anina
21.10.04,14:24
V poslednom období je módou vracať faktúry, najmä zo strany "veľkých" podnikateľov a to väčšinou bez udania relevantného dôvodu.
Čo s tým robíte? Faktúra je vystavená, DPH odvedená napr.v 08/2004 a teraz sa vráti faktúra. Stáva sa to dokonca i u tých, ktorý uhradili preddavok a posielame im vlastne vyúčtovaciu faktúru,aby si mohli uplatniť odpočet DPH.
Vie niekto poradíť??
anita
21.10.04,12:57
Stáva sa mi to často. My sme mesačný platcovia DPH. Ak sa mi vráti fa a treba upraviť sumu na nižšiu ( v opačnom prípade by sa asi neozývali), ten rozdiel, o ktorý treba fa ponížiť dobropisujem s tým dátumom, keď mi zaslali fa späť. Nie je mysliteľné, aby som zakaždým podávala dodatočné na DPH.

Ale ešte pridám perličku. Jedna nemenovaná a.s. nám poslala naspäť fa s tým, že musíme ich názov firmy uviesť na fa s veľkými písmenami, lebo jej sa to inak nedá zaevidovať do systému. Keď to teraz niekto čítate, tak si určite myslíte, že som sa pomýlila a píšem bludy. Ale prisahám, je to tak. Zo skúsenosti viem, že takýmito "ťahmi" len predlžujú dobu splatnosti fa.
Beata
21.10.04,13:00
Asi je dôležité vedieť, prečo je vrátená faktúra, ak dôvod neudali, opýtala by som sa. Predsa si niekto len tak nemôže dovoliť vrátiť faktúru, pokiaľ na to nebol naozaj dôvod - zle vypočítaná suma DPH, zlý dátum... a čo ja viem čo ešte.
Paula
21.10.04,15:18
A keby sa tým, čo vrátia faktúru bez vyjadrenia poslal "dobropis" na celú sumu? Tak by sa naše DPH voči štátu dostalo na nulu.
vladan
22.10.04,07:25
Stáva sa mi to často. My sme mesačný platcovia DPH. Ak sa mi vráti fa a treba upraviť sumu na nižšiu ( v opačnom prípade by sa asi neozývali), ten rozdiel, o ktorý treba fa ponížiť dobropisujem s tým dátumom, keď mi zaslali fa späť. Nie je mysliteľné, aby som zakaždým podávala dodatočné na DPH.

Ale ešte pridám perličku. Jedna nemenovaná a.s. nám poslala naspäť fa s tým, že musíme ich názov firmy uviesť na fa s veľkými písmenami, lebo jej sa to inak nedá zaevidovať do systému. Keď to teraz niekto čítate, tak si určite myslíte, že som sa pomýlila a píšem bludy. Ale prisahám, je to tak. Zo skúsenosti viem, že takýmito "ťahmi" len predlžujú dobu splatnosti fa.
... aj ja dávam "na čítanie" môj prípad. Tiež mi jedna nemenovaná a.s. poslala späť faktúru na prerobenie, lebo som neuviedla jej obchodný názov, tak ako to je v obchodnom registri, a že oni ju nemôžu akceptovať, lebo to "nie je faktúra znejúca na ich firmu". No skoro ma šľachlo... ale čo môžme "my" drobní oproti takým obrom, však? No neviem, či to bola až taká chyba, ale odvtedy, radšej kukám do OR, nech "šetrím firme náklady na poštovné" :D
Pekný deň
Paula
22.10.04,08:01
Aj ja som zažila prepisovanie podľa OR väčšieho množstva faktúr. Lenže názov odberateľa je neskutočne dlhý,nezmestí sa do masky a odberateľ nesúhlasí so skratkami. Takže sa dopisuje na mechanickom pís. stroji.
Daniela
22.10.04,08:13
Ja nezabudnem pripomenúť, keď sa mi fa vráti,že pre slušných obchodníkov je česť, nahlásiť zmenu a moja chyba to nie je. Až potom to opravím. Prečo to zvaliť na mňa??? Nie každý môže kukať do OR,nie?
Janca
22.10.04,08:18
Musim sa postavit na stranu "tych niektorych spolocnosti", ze naozaj si davajte pozor, aby nazov firmy bol identicky s vypisom podla OR, nie je to ich vymysel vzdy, ja to napr. vraciam z dovodu, ze pre ucely DPH zle vypisany nazov firmy nezaklada narok na odpocet DPH. To su tie malickosti, ktore sa potom daju zo strany kontroly proti Vam pouzit. Raz som tiez prepisovala fa z dovodu, ze miesto spol. s r. o. som napisala s.r.o. Tak, tak
vladan
22.10.04,10:09
Musim sa postavit na stranu "tych niektorych spolocnosti", ze naozaj si davajte pozor, aby nazov firmy bol identicky s vypisom podla OR, nie je to ich vymysel vzdy, ja to napr. vraciam z dovodu, ze pre ucely DPH zle vypisany nazov firmy nezaklada narok na odpocet DPH. To su tie malickosti, ktore sa potom daju zo strany kontroly proti Vam pouzit. Raz som tiez prepisovala fa z dovodu, ze miesto spol. s r. o. som napisala s.r.o. Tak, tak
Janca, to nemyslíš vážne, že s. r. o. a spol. s r. o. je rozdiel, to je podľa mňa taká volovina, že až. Veď to sú skratky, nie sú to obchodné mená, iba označenie právnej formy. Nech sa na mňa nehnevajú "tie spoločnosti" :eek:
Janca
22.10.04,10:23
To teda je, pozri si svoj vypis z OR. My mame ako nazov firmy a dolozku spol. s r.o.
vladan
22.10.04,10:26
To teda je, pozri si svoj vypis z OR. My mame ako nazov firmy a dolozku spol. s r.o.
ale to nie je tvoj obchodný názov, je to iba skratka tvojej formy podnikania :-)
Janca
22.10.04,10:34
Ze sa tomu potom nebranili na ziadnej institucii, kde sme sa registrovali.
Neviem ako Vy, ale my mame zapis takto:

