zaclony
06.05.06,17:54
Chcela som sa spýtať, ako správne zaúčtovať náklady súvisiace s obstaraním tovaru a majetku.
Dostala som dotáciu od štátu na nákup drob.hm.maj,ktorý musím kvôli kontrole podrobne evidovať. A tak evidujem ako majetok, ktorý ide samozrejme priamo do spotreby aj napr. vzorkovníky látok,garníž, ktoré sú samozrejme nepredajné a slúžia mi ako majetok.
Dostala som však faktúru napr. na 50 ks vzorkovníkov, kde kus stal napr. 300 Sk, k tomu mi na faktúre predali aj tovar a prirátali poštovné. Banka potom ešte strhla manipulačný poplatok 300 Sk za prevod ŠK na CZ koruny.
Ako správne zaúčtovať dopravné? Mám ho dávať neustále na nejaký osobitný analytický účet? Nemal by vchádzať do ceny majetku, či tovaru? Veď zvyšuje jeho hodnotu. Ale rozpisovať dopravu na 50 ks majetkových položiek je totálna blbosť asi.A tých 300 Sk z banky sú len zaúčtované ako bank.poplatky? Ja by som to najradšej premietla všetko do ceny tovaru či majetku. No dobre som sa zamotala.
Tweety
06.05.06,16:06
Chcela som sa spýtať, ako správne zaúčtovať náklady súvisiace s obstaraním tovaru a majetku.
Dostala som dotáciu od štátu na nákup drob.hm.maj,ktorý musím kvôli kontrole podrobne evidovať. A tak evidujem ako majetok, ktorý ide samozrejme priamo do spotreby aj napr. vzorkovníky látok,garníž, ktoré sú samozrejme nepredajné a slúžia mi ako majetok.
Dostala som však faktúru napr. na 50 ks vzorkovníkov, kde kus stal napr. 300 Sk, k tomu mi na faktúre predali aj tovar a prirátali poštovné. Banka potom ešte strhla manipulačný poplatok 300 Sk za prevod ŠK na CZ koruny.
Ako správne zaúčtovať dopravné? Mám ho dávať neustále na nejaký osobitný analytický účet? Nemal by vchádzať do ceny majetku, či tovaru? Veď zvyšuje jeho hodnotu. Ale rozpisovať dopravu na 50 ks majetkových položiek je totálna blbosť asi.A tých 300 Sk z banky sú len zaúčtované ako bank.poplatky? Ja by som to najradšej premietla všetko do ceny tovaru či majetku. No dobre som sa zamotala.
Náklady súvisiace s obstaraním tovaru, v tomto prípade poštovné, vstupuje do ceny obstarania tovaru. Poplatok za bankový prevod je nákladom a teda je ho potrebné zaúčtovať na 568AE.
zaclony
07.05.06,11:20
čiže pomernou časťou mám rozložiť 300 Sk na dopravnom do každého kusu majetkových položiek, ktoré sú na faktúre? To mi pripadá zatiahnuté za vlasy.
Ak ide kúpu jedného počítača, nie je problém jeho dopravu zaratať do obst.ceny , ale ak je na faktúre 50 ks maj.položiek a 10 ks tovarových, je pre mňa šokujúce ak dopravu mám rozrátať do týchto položiek. Ale viesť každú dopravu zvlášť na anal.učte je asi tiež nesprávne.
KEJKA
07.05.06,13:00
Ak sa jedná o problém s rozpočítavaním na kus, tak je druhá možnosť. Zaviesť si kartu súvisiacich nákladov a tam si tieto náklady zaznamenať (VN=vedľajšie náklady).
Účtuješ zrejme spôsobom B a v JU, nie? Myslím, že si ťa pamätám a je to tak.
To čo sa ti nazbiera na tej karte VN, pomerne jednoducho rozdelíš na časť ktorá súvisí s hodnotou spotrebovaných nákupov a časť, ktorú budeš mať na sklade.
Nebude to teda podľa kusov, ale podľa hodnoty, čo je tiež prípustné.
....................
ale
ak na DF priamo máš napr. uvedené 300 Sk za poštovné a je to 50 Sk, tak 300:50 je 6 Sk k jednotkovej cene každého tovaru. Podľa mňa to ťažké nie je.
Okrem takýchto nákladov sú súvsiace náklady napr. za prepravu alebo iné, ktoré prídu na osobitnej faktúre s časovým sklzom, ked je už zásoba naskladnená. Vtedy vzniká problém čo s tým a vtedy sa oplatí evidovať VN na osobitnej karte.
zaclony
08.05.06,05:31
Hoci nemusím účtovať v podvojnom, začala som, aby som sa to naučila!
A ďakujem, nevedela som o tomto druhom spôsobe.