SamuelG
22.01.15,17:36
V poslednej dobe som cital viacero rozporuplnych informacii ohladne 2. Piliera. Mam 35 rokov a 2. pilier mam. Peniaze v nom mam v garantovanom konzervativnom fonde.

Chcel by som sa spytat, kedze sa v predmetnej problematike moc neorientujem, co by bolo pre mna vhodnejsie ci ostat v 2. piliery alebo z neho odist.
karakul
22.01.15,16:52
... ej, keby sme tak mali sklenenú guľu od jasnovidca!
II. pilier funguje 10 rokov, a zmien už zopár bolo... ty chces vedieť čo bude za 30 rokov... to sa dovtedy tu vystrieda zopár vlád, ktoré si ho (II. pilier) budú chcieť trocha na svoj vkus prispôsobiť, určite aj zopár lobbistických skupín niekoľko zmien presadí počas troch desiatok rokov....
Faktom je, že kdo do toho išiel (teda správcovské spoločnosti) - tak šli do toho so zámerov, aby v prvom rade oni na tom zarobili...
Jedno je však isté - ak si za tú dobu niečo našetríš pre seba (t.j. postaráš sa o seba), to bude asi najistejšie... Ale ani na to by som krk nedal - inflácia, menové krízy, iné krízy... kto na I. či II. pilier bude odkázaný, jednoduché to o 30 rokov mať nebude.
karakul
22.01.15,17:36
... teraz vidím, že aj tu sa už to rozoberá:
http://www.porada.sk/t257893-prec-z-2-piliera.html
Mila123
22.01.15,17:53
aký máš plat? stačí priemernú hrubú mzdu
duves
22.01.15,18:04
Samuel, nechapem, ty taky mlady byt len v konzervatívnom fonde. Moja DSS mi v roku 2014 zarobila asi 2000€: http://www.investujeme.sk/v-indexovych-dochodkovych-fondoch-sa-dalo-vlani-zarobit-i-16/ Ak chceš v tom pokračovať, treba to presunut do indexového fondu. Samozrejme, v tej spravnej DSS.
beliv
23.01.15,05:24
Ja mám hrubú mzdu 540,- Eur. Ostať alebo odísť z II. piliera??????
duves
23.01.15,06:40
odísť
SamuelG
02.02.15,19:09
Ja ale neviem ktora je spravna DSS. Som v aegone. Ale mam aj treti pilier tiez na konzervativnom tatra banke. Myslim ze oba by som mal zmenit. I ked zas nie celkom rozumiem preco zrovna na indexove.
Dária Čižmáriková
02.02.15,20:19
Dobrý večer, 2.dôchodkový pilier = 4 % z vašeho platu, čo by ste inak zaplatili štátu ide na váš osobný účet, neodporúčam v žiadnom prípade rušiť. Po zrušení tieto peniaze prepadajú štátu. Tak sa spolu zamyslime, prečo by ste mali dávať 18% z vašich peňazí na úkor daní, keď môžeme 14% a 4% na osobný účet, ktorý je dedičný?

Pre kvalitnejšie zhodnotenie peňazí by som vo vašom prípade prehodnotila fond konzervatívny, na viac zárobkový.
marjankaj
02.02.15,20:22
Nie je nad to investovať cudzie peniaze.:eek: A inkasovať za to províziu. A čo bude o 30 rokov nech riešia iní.
Dária Čižmáriková
02.02.15,20:26
Dobrý večer, nemám ten pocit, že by ste sa mi predstavil.Najlepšia obrana je útok.
marjankaj
02.02.15,20:30
Toto fórum bolo založené za iným účelom. Ak sa chceš zoznámiť, musíš skúsiť niekde inde.
veronikasad
02.02.15,20:34
beliv, kolko máš rokov ?
misoft
02.02.15,22:10
mimotemy
Dária - my sa tu nepredstavujeme - my tu klebetíme, radíme, ohovárame, špásujeme - ale nerandíme. Nie sme zoznamka.....:D
beliv
03.02.15,04:55
veronikasad! Mám 38 rokov a som v II. pilieri od roku 2006.
bjuty smis
03.02.15,06:30
:)))))))
marjankaj
03.02.15,07:13
Tak to si ešte nasporíš. A kandiduj do parlamentu, aj plat tam budeš mať pekný.
beliv
03.02.15,07:21
Mám 38 rokov a som v II. pilieri od roku 2006
Chobot
03.02.15,07:37
beliv, u teba sa nedá jednoznačne povedať, či je pre teba výhodnejšie zostať alebo vystúpiť. Ty si tak na hrane.