v OR
obchodne meno: ..........., spol. s r.o.
pravna forma: spolocnost s rucenim obmedzenym

na zivnostenskom liste

obchodne meno: .............., spol. s r.o.
pravna forma sa neuvadza, potom iba sidlo.

Asi si to mohol dat kazdy ako chcel. My to spol. s r.o. mame aj v nazve.
Janca
22.10.04,10:39
Ked to teraz po sebe citam, vyzera to, ako keby som sa jedovala. Vobec nie, len chcem zdoraznit, ze nasa firma si to spol. s r.o. asi nechala zduplovat, ked sa v minulosti zakladala. Caukobelko
Paula
22.10.04,10:41
Máme obchodné meno: ...,s.r.o.Košice a v inej firme ...,s.r.o. - a tak je to aj na stránke www.orsk.sk (http://www.orsk.sk) zapísané
Janca
22.10.04,10:44
Nie na www.orsr.sk ? To len tak na okraj, viem, ze je to asi len preklep.
Paula
22.10.04,10:50
Janca, žiaden preklep :) , otvorí mi aj tam register.
accad
22.10.04,10:57
Musím sa pridať na stranu tých, ktorí obhajujú písanie presného názvu a adresy firiem podľa výpisu z OR. Myslím si, že aj malé firmy by sa mali držať tejto zásady. Patrí to tak trochu aj k vizitke firmy.
Janca
22.10.04,10:59
tak to ma podrz, o tom som nevedela a ani som to predtym neskusila otvorit, myslela som, ze nehovorime o tom istom registri. Tak sory, sory, sory, sory, sory, sory........
Luckasari
22.10.04,13:37
súhlasím s tým, žeby sa mal názov na faktúrach uvádzať presne, ako je to v OR, ale fakt ma dožralo, keď mi firma poslala na opravu faktúry, lebo som im v názve nedala medzeru medzi slovami a znakom &, ja som napísala A&B a oni majú napísané A & B - no podľa mňa toto už ozaj mohli akceptovať
skratky s.r.o. a spol. s r.o., keďže sú súčasťou názvu firmy, tak by mali znieť tak, ako sú zapísané, no ale tie medzery ma ozaj dostali - teraz už vystavujem faktúrý s úplne presným názvom (na chlp presným názvom) http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

čo sa týka toho vrátenia faktúry, nám tiež keď príde faktúra vrátená, a nie je dôvod uvedený, tak si ho žiadam, no a potom vystavujem dobropis k tej faktúre a DPH upravujem v mesiaci vystavenia dobropisu
xng
22.10.04,19:46
Dávam za pravdu všetkým tým, ktorí píšu o správnom písaní názvu, atď. To je jedna vec - v rámci dobrých vzťahov akceptovať všetky náležitosti, ktoré majú na dokladoch byť (k nim patrí aj správne vypísaný názov firmy). Na druhej strane je ale vecou dohody (či už telefonickej, alebo elektronickej) vyžiadať opravenú faktúru so správnym názvom a nie hneď vrátiť faktúru. Vidím v tom len spôsob oddialenia platby a tým pádom predlženia splatnosti.

