Marianna01
05.05.06,20:25
Prosím o radu,
dnes mi volala klientka, ktorá pracuje ako finančný - maklér (?). O. i. sprostredkováva 2. pilier dôch. spor., a v minulom a predminulom mesiaci jej vyplatili za sprostredkované zmluvy úhrnne 900tis. Z týchto peňazí ďalej platila na príkazné zmluvy svojim spolupracovníkom dohodnuté odmeny. Vyvstáva otázka, či po prekročení 1,5mil, čo jej zrejme hrozí každú chvíľu sa má stať platcom DPH? Spadá táto činnosť pod Finančné služby - oslobodené od DPH?
Ďakujem
KEJKA
05.05.06,18:36
pokiaľ viem, tak áno, ide to do obratu, ale sú oslobodené.
ak sa zaregistruje, tak bude akurát mať o starosť viac...
ALBO
05.05.06,18:43
Prosím o radu,
dnes mi volala klientka, ktorá pracuje ako finančný - maklér (?). O. i. sprostredkováva 2. pilier dôch. spor., a v minulom a predminulom mesiaci jej vyplatili za sprostredkované zmluvy úhrnne 900tis. Z týchto peňazí ďalej platila na príkazné zmluvy svojim spolupracovníkom dohodnuté odmeny. Vyvstáva otázka, či po prekročení 1,5mil, čo jej zrejme hrozí každú chvíľu sa má stať platcom DPH? Spadá táto činnosť pod Finančné služby - oslobodené od DPH?
Ďakujem

Skuste este pozriet na odkaz § 37/2, ci to neni poistovanie.
V kazdom pripade vsak jej registracia hrozi zo srostredkovania financnej aj poistovacej
Viera123
05.05.06,19:07
Skuste este pozriet na odkaz § 37/2, ci to neni poistovanie.
V kazdom pripade vsak jej registracia hrozi zo srostredkovania financnej aj poistovacej
Albo, a to je aká? Veď keď podniká v II. pilieri licenciu musí mať a do mesiaca sa musela zaregistrovať na daňovom, aby jej pridelili IČO.
Čo ešte treba?
Marianna01
05.05.06,19:15
Albo, a to je aká? Veď keď podniká v II. pilieri licenciu musí mať a do mesiaca sa musela zaregistrovať na daňovom, aby jej pridelili IČO.
Čo ešte treba?

Licenciu, DIČ, IČO má.

Teraz mi dokonca zavolala, že jej kolegyňa mala v min. roku obrat cez 2mil. a nemusela sa stať platcom DPH, ale štvrťročne posiela NIEČO na DU. %Co, to nevedela povedať...:eek: Tak som z toho jeleň. Aj keby to bola oslobedená činnosť, preboha čo posiela štvrťročne na DU?:eek:
ALBO
05.05.06,19:34
Albo, a to je aká? Veď keď podniká v II. pilieri licenciu musí mať a do mesiaca sa musela zaregistrovať na daňovom, aby jej pridelili IČO.
Čo ešte treba?

Nerozumiem, co aka?
Mne sa len zda ze cinnosti DSS sa tyka § 37/2 a nie 39.Lebo to je dochodkove poistenie.
Ale nevidim dovod, neregistrovat sa nech je pomenovana ako poistovacia alebo aj financna.
ALBO
05.05.06,19:39
Licenciu, DIČ, IČO má.

Teraz mi dokonca zavolala, že jej kolegyňa mala v min. roku obrat cez 2mil. a nemusela sa stať platcom DPH, ale štvrťročne posiela NIEČO na DU. %Co, to nevedela povedať...:eek: Tak som z toho jeleň. Aj keby to bola oslobedená činnosť, preboha čo posiela štvrťročne na DU?:eek:

Mozno predsa len danove priznanie ale s nulovou DP
Marianna01
05.05.06,19:51
Mozno predsa len danove priznanie ale s nulovou DP

Môžme to skúsiť rozobrať?
Ak je to finančná činnosť podľa §39, alebo činnosť podľa § 37, je to oslobodené od DPH. T.j. - nevzniká povinnosť registrovať sa, pretože nepodniká v ničom inom - vlastne sprostredkúva poistenia, III. pilier, a podobné činnosti. Ale žiadne "obchodné" činnosti.
Alebo jej vznikne povinnosť registrovať sa, lebo prekročila hranicu 1,5mil, ale keďže je to oslobodené, stačí jej podávať nulové DP?
Alebo to vôbec nie je oslobodené?
KEJKA
05.05.06,20:27
Je to oslobodené, ale vchádza do obratu... takže sa musí registrovať. No a potom podáva nulové DP_DPH, lebo si nemôže odpočítať DPH z prípadných vstupov.
citujem
(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.
ALBO
05.05.06,20:39
Môžme to skúsiť rozobrať?
Ak je to finančná činnosť podľa §39, alebo činnosť podľa § 37, je to oslobodené od DPH. T.j. - nevzniká povinnosť registrovať sa, pretože nepodniká v ničom inom - vlastne sprostredkúva poistenia, III. pilier, a podobné činnosti. Ale žiadne "obchodné" činnosti.
Alebo jej vznikne povinnosť registrovať sa, lebo prekročila hranicu 1,5mil, ale keďže je to oslobodené, stačí jej podávať nulové DP?
Alebo to vôbec nie je oslobodené?

