Daduš K
22.01.15,10:18
Dobrý deň. Mám príjem z poisťovacej činnosti som platca DPH lebo som prekročila obrat. Mám nájomníkov, ktorý nie sú platcovia DPH toto všetko uvádzam na r.15 DPH.
Na vstupe mám iba fa z energií. Teraz na konci roka v 12/2014 mi program prepočítal koeficientom vstup, ale zahrnul do koeficientu aj príjem z poisťovacej činnosti
Je to správne alebo mal vypočítať koeficien kde zahrnie iba nájomníkov, keďže poisťovacia činnosť je oslobodená od DPH.
Ďakujem za radu
avalik
22.01.15,09:35
mondes
22.01.15,09:57
Áno, je to správne, pretože koeficient sa počíta ako:

Koeficient = výnosy (príjmy) bez DPH z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých si platiteľ DPH môže odpočítať DPH (dodávky neoslobodené od DPH) / výnosy (príjmy) bez DPH zo všetkých dodaných tovarov a služieb za kalendárny rok.

a

do koeficientu (ani do čitateľa, ani do menovateľa) sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z:


predaja podniku, príp. časti podniku, ktorá tvorí samostatnú organizačnú zložku,
predaja majetku, používaného na účely podnikania okrem zásob,
príležitostne poskytnutých finančných služieb v zmysle § 39 zákona o DPH , ide o transakcie, ktoré nemajú charakter hlavnej činnosti platiteľa, netvoria hlavnú časť jeho obratu, nevykonávajú ich opakovane atď.,
príležitostného prevodu a nájmu nehnuteľností, pričom nie je dôležité, či prenájom bol alebo nebol oslobodený od DPH.
Daduš K
22.01.15,10:26
čiže ak hlavnou činnosťou sú poisťovacie služby - provízie zo životných poistiek tak vstupujú do koeficientu? Potom prečo si nemôže uplatňovať dph na vstupe pri nákupe služieb a mat.? Na vstupe som nikdy nedávala fa s odpočítaním dph, lebo posiťovacie služby sú oslobodené od dph
mondes
22.01.15,10:32
Pri nákupe a služieb akých? A akého materiálu?
fortunka
22.01.15,10:55
O koeficiente nic neviem, ale urcite nebudes platit DPH z poistovacich sluzieb/provizii. cize ak ti ich tam rata, je to zle.
Daduš K
22.01.15,11:02
Napríklad keď má nájom na vstupe a faktúrujú mu s DPH a keďže kancelária slúži na poisťovaciu činnosť tak dph neuplatňuje
mondes
22.01.15,11:29
Fortunka, výpočet koeficientu je jedna vec a to, ktoré vstupy budeš preratávať koeficientom, je vec druhá. Takže Daduš K. ak ti príde faktúra za nájom kancelárie, v ktorej poskytuješ poisť. služby, tak tam nemáš nárok na odpočet DPH. Ale ak napr. ti príde faktúra za telefón a ty nevieš, že koľko si prevolala ohľadom služieb, ktoré sú oslobodené od DPH a koľko si prevolala ohľadom služieb s plným odpočtom DPH, tak faktúru prepočítavaš koeficientom. A takto sa pozeráš na každý doklad na vstupe. Či sa jedná čislo o oslobodenie, vtedy si neuplatniš DPH, alebo sa jedná o 100% odpočet DPH, vtedy si uplatníš celú DPH a ak nevieš posúdiť, tak DPH koeficientuješ. Napr. aj PHM.