Len na okraj - toto je môj prvý príspevok, pretože o porade som sa dozvedela len pred pár dňami, ale asi ani tisíckrát vyslovené ďakujem nebude stačiť za doporučenie osobe, ktorá sa o tejto stránke zmienila. Je to úžasné, že si môžeme pri našej práci pomáhať - v dnešnej dobe je to niekedy na neuverenie, keď všade hovoria o tom, ako treba za informácie a vedomosti platiť.

Nič nestíham, pretože čítam a čítam a čítam. Hádam ani DPH priznanie nestihnem.

Všetkým vďaka. A okrem skúseností aj úsmev na tvári je výsledkom Porady.
Heni
22.10.04,20:21
xng, vitaj, pekne si ukončila svoj príspevok, podľa mňa by to bol celkom pekný slogan:
okrem skúseností aj úsmev na tvári je výsledkom Porady :)
M3G
22.10.04,22:35
Úplne najnovšia móda:

Ak neveríte klientovi, neposielajte faktúru obyčajnou poštou ale doporučene.
Môže sa Vám stať, že keď pošlete klientovi upomienku, odpíše Vám, že žiadne faktúry nedostal. A Vy neviete kde je chyba - či ich klient zahodil alebo ich skutočne nedostal, lebo si s Vašimi faktúrami podložili zamestanci, jednej nemenovanej doručovateľskej spoločnosti, skriňu.
babetka
24.10.06,10:22
Čo robiť v nasledujúcom prípade: po dvoch rokoch som sa odvážila vyfaktúrovať úroky z omeškania nášmu zákazníkovi. Faktúru som poslala doporučene a faktúra sa mi aj doporučene vrátila. Zákazník ju prebral a bez vysvetlenia poslal späť. Čo teraz?
Milan Benka
24.10.06,10:59
Dať na súd so žiadosťou o vydanie platobného rozkazu.
babetka
24.10.06,11:12
ďakujem benka.
juzan
14.02.07,13:01
Jednej organizacii platim pravidelne raz rocne poplatok. Pred 2 rokmi mi poslali fa 10x vyssiu ako obvykle. Obratom som ju poslal spat - aby to opravili aj s dovodmi . Doteraz mi neprisla ziadna odpoved ani opravena fa. Za minuly rok mi vystavili fa na spravnu sumu . Vcera zavolali - po 2 rokoch, ze musim uhradit tu 10x vysiu fa - su tam nejake lehoty pri vrateni faktury ?
Mohli za 2 roky aspon odpvedat .
Dakujem za odpoved .
ivetkavrb
15.02.07,19:48
Chcela by som sa spýtať ohľadne prevádzok, ktoré nemáme zapísane v OR ale je zapísané iba obchodné meno s jedným sídlom. Musím došlé faktúry, ktoré mi vystavili na adresu prevádzok dať prepísať.??? Podľa vyššie uvedených príspevkov zrejme áno.
Ďakujem.http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
Ibaka
11.04.07,09:46
Aj mne sa stalo že mi jedna véééééééééľká spoločnosť vrátila faktúru s tým že som neuviedol presný názov firmy podľa obch. registra. Moja chyba. Vediem iba JU nie som platca DPH, ale ako mám správne zaúčtovať vrátenie faktúry, starú stornovať, napísať novú s novým číslom faktúry, dátumom vystavenia atď. prosím o radu
Dana K.
11.04.07,10:02
Aj mne sa stalo že mi jedna véééééééééľká spoločnosť vrátila faktúru s tým že som neuviedol presný názov firmy podľa obch. registra. Moja chyba. Vediem iba JU nie som platca DPH, ale ako mám správne zaúčtovať vrátenie faktúry, starú stornovať, napísať novú s novým číslom faktúry, dátumom vystavenia atď. prosím o radu