Je oslobodene, musi sa registrovat, a bude sa pravat ako iny platitel.Nulove neznamena, ze nebude nic robit, bude viest evidenciu podla § 70 vstupy aj vystupy, bude podavat DP a tam budu realne hodnoty v riadkoch , len vysledna DP bude nula ak nebude robit nic ine.
Marianna01
05.05.06,21:02
Dievčatá, super, fakt ste mi moc pomohli.
Nedochádzajú mi súvislosti - asi začínam byť prepracovaná. :eek:
Ďakujem :)
Lila
17.05.06,06:48
Ja by som ešte doplnila, my sme sa tiež museli zaregistrovať ako plátca DPH /vykonávame len §39/. A do DP DPH uvádzame len r. 5 a 6.
Daň na vstupe, na ktorú nemáme nárok na odpočet, nemáme podľa kontrolórov DÚ do r. 14 vôbec uvádzať.
ALBO
17.05.06,07:19
Ja by som ešte doplnila, my sme sa tiež museli zaregistrovať ako plátca DPH /vykonávame len §39/. A do DP DPH uvádzame len r. 5 a 6.
Daň na vstupe, na ktorú nemáme nárok na odpočet, nemáme podľa kontrolórov DÚ do r. 14 vôbec uvádzať.
no s tou daňou na vstupe nesúhlasím, lebo poučenie k DP aj samotný r. 14 hovorí, že tam máte uviesť všetku daň na vstupe, ktorú voči vam uplatnil platiteľ dane (takže plný, koeficiettový a žiadny nárok).Až v riadku 18 budete mať nič, lebo nemáte nárok.
Lila
17.05.06,09:05
A predstavte si, že my sme to tak vyplnili a nechceli mi to prevziať, lebo do r. 14 to vraj nepatrí. Prejednávali to so mnou 3 kontolóri, pred ktorými som vyzerala ako idiot. Jasne mi oznámili, že musím to opraviť a doniesť bez vyplnenia r. 14. Zostala som PAF, ale keď to tak chcú- tak to tak majú. Keď som volala na iné DÚ, tak naozaj majú nato rozdielne názory.
Lebo v §49 je uvedené v ods. 2/........ s výnimkou podľa odsekov 3 a 6.
A keďže sme my- ten odsek 3- tak vraj sa nás to netýka!
Marianna01
18.05.06,18:25
Ja som požiadala o zatriedenie činností klienta Štatisický úrad a na základe ich odpovede mi DU dá písomné vyjadrenie, čo mám robiť. Len neviem, dokedy to stíhajú. Vyjadrenia potom prilepím do témy.
Upravujem príspevok: Na DU mi doporučili, aby som sa obrátila na ŠU, lebo si neboli istí, pod ktorý § spadáme. Takže kvôli tomu. Vyjadrenie ŠU bude potom akceptovať aj DU a bude pre nich záväzné.
Marianna01
22.05.06,20:58
Takže mám výsledky činností všetkých príslušných orgánov:

Opravujem môj predchádzajúci príspevok:
Napriek tomu, že na DU mi odporučili obrátiť sa na štatistický úrad, podľa ich vyjadrenia od prvého mája štatistický úrad pre účely DPH nezatrieďuje predmet činnosti. (dosť logické, nakoľko ŠU bol zo zákona vypustený, čo mi opäť nedošlo skôr, ako som sa na nich obrátila).
Takže som sa opäť obrátila na DU, kde som ich oboznámila s výsledkom, na čo mi metodička povedala v podstate to isté, čo sme si tu už rozobrali. Takže nič svetoborné som nezistila (to som ani nečakala, skôr ma zaujímala štatistika a ich zatriedenie, čoho som sa nedočkala):o

To je všetko, písomné vyjadrenie nemám, nemôžem ho teda pricapiť. Jedno ponaučenie z toho vyplýva - sú aj ochotní úradníci. :)
ormika
23.05.06,07:33
Táto debata ma veľmi zaujala, lebo účtujem s.r.o. ktorá sa zaoberá finančnou činnosťou - poisťovníctvom, sprostredkovanie poistenia. A pomocou vás zo zistila, že firma sa mala ešte v 01/2006 registrovať ako platiteľ DPH. Tak som na DÚ zisťovala a zistila som nasledovné:
sú to činnosti oslobodené podľa §39 odst.1 písm. a), no ak firma má sprostredkovanie ako svoju hlavnú činnosť, tak ak prekročí obrat
1 500 000 je povinná sa registrovať za platcu DPH, no DPH si nebude uplatňovať ani zdaňovať ale sumy pôjdu do r. 06 tlačiva Daňové priznanie DPH. Ak by firma mala hlavnú inú činnosť a sprostredkovanie by bolo vrámci predaja tovaru alebo služieb ako pridružená činnosť, potom sa toto sprostredkovanie do obratu nezapočítava. Dúfam že som to zruzumiteľne napísala.