AnnaKarolina
21.01.15,17:29
som majitelkou rodinného domu aj s manželom...pod domom vlastním polovicu pozemku.Povodne to bola cierna stavba kt.sme v r.2011 zlegalizovali a bolo nam pridelene supis.c. Chcem sa opýtat ake pravo ma majitel kt. na pozemku pod domom vlastní druhu polovicu.Chce od nas vyplatenie za dom kt.bol ciernou stavbou a pozemku 15 000 eur. Moze pytat peniaze za nieco co nebolo predmetom dedenia? Pred tym tam stala drevaren kt.bola aj takto zapisana na katastri tu vsak nebohy prerobil na dom kt.ale bol ciernou stavbou. Takze podla toho by mal dotycny narok len na vyplatenie polovice drevarne a polovice pozemku pod nou...Je moj nazor aj pravne spravny? Co moze a nemoze od nas ziadat? Vzhral by tento spor a ako aj na sude?dakujem
Ondrej Kozlovsky
01.02.15,13:20
Dobry den,

pri posudeni ma najskôr napada prva otazka, aky je momentalne stav v katastri nehnutelnosti? Pisete, ze mate k dispozcii supisne cislo, to ale nestaci k tomu, aby bol rodinny dom zapisany k katastri a mohlo sa tak postupit k dalsiemu usporiadaniu - rieseniu problemu.

Na tento zapis potrebujete geometicky plan od geodeta, ktory zameria existujuci stav a nasledne suhlas vsetkych vlastnikov.

Tento suhlas, ale získate predpokladam az vtedy ked sa financne vysporiadate.

Dalsi faktor je ten, ze na Slovensku pozname vlastnictvo pozemkov, pozemkov pod stavbami a vlastnictvo samotnej stavby. Teda vo vasom pripade je stavba Vasa pozemky mate v spoluvlastnictve.

Co sa tyka narokov spoluvlastníka nie je podstatne co bolo predmetom dedenia, nakolko on zdedil pozemky nie Vasu "ciernu" stavbu.

Ako vlastnik pozemku ma nalezitu ochranu a pravo na vyplatenie, najlepsie podla znaleckého posudku a ma pravo aj 3 roky spatne ziadat najomne. T.j. ste bohuzial v "pasci" a cim skor sa dohodnete na pripadnom splátkovom kalendari, tym je to pre Vas lepsie, sud by ste isto prehrali. Jediny zmysel sudu by bol vtedy ak by mal spoluvlastnik neprimerane financne naroky.

Momentalny stav je pre Vas taky, ze nehnutelnost je cela neusporiadana a tak ju nie je mozne ani predat alebo inak zhodnotit.

Odporucam Vam isto zacat pisomnu komunikaciu na zaklade doporucenej posty, az do vyriesenia celej situacie.
AnnaKarolina
02.02.15,08:35
Majitelmi domu sme mi s manzelom, je zapísany na katastri samozrejme sme robili geodeticky plan. Predmetom dedenia bol samozrejme len pozemok. Takze predmetom nasho sporu je cca 36m2 pod našim domom(polovica pozemku). Ak na dom nema pravny narok tak potom je otazka ci moze ziadat za cca36m2 15 000eur ( podla neho tieto peniaze su za pozemok a za ciernu stavbu). Tu u nas ide m2 po 25 eur....to je cca 1500. Nasa ponuka je ze mu dame 3000 eur s tou vsak nesuhlasil. Povedal ze to da na sud. Je mozne v pripade sudu aby mu odklepol 15 000 eur za polovicu pozemku? Nikto ho nechce oklamat ale nikdy s nicim nebude spokojny. Nie je toto vydieranie? Prva zmluva bola ze mu vyplatime 15000eur tu vsak roztrhal a vsak vsetky papiere potrebne na realizaciu dobrovolne podpisal.Viem ze sme to robili vsetko naopak.Teraz po troch rokoch prisiel s tym ze chce peniaze nakolko mi uz s tou sumou nesuhlasime.Dakujem
Ondrej Kozlovsky
02.02.15,18:03
Dobry den, pokial sa jedna o vymeru 36 m2, nie je mozne pytat viac ako urci znalecky posudok. Sud nikdy neprisudi nerealnu sumu. Odporucam Vam si dat spracovat znalecky posudok, kde uvediete dovod spracovania majetko pravne vyporiadanie a a pripadny sudny spor. Uvazoval by som o angazovani mediatora, ktory by mohol spor vyriesit ako nestranna osoba. Niekedy pomoze aj chvilu nechat vec tak.
AnnaKarolina
03.02.15,11:19
Dakujem pekne za pomoc, moc ste mi s tym pomohli vzhladom na to ze ste potrvdili moj nazor.Este raz velke dakujem.