Nič nestornuj, iba oprav názov firmy a pošli ju späť.
Alexandra777
10.07.08,08:47
A ako môžem postupovať, keď nám bola vrátená faktúra z dôvodu neschválenia fakturácie konateľom a stavbyvedúcim? Mám danú faktúru stornovať, alebo po opätovnom schválení poslať tú istú späť?
Misicka21
10.07.08,09:27
Ahojte, mne vrátili faktúru s dátumom 5/2008, ale suma sa mi nebude meniť, ako to mám urobiť, vystaviť ju ešte raz alebo s 6/2008 dátumom??
bui
23.01.09,17:55
Aby som objasnila este nasu situaciu. mame podpisanu objednavku na inzinierske prace na jednom projekte, ktory sa pripravil tu a zrealizoval na Kube. Objednavku mame od slovenskej firmy. Na objednavke je dohodnuta suma celkom...je to suma podla ponuky s ktorou suhlasili obe strany.
Nasi zamestnanci prace uskutocnili, vycestovali aj na Kubu, vsetko sa dokoncilo, podpisal sa preberaci protokol. ked sa vratili vystavila som fakturu, s datumom dodania dna navratu zo sluz. cesty, prilozila som k fakture preberaci protokol, odvolala som sa na c. objednavky od nich, prilozila som aj kopie faktur za letenky, ktore nam maju , podla dohody na objednavke preplatit...fakturu maju uz 3 tyzdne a teraz ju poslali doporucene spat aj so vsetkymi prilohami..a uviedli ze ju vracaju z dovodu neprilozenych potvrdenych originalov montaznych dennikov. Pritom sa dohodli s konatelom telefonicky ze to si vybavia sami.
Ale o to nejde. Mne ide hlavne o to ze co robit v takomto pripade. Necham fakturu v uctovnictve a odvediem DPH? Nemozem ju predsa zrusit a vystavit neskor..s inymi datumami...ci mozem..ja fakt neviem co sa v takychto pripadoch robi.
Ked im posleme vsetko co chcu mam im ju znova poslat taku aka je? V pondelok je termin DPH a som bezradna..ide o velku sumu.
JankaO
23.01.09,18:19
Aby som objasnila este nasu situaciu. mame podpisanu objednavku na inzinierske prace na jednom projekte, ktory sa pripravil tu a zrealizoval na Kube. Objednavku mame od slovenskej firmy. Na objednavke je dohodnuta suma celkom...je to suma podla ponuky s ktorou suhlasili obe strany.
Nasi zamestnanci prace uskutocnili, vycestovali aj na Kubu, vsetko sa dokoncilo, podpisal sa preberaci protokol. ked sa vratili vystavila som fakturu, s datumom dodania dna navratu zo sluz. cesty, prilozila som k fakture preberaci protokol, odvolala som sa na c. objednavky od nich, prilozila som aj kopie faktur za letenky, ktore nam maju , podla dohody na objednavke preplatit...fakturu maju uz 3 tyzdne a teraz ju poslali doporucene spat aj so vsetkymi prilohami..a uviedli ze ju vracaju z dovodu neprilozenych potvrdenych originalov montaznych dennikov. Pritom sa dohodli s konatelom telefonicky ze to si vybavia sami.
Ale o to nejde. Mne ide hlavne o to ze co robit v takomto pripade. Necham fakturu v uctovnictve a odvediem DPH? Nemozem ju predsa zrusit a vystavit neskor..s inymi datumami...ci mozem..ja fakt neviem co sa v takychto pripadoch robi.
Ked im posleme vsetko co chcu mam im ju znova poslat taku aka je? V pondelok je termin DPH a som bezradna..ide o velku sumu.
Bez ohľadu na to, že odberateľ vyžaduje priložiť k faktúre aj iné potvrdenia, dodanie bolo uskutočnené doklad musí byť vystavený a daň odvedená. (To ostatné je záležitosťou obchodných partnerov a dohôd medzi nimi).
bui
23.01.09,18:28
super..takze sa nevystavuju faktury s inymi datumami potom...

