Neesha
22.01.15,19:32
Dobry den.
Dozvedela som sa, ze priatel ma dlh na zdravotnom poisteni, nakolko pracoval v zahranici. Bolo zacate exekucne konanie. Dlh k dnesnemu dnu predstavuje 1245,84€.
Samozrejme, ze som ho dokopala k tomu, aby okamzite zavolal exekutorovi a dohodol sa s nim na splatkovom kalendari. Tento dlh je stary cca 10 rokov a exekutor mu zablokoval ucet v banke.
Po telefnickom rozhovore bolo priatelovi povedane, ze moze splacat po 30€ mesacne a po prvej zaplatenej splatke mu bude ucet odblokovany.
Medzitym si priatel otvoril ucet v zuno, odkial chcel splatky posielat. Povedala som mu, nech napise email exekutorovi o tom, ze splatku budu chodit z noveho cisla uctu, aby mu exekutor poslal potvrdzujuci email o tom, ze to eviduju a taktiez ho v emaili poziadal aj o zaslanie splatkoveho kalendara, na ktorom sa telefonicky dohodli.
Na to mu napisala asistentka exekutora email (nic v nom nepotvrdila), aby jej zaslal svoje telefonne cislo, lebo splatkovy kalendar mu poslat nemoze.
Dnes volala priatelovi a vyjadrila sa tak, ze si to poistovna Dovera nezela.
A ze ako potvrdenie mu budu stacit vypisy z uctu. Tento postup sa mi akosi nezda, je to podla Vas v poriadku, aby poistovna odmietla poskytnut splatkovy kalendar, na ktorom sa s exekutorom dohodli? A ak s tym splatkovym kalendarom poistovna nesuhlasi, na co ako veritel asi aj ma pravo, aku ma moj priatel zaruku, ze je v poriadku zasielanie splatok, ked to ma iba ustne od sekretarky exekutora, ze moze splacat takymito splatkami? Aky postup by ste navrhovali? Dakujem.
Mila123
22.01.15,18:48
bol v zahraničí zamestnaný oficiálne?
Neesha
22.01.15,19:07
ano, bol, ale nie po cely cas. boli mesiace, kedy tam nemal pracu.
ono ide skor o to, ci je dobry postup spoliehat sa na slovo exekutorovej asistentky ohladom splatkoveho kalendara, ked nema v ruke ziadnu pisomnu dohodu, ani nic. iba vysku dlhu mu odpisali.
misoft
22.01.15,20:19
Ide o to, že dĺžnik - v tomto prípade Dôvera - keď dostala návrh od exekútora, že povinný bude splácať dlh formou splátkového kalendára - nesúhlasila. Teda ani exekútor nemohol potom ten splátkový kalendár akceptovať.
V tomto prípade nastúpi klasická exekúcia zablokovaním účtu, zrážkami zo mzdy do okamihu pokiaľ nebude dlh + poplatky splatené.
Uvedom si, že pánom je tu Dôvera, tá si určuje, ako sa bude splácať.
misoft
22.01.15,20:20
Postup? Nech si požičia a aspoň istinu splatí poisťovni cez exekútora (poisťovňa už bude potom ticho). Poplatky exekútorovi by sa už dali dohodnúť formou splátkového kalendára.
právnik-probono
23.01.15,01:04
Súhlas, ale v prvej vete si určite miesto dlžníka mal na mysli veriteľa, t.j. zdravotnú poisťovňu Dôvera. Veriteľ má totiž podľa exekučného poriadku dispozičné právo s dlhom a môže, ale nemusí jeho splácanie po častiach povoliť. V tomto prípade podľa všetkého nepovolil a tak exekútor nemohol splátkový kalendár akceptovať.
právnik-probono
23.01.15,01:17
Dobrý deň, tým, že Váš priateľ bude dlh uspokojovať po častiach aj napriek nesúhlasu veriteľa nič nepokazí, pretože o poukázanú sumu sa mu bude dlh znižovať a to tak, že časť pôjde na istinu dlhu a časť na trovy exekúcie. Pokiaľ však oprávnený z exekúcie (veriteľ) neudelil súhlas na splátkový kalendár, je dosť pravdepodobné, že exekútor bude pokračovať v exekúcii aj postupom podľa exekučného poriadku (zrážky zo príjmu, prikázanie pohľadávky z účtu, exekúcia na majetok...), ak ovšem bude čo Vášmu priateľovi exekvovať. Ak by exekútor v exekučných úkonoch aj nepokračoval a uspokojil by sa s hradenými splátkami, suma uvedená v zadaní by nebola rovnako konečná, pretože tá sa navyšuje každým dňom o úroky z omeškania.
misoft
23.01.15,06:15
Dík za opravu - malý preklep :D dlžník vs. veriteľ...
právnik-probono
23.01.15,08:39
v pohode.