fortunka
22.01.15,10:36
Ako by ste postupovali spravne v tomto pripade: zaradenie nehnutelnosti (haly) do uzivania a nasledne vypocet odpisov:
-Prevádzka oficialne funguje 1.12., zariadena, nahlasena
- Budova bola kúpená, zaplatena a prevzata az po tomto termine (napr. 28.12.), kvoli administrativnym veciam aj navhrhy na kataster boli v tom obdobi uz tam.
- LV pride az teraz, ale na katastry uz su zmeny vykonane (je to online, cize skontrolovane...)

Akym datumom by ste to zaradili? Odpisovat aj rok 2014? 20rocne odpisy?Mozem upatnit celorocny odpis? Alebo len december? V programe mi to totiz naratalo automaticky odpisy iba za december.
Na základe čoho sa rozhodujete pre zrýchlené/rovnomerné odpisovanie?
marjankaj
22.01.15,10:22
Od roku 2015 už zrýchlené odpisy pri budove nebudú.
karakul
22.01.15,10:28
... v zadaní je veľmi veľa vecí divne formulovaných...
čo ste predávajúci či kupujúci? predpokladám, že kupujúci, lebo to ideš zaraďovať... ale potom "budova bola predaná" je asi nesprávny výraz - nemalo byť "bola kúpená"?
čo je "oficiálne funguje" ? teda že v nej prebieha výrobny proces či iná nevýrobná činnosť? ak áno, ako mohla byť prevzatá až o 28 dní neskoršie ???
Celoročný odpis z akého dôvodu? ak zaradíte v decembri, tak odpis za 1 mesiac.

P.S. ... postupy účtovania jednoznačne stanovujú, aký je deň účtovného prípadu pri nadobudnutí nehnuteľnosti, ak ho kupujúci užíva pred zápisom do LV... zmluva o budúcej zmluve v tomto prípade je bezpredmetná...
fortunka
22.01.15,11:12
ked bola kupena bola aj predana, nie? :)) No ale to je jedno, opravila som to v zadani.
Budova je vyuzivana na podnikanie od 1.12. na zaklade predkupnej zmluvy (kupna a teda aj odovzdanie mala byt uz k 1.9.), nestihlo ale prebehnut vsetko potrebne zo strany predavajuceho a teda bolo nutne v decembri konat tak, ze sa nastahovalo do priestorov, nahlasila sa prevazdka na urade atd (prakticky sa uz opravovala nehnutelnost od oktobra). Prestahovat sa museli, lebo v povodnych priestoroch skoncil najom a nebolo mozne ho predlzit. Doklady k prevzatiu su vystavene az k uveru, tj v den uhrady, tiez som sa divila, lebo energie sa minali, pravdepodobne vlastnik to nebude platit zo svojho.. tak neviem na zaklade coho to potom vyfakturuju alebo co s tym bude, no ale papiere o prevzati nehnutelnosti su k dnu podpisu zmluvy.
fortunka
22.01.15,11:15
k odpisom, myslela som ze ak mam DHM v majektu k 31.12. odpisujem cely rok. Pravdupovediac zatial som uctovala iba o leasingovanom majetku, ale pri tomto som myslela ze je to normalne cena/pocet rokov... ;) Tak si to dostudujem este :(
fortunka
22.01.15,11:16
To viem, nove som si nastudovala... aj to ze tato budova ostane na 20r a teda mi je viac menej kedy to zaradim... no ale chcela by som v tom mat jasno :P
karakul
22.01.15,11:29
... ale od roku 2015 sa predsa menia daňové odpisy a nie účtovné .
fortunka
22.01.15,11:34
mna osobne vzdy v prvom rade zaujimaju danove odpisy, urcite nie som jedina ;)
karakul
22.01.15,11:42
žial, zadanie témy hovorí o niečom inom.
fortunka
22.01.15,11:51
no nevidim v zadani zadane nic take ako uctovne odpisy/danove odpisy.
KEJKA
22.01.15,12:17
to, že za celý rok, to úž dááávno neplatí.
fortunka
22.01.15,12:28
Kejka a ako davno? nech viem ci a co idem opravovat... vrrr... mam program na majetok teda este 2011 mi takto rozpocitalo danove odpisy. NA roky... ja som sa nad tym vobec nepozastavila, lebo bola to jedina vec co nesla "leasingovym" sposobom ale asi to teda nebude ok...