a ak sa tie montazne denniky zozenu povedzme az vo februari, lebo musia dojst z Kuby...Zaujimalo by ma este ako to potom zauctuju oni...lebo oni asi kedze fakturu vratili tak ju neeviduju...a ja im ju s tymi istymi datumami poslem opat..
Budu potom musiet urobit dodatocne priznanie DPH?
nehovoriac o tom ze ide o fakturu z minuleho roka ...cize by sa to malo vyriesit aj do terminu uzavierky...
bui
23.01.09,18:40
este ma napadlo, nemohli by argumentovat s tym ze kedze nie je vsetko doriesene, ze plnenie nebolo naplnene a ze bude az ked budu vsetky doklady?
Lebo preberaci protokol je podpisany Kubanskou firmou.. ale nase sluzby si objednala slovenska firma..len rozmyslam
bui
26.01.09,10:31
Takze sa chcem len uistit ci dobre robim.
Fakturu z decembra ,o ktorej som pisala, ze nam teraz vratili . kvoli nedostatku vsetkych podkladov nechavam v decembri tak ako je, s tym ze ju zahrniem do danoveho priznania za 12/2008 (dnes) a odvediem DPH...
dalej
V pripade ze dostanu vsetky podklady co potrebuju ju opat poslem taku ak je..teda s tymi si tymi datumami.
V pripade ze si zase nieco vymyslia, ze sa im nebude pozdavat nieco na fakturovanej sume, a dohodne sa ze suma bude nizsia..tak vystavim dobropis?
A s akym datumom..pokial ide o DPH?
a tiez by ma zaujimalo ako je to aj pokial ide o dan z prijmov. pretoze teraz su to vynosy roku 2008. Keby som vo februari vystavila dobropis k nejakej casti z faktury z roku 2008, tak potom to moze byt znizenie vynosov v roku 2009?
Laura1
17.07.09,19:17
Zdravím Vás,
začínam mať problémy s vrátenými faktúrami.
Konateľ mi kázal vystaviť faktúru - dopredu vedel, že odberateľ ju nezaplatí - nakoľko sa fakturovalo iba podľa ústnej dohody. Boli to inžinierske práce, zmluva nebola podpísaná, ing. prácu vykonal, ja som to vyfakturovala. Odberateľ nám vrátil faktúru s odôvodnením, že sme fakturovali niečo, čo si neobjednávali. Stavba sa neuskutoční atď. Moja firma ich chce dať na súd a práve preto neviem, ako sa zachovať. My faktúru vydanú máme naúčtovať, odviesť dph? aj keď bola fakúra vrátená a druhá strana si ju nenaúčtuje?
Ďakujem za pomoc,
Betka
Laura1
18.07.09,14:17
posúvam.....
ondrejvla
19.07.09,17:30
Zdravím Vás,
začínam mať problémy s vrátenými faktúrami.
Konateľ mi kázal vystaviť faktúru - dopredu vedel, že odberateľ ju nezaplatí - nakoľko sa fakturovalo iba podľa ústnej dohody. Boli to inžinierske práce, zmluva nebola podpísaná, ing. prácu vykonal, ja som to vyfakturovala. Odberateľ nám vrátil faktúru s odôvodnením, že sme fakturovali niečo, čo si neobjednávali. Stavba sa neuskutoční atď. Moja firma ich chce dať na súd a práve preto neviem, ako sa zachovať. My faktúru vydanú máme naúčtovať, odviesť dph? aj keď bola fakúra vrátená a druhá strana si ju nenaúčtuje?
Ďakujem za pomoc,
Betka

Betka, nemali by ste vystavovať faktúry bez zmluvy, alebo objednávky, zvlášť keď vopred viete, že nebude uhradená. Aj keď na druhej strane aj ústna dohoda je dohoda, práca bola vykonaná, bude to súboj oboch strán...
Je mi jasné, že žiadate platbu za dodané služby, ale ak sa rozhodne odberateľ zapierať, ťažko niečo vysúdite, ak nemá svedkov, alebo si ich "nekúpi", čo dúfam, že neurobí. Skutočne ti neviem v tomto prípade poradiť, je to istá strata, ale nemáš doklady...
mekelek
19.07.09,17:59
A kto "prevzal" prácu? Ani vtedy nič nebolo podpísané, aby ste mali o tom doklad, že práca bola spravená?
Laura1
19.07.09,20:36
Ďakujem za postreh - zistím, ako to bolo s odovzdaním práce.