lenka_mikusova
22.01.15,13:36
Dobrý deň. Podnikateľovi SZČO idem robiť prvýkrát daňové priznanie a s tým spojené výkaz o príjmoch a výdavkoch a výkaz o majetku a záväzkoch. Pri výkaze o MaZ som natrafila trochu na problém, ktorý som v priebehu roka nejako neriešila. Ide o členenie a správne určenie zásob. SZČO nakupuje rôzny materiál a tovar (tak som o tom aspoň účtovala a následne evidovala v exceli v knihe zásob). SZČO nakupuje solárne panely, šróby, matice, káble, koncovky, konektory, nerezové háky a ostatné komponenty potrebné ku skompletizovaniu solárneho panela, ktorý namontuje a zapojí u zákazníka. Čiže on na faktúru uvedie niečo ako dodávka a montáž kompletného fotovoltaického zariadenia. Čo ja účtujem ako faktúru za služby (On menovite nevypisuje jednotlivý materiál, ktorý potreboval na zostavenie a zmontovanie solárneho panelu).

Nakupované zásoby som v skladovej evidencii evidovala iba podla jednotlivých druhov napr. šróby spolu, solárne panely spolu, konektory spolu atd. Netriedila som ich, či je to materiál alebo tovar. A teraz vo výkaze o MaZ to treba uviesť rozčlenené a ja vlastne neviem, či napr. solárny panel je tovar alebo materiál. SZČO nemá žiadnu výrobňu, nevyrába, iba z nakupených komponentov kompletizuje dané zariadenie. Tovar je to čo sa nakúpi za účelom predaja a nerobia sa na ňom žiadne technologické zhodnotenia. Takže mi z toho vychádza, že všetko čo on nakupuje je vlastne materiál.

Neviem či to chápem správne. Budem rada ak mi poradíte.
Jarka 1
22.01.15,12:43
Áno chápeš to správne. On nakupuje iba materiál. Ak by však z toho niečo predával bez montáže, tak to už nebude materiál, ale nákup tovaru a následne predaj tovaru.
lenka_mikusova
22.01.15,13:03
Veľká vďaka. A ak sa môžem opýtať ešte na tú jeho fakturáciu. On to fakturuje komplet ako dodávku a montáž fotovoltaického zariadenia a je to teda služba? Môže pri úhrade takejto faktúry v hotovosti vystaviť PPD bez ERP (ktorú nemá). Čítala som, že ak poskytnutá služba nepatrí do zoznamu služieb kedy je potrebné mať ERP, tak sa pri úhrade v hotovosti za službu môže vystaviť PPD.
Jarka 1
22.01.15,13:40
Ak nepatrí do zoznamu služieb, na ktoré je treba ERP, tak vystaví PPD. Pozor treba znovu pozrieť ten zoznam, lebo boli zmeny v zákone.
Ak by niečo predal len ako tovar /v nezmenenom stave, tak ako to kúpil/ musí to predať cez ERP.
lenka_mikusova
22.01.15,13:45
Ešte raz veľká vďaka. Konečne sa nezmietam v pochybnostiach :-).