zdena54321
23.01.15,08:06
Zravim. ma niekto skusenost s takouto situaciou alebo vie ako ju "idealne" vyriesit? Manzelia vo veku +- 55 rokov, dve deti +-30 z toho jedno ZTP v opatrovani otca. Dlhodobo nefunkcny vztah da sa povedat az socialna a financna tyrania zo strany manzela, vecne po oboch vrieska. Maju byt a chalupu. Byvaju na chalupe ale trvale bydlisko v byte. On jej zobral dokonca aj kluce od bytu, spolocny ucet ale vklada len ona, vybera len on a manzelke nadeluje len tolko za kolko mu donese blocky a uzna to za "vhodne". Jednoducho ona uplne psychycky vycerppana, uz ani nevie kde je sever. Boji sa odist- aj moznost nasilia od neho a neviac on ma v opatrovani dieta(je s nim doma a zaroven to berie ako vyhovorku aby nemusel do prace).
Ako by bolo mozne dopracovat sa k rieseniu aby ona mohla byvat v byte a dostat dieta do opatrovania? Pripominam ze sa ho boji a naozaj neviem coho by bol schopny, takze urobit to co najrychlejsie a aby tam s nim dieta neostalo same.
V idealnom pripade je mozne dostat od neho naspat aj peniaze ktore ala z dedicstva cca 10 000e a on ich minul na uplnu kravinu?(kupil si traktor, ktory vobec nepotrebuju...len preto aby ich minul). Inak nechce nic, takze on bude mat toho podstatne viac co sa tyka materialneho- chalupa, auto, traktor, kosacky a rozne ine naradie a vybavenie....
Dakujem
arizona
23.01.15,09:01
Asi jedinm riesenim je podat ziadost o rozvod a vysporiadanie BSM a zaroven poziadat aj o zverenie dietata do svojej opatery.

Podla toho, co pises, moc neverim , ze ta pani to zvladne sama.Urcite bude potrebovat pomoc a podporu, bud od niekoho z rodiny,nejakej priatelky, prip. od nejakej organizacie,ktora pomaha tyranym zenam s detmi. Napis aspon priblizne, kde byvaju,snad niekto bude vediet poradit nejaku organizaciu na okoli.
Jednoduche to nebude,ale nesmie cuvnut a musi konat razne,inak sa toho tyrana nezbavi...
zdena54321
23.01.15,09:17
to mi je jasne, len ze ci si podat zaroven o rozvod a aj ziadost o opatrovanie a aj rozdelenie majetku. ci sa to da vsetko naraz a kolko by to trvalo- ja myslim ze nejaky ten mesiac ano a on jej zakaze medzi tym kontakt s dietatom a aj byvanie ci uz v dome alebo byte a urobi vsetko preto aby ju dostal na ulicu (docasne byvanie by bolo ale hladame trvale riese)a aby jej a dietatu neublizil...
alaya1
23.01.15,09:18
Najskor sa obratit na mediatora, ktory je aj pravne fundovany, v pripade neuspechu ostava jedine podat ziadost o zverenie TZP osoby do opatery a rozvod s vysporiadanim BSM. V pripade strachu z fyzickeho napadnutie, poziadat o pomoc obcianske zdruzenie nachadzajuce sa blizko vasho bydliska, ktore sa zaobera tyranim zien, vyhladat cez google. Myslim, ze na rychly spad to nebude mozne vyriesit.
zdena54321
23.01.15,09:22
myjava, budem rada ak mi date kontakt na nejaku organizaciu alebo stranky... hocico kde by sa dalo patrat dalej a ja si myslim ze vhodny by bol aj psychiater pre nu aby nazbierala odvahu- kedze ona sa stale nemoze k tomu odhodlat. aj ked skor by ho potreboval on...
zdena54321
23.01.15,09:27
a este ak mozem doplnit otazku, tak na vonok sa on tvari ako vzorny a ona je zla a neschopna... a aj o dieta sa stara len on- takto to prezentuje. Je pravda ze sa stara ale len kolko mu vyhovuje. Huka po nom, sace, hovori mu aky je sprosty ako jeho mater a pod.. lenze ako mu to dokazat?Chalupe je na takej polosamote a svedkovia moj niesu, iba blizka rodina. Bude to stacit? Nemam predstavu ako je to na sude v takom pripade (ci ako v sudnej sieni ze sa volaju ti co by mohli mat nejake informacie)
právnik-probono
23.01.15,09:41
Dobrý deň, pokiaľ manželstvo je trvalo rozvrátené a neplní už účel, za akým bolo uzatvorené, môže ho súd na návrh jedného z manželov rozviesť. Po právoplatnosti rozvodu je možné bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (BSM) k veciam nadobudnutých počas manželstva (nehnuteľnosti, auto, traktor, iné hnuteľné veci, etc...) vyporiadať dohodou alebo cestou súdu. Lacnejšou alternatívou je dohoda, v tejto súvislosti je v prípade nevraživého vzťahu manželov vhodné osloviť mediátora, ktorý sa pokúsi nájsť vhodné riešenie pre oboch manželov. Mediácia je však dobrovoľná, nemožno nikoho ku nej nútiť.

