ia74
22.01.15,20:08
Mám utajené číslo v Orange a potrebujem aby nebolo vidieť aj vo výpisoch z hovorov druhých čísiel.
Keď si dá niekto druhý,kto mi volal,spraviť výpis hovorov,aby sa moje číslo neukázalo
kn-alka
22.01.15,19:37
však ten kto ti volal predsa vytočil tvoje číslo - pravdaže sa mu ukáže aj na výpise
misoft
22.01.15,19:51
Utajené číslo znamená, že nie je prístupné v zoznamoch, voľne dostupných, operátori ho nemôžu zverejniť pri bežnom styku (na kontaktnom mieste a pod.).
Vo výpisoch je však zverejnené, pretože výpisy sa spracovávajú počítačom (logy hovorov), takže na výpise bude zverejnené kto komu volal (tel.čísla účastníkov). Toto operátor neovplyvní.
Na to, aby sa nezverejňovalo pri telefonickom styku, sa používa nastavenie CLIR - Calling Line Identification Restriction - vtedy sa nezobrazí volajúcemu (neznáme číslo). Ovšem - ak má v vo svojom zozname kontaktov toto číslo uložené - zobrazí sa i napriek tvojmu CLIRu (pri povolenej funkcii CLIP - Calling Line Identification Presentation)
bodliak
22.01.15,20:24
tá posledná veta - to nie je pravda. Ústredňa nepošle číslo, takže telefón nemá čo priradiť z vlastného zoznamu...
misoft
22.01.15,20:30
Si na omyle - s každým spojením totiž ide aj identifikátor, odkiaľ (z ktorého čísla) je hovor vedený. Práve funkcie CLIR a CLIP sa používajú vo väčšine na telefónoch, ktoré nemajú tvoje číslo uložené.
Viem to. Mám utajené číslo, aktívne CLIR, CLIP neaktívne - ak volám mojej manželke (má moje číslo v zozname kontaktov) - tak jej ukáže kto volá - inak by mi ani nedvihla, lebo by sa číslo a meno neukázalo....
A s ústredňou - to snáď sranduješ. Dnes sú akurát digitálne ústredne pre pevné linky, ale pre mobilné siete nie. Hovor sa vedie z jedného telefónu k druhému cez bunky mobilnej siete operátora. Teda napr. Orange sa pripojí na najbližšiu bunku siete Orange a pokračuje ďalej. Ak potrebuje ísť do siete T-Comu - Orange bunka vyšle požiadavku pre najbližšiu bunku T-Com a potom to pokračuje ďalej v sieti T-Com. Preto sú povinní pri volaní do inej siete hlásiť, aká sieť je príjemca.
bodliak
23.01.15,07:44
"ustredňa" - ľudovo povedané. Nebudem tu predsa vysvetľovať všetko od BTS, BTC cez HLR atď. Bunka si overí a vymení info s databázou, ktorých má operátor zvyčajne niekoľko. Tam sa určí kopec parametrov hovoru a zistí aj lokalita, kde je cieľová stanica aktuálne prihlásená. Ten celý cirkus volajme "ústredňa". A hovorím, že pri CLIR sieť číslo volajúceho nedoručí. Číslo. Telefónne číslo.
taiko
23.01.15,07:54
misoft, ja si mylsim, ze to ci mas cislo vo svojom zozname (SIM, alebo phone) nijako neovplyvnuje jeho zobrazovanie. Akurat sa Ti k cislu moze priradit meno. Mam zato, ze pokial tvoja zena aktivovane CLIRO (CLIR Override), alebo ako sme to volali CLIP2, nemoze vidiet Tvoje cislo ak mas zapnuty CLIR. My sme to mali pozapinane, ale normalne tato sluzba nie je pristupna zakaznikovi
fredy27
23.01.15,08:51
@misoft prečítaj znova co si napisal * Viem to. Mám utajené číslo, aktívne CLIR, CLIP
neaktívne - ak volám mojej manželke (má moje
číslo v zozname kontaktov) - tak jej ukáže kto
volá - inak by mi ani nedvihla, lebo by sa číslo a
meno neukázalo....*
v tom pripade mas vypnute clirko


CLIP
Služba umožňuje zobraziť na displeji telefónu
meno volajúceho, ktorého telefónne číslo a meno
máte uložené v pamäti SIM karty alebo mobilného
telefónu. Zobrazujú sa čísla mobilnej siete, aj
čísla sprístupnených pevných sietí SR, a to vždy v
medzinárodnom tvare +421 905 192 192 .


CLIR
Služba CLIR zabraňuje zobrazeniu vášho
telefónneho čísla na displeji volaného. Neplatí to
však pre odosielanie SMS správy.
S aktivovanou službou CLIR môžete volať svojim
známym bez utajenia, stačí ak pred telefónne
číslo zadáte kód *31# . Niektoré mobilné telefóny
umožňujú zapnutie a vypnutie služby CLIR priamo
v menu telefónu.
misoft
23.01.15,09:07
Ak to má T-Debil - to je ich problém. Ja mám CLIR aktivované - *31# nemusím dávať a predsa mojej 3/4 sa ukáže, kto volá, pretože ma má v zozname.
Napr. syna nemám, má tiež CLIR a keď mi volá, tak neznáme číslo (on má T-Debila).
ia74
23.01.15,14:08
Tak ďakujem a mám ešte jednu otázku.Keď mi niekto volá z utajeného čísla,oznámi mu obsadzovaci ton q mne potom neskôr príde správa,že mi niekto volal.Ako je to možné? Hľadala som v nastaveniach fonu,ale neviem kde...
ivka70
23.01.15,19:30
To je sluzba operatora, nie nastavenie telefonu.
buchač
23.01.15,19:45
ia74
Mám utajené číslo v Orange a potrebujem aby nebolo vidieť aj vo výpisoch z hovorov druhých čísiel.
1. Čo ja všetko potrebujem... ;)
2. Bolo by potrebné zavolať na call centrum
3. Bolo by potrebné zdvihnúť sa od PC a zbehnúť na nejaké obchodné miesto
bodliak
23.01.15,19:53
Kľudne, nech sa jej ukáže, ale to nie je tým, že ťa má v zozname.