "poberal" - čo som prehliadla ...
Kvaka
21.01.15,16:00
To je jedno, či jej pokazí, aj keby mala ID priznaný a mala nízky príjem, aj tak jej pokazí, ale jej budú SD počítať z POMB, z ktorého jej počítali ID, ak bude tento POMB vyšší. Ide tu o bdobie poistenia, ktoré získa akoukoľvek prácou, ak už nepoberá ID.
Mária27
21.01.15,16:10
Ak je niekto povinne dôchodkovo poistený na účely starobného poistenia, znamená to, že musí odvádzať poistné alebo dokladovať iný dôvod na získanie obdobia poistenia - pozri § 15.
Takéto obdobie sa mu hodnotí ako obdobie dôchodkového poistenia (počet dní), ktoré vynásobené dôchdokovou hodnotou a priemerným osobným bodom dáva sumu dôchodku.
Invalidom sa ako obdobie dôchodkového poistenia počíta aj to, za čo neplatia, ale berú peniaze. Ešte niečo vysvetliť? :)
zuzana pet
21.01.15,17:11
Ďakujem za všetky odpovede. Kvaka, musím Ti pripadať natvrdlá, alebo až moc pohodlná, ale ubezpečujem Ťa, že ohľadne týchto vecí som už toľko toho prečítala, až sa mi z toho hlava krúti. A pozorne som čítala aj všetky komentáre tuná.Pre mňa je teraz dôležité to, že mi budú rátať dôchodok z toho pôvodného POMB a bude mi do dôchodku zarátaná celá doba počas poberania dôchodku. To som chcela vedieť.( Teda, ak sa to za ten čas, kým pôjdem do dôchodku zase nezmení).
Ešte raz ďakujem.
Kvaka
21.01.15,17:41
Nie, Zuzanka, ja ťa chápem, ak nie si zvyknutá na čítanie zákonov, nemusíš hneď pochopiť, len nám viac ver, kadejaké poradne v tlači nie sú zárukou správnej odpovede, môže ťa to iba popliesť, tu keby niekto zavádzal, tak dostane k odpovedi nevhodné, či neužitočné a nie súhlas.