Finančné prostriedky, ktoré manželka vložila do zveľadovania masy BSM si môže uplatniť zápočtom v jej prospech pri procese vyporiadania BSM, alebo ak boli za tieto peniaze kúpené konkrétne veci, tieto patria výlučne jej.

Pokiaľ sa jedná o plnoleté dieťa, ktoré nie je schopné z objektívnych zdravotných dôvodov sa samo živiť, vyživovacia povinnosť oboch rodičov k nemu naďalej trvá. Túto vyživovaciu povinnosť je možné plniť aj opatrovaním. Tým, že bývate v spoločnej domácnosti a potreby opatrovaného dieťaťa plníte z finančných prostriedkov pochádzajúcich z masy BSM, predpokladá sa, že ho vyživujete obaja. Ak jeden z manželov spoločné obydlie spolu s dieťaťom opustí, druhému vznikne automaticky zákonná povinnosť dieťa vyživovať v peňažnom plnení podľa možností, schopností a majetkových pomerov. Ak by si túto povinnosť neplnil dobrovoľne, dieťa by sa mohlo jeho práva na výživu domáhať na súde.

Záverom poukazujem aj na možný trestno- právny aspekt veci, nakoľko počínanie manžela môže naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov. Bolo by vhodné vo veci podať aj trestné oznámenie.
Anika61
23.01.15,09:53
Najprv nech pani poziada o opatrovanie ZTP dietata,s tym,ze uvedie ako sa k nemu otec sprava...psychiatra by som zatial neriesila mozu to posudzovat ako neschopnost postarat sa o dieta....nasledne by som riesila rozvod a vysporiadanie BSM,pani by mohla poziadat o pomoc blizku osobu,aby jej pomohla a podporila ju...tak by som to riesila ja
právnik-probono
23.01.15,09:57
Ešte dodám, ak produkuje príjem len ona a on sa úmyselne vyhýba práci, je vhodné navrhnúť súdu aj zrušenie BSM za času manželstva. Právny nárok na zrušenie BSM je však iba v prípade ak jeden z manželov získa podnikateľské oprávnenie, takže ak náhodou Váš manžel podniká, súd Vám BSM zruší bez dokazovania. Ak nepodniká, budete musieť dokazovať dôvodnosť podania vo forme závažných dôvodov, najmä skutočnosť, že zotrvanie v BSM by odporovalo dobrým mravom.
alaya1
23.01.15,09:59
Kazde tvrdenie na sude treba podlozit dokazmi ci svedkami. Ak je TZP osoba aj maloleta, co v tomto pripade nie je, do sporu vstupuje aj UPSVaR- odde.pravnej kurately.
zdena54321
23.01.15,10:08
on je vyslovene tyran, takto sa lahko napise ze ako dostal na ulicu ale on jej jednoducho zobral kluce od bytu a hotovo a toto by urobil aj s domom. a samozrejme do toho jeho komentare, vrieskanie urazanie...
právnik-probono
23.01.15,10:10
trimetra POZOR!
Pri plnoletom dieťati neexistuje zverenie, zákon takýto termín pozná iba pri maloletom dieťati a vtedy sa to zo zákona robí adhézne s rozvodom.
alaya1
23.01.15,10:10
ak to nie je uvedene, neberiem to na