Z hľadiska veku si na tom celkom dobre, ešte máš dostatok času do dôchodku, aby si si tam nasporila nejakú zaujímavú čiastku. A tiež je pozitívom to, že si v II. pilieri už 9 rokov, takže tvoj účet nie je nulový.

Z hľadiska príjmu si skôr v spodnej hranici. Ak ale máš perspektívu vyššej mzdy v budúcnosti, tak to je pozitívum. Ak predpokladáš, že budeš zarábať skôr menej, ako teraz, tak môžeš zvažovať vystúpenie. Ak ale budeš zárobkovo činná aj v ďaľších rokoch, tak ja by som na tvojom mieste nevystupoval. Kombinácia 2 (alebo ešte lepšie by bolo viacerých) pilierov na zabezpečenie dôchodku je lepšia, ako vsádzať všetko na jeden pilier, ešte k tomu štátny, kde nič neovplyvníš.

Nikto ti nevie predpovedať ani garantovať, či budeš mať vyšší dôchodok ak vystúpiš alebo ak zostaneš. Ak aj bude nejaký rozdiel, tak nebude nijako dramatický.
marjankaj
03.02.15,07:59
Ani či sa dôchodku dožiješ.
nunenko
03.02.15,09:01
Pre kvalitnejšie zhodnotenie peňazí by som vo vašom prípade prehodnotila fond konzervatívny, na viac zárobkový
Vlastne všetci, čo nechcú viac zárobkový fond sú svojim spôsobom hlupáci? Kto by nechcel za €uro dve, ale radšej za €uro 3 centy?
Keby to bolo všetko tak jednoduché, tak štát (pre SP) sám vloží tie 4% do DSS a z výnosov bude vyplácať budúcich dôchodcov so svojho (adresného na majiteľa) druhého piliera.
Celý druhý pilier je založený na viere. Ľudia veria, že budú mať viac.
Kaník, a podobná krvná skupina tvrdia, že štát dotuje dôchodky terajších dôchodcov 28%.
Pravda je však taká, že dotuje všetkých v druhom piliery, kedže peniaze ktoré patrili do prvého piliera veľkoryso posiala do druhého piliera a na chod prvého si požičiava.
Požičiava si len a len na to, aby mohli posielať peniaze zo soc. poisťovne súkromným investorom DSS. Lenže štát si požičia peniaze priamo, či nepriamo z DSS a zaplatí aj úrok. Ale z čoho zaplatí svokje podĺžnosti? Napríklad aj zo zisku z vysokej DPH. No a tú platia všetci, aj poberatelia dôchodkov.
Samozrejme, že vysokopríjmové skupiny nemajú záujem ostať v prvom pilieri, a tak sa pripraviť o svoj budúci príjem.
Tak kto koho vlastne dotuje?
Dária Čižmáriková
03.02.15,09:14
Samozrejme, že vysokopríjmové skupiny nemajú záujem ostať v prvom pilieri, a tak sa pripraviť o svoj budúci príjem.

Ste živnostník, alebo vysoko zárobková osoba???

Prvý dôchodkový pilier je sociálna poisťovňa. Odtiaľ sa nedá vystúpiť
nunenko
03.02.15,09:45
čiastočne sa dá aj z prvého piliera momentálne 4% . Sociálna poisťovňa veru nie je len prvý pilier, sociálna poisťovňa je o čosi viac.
Dária Čižmáriková
03.02.15,19:38
www.socpoist.sk
jardo35
09.02.15,13:04
Chcem sa spýtať.Nikdy som 2 pilier neriešil a vstúpil som už dávnejšie.Zisťujem,že je to chyba,že som sa viac neinformoval,lebo teraz budem vyzerať ako nevzdelanec,ale opýtam sa aj tak.Čo ak sa rozhodnem vystúpiť,kde sa podejú moje úspory? Ďakujem
Chobot
09.02.15,13:30
MYslíš tým svoje úspory v DSS? Tie sa všetky presunú do Sociálnej poisťovne a budú ťa považovať, ako keby si nikdy nebol poistený v II. pilieri.
Mila123
27.03.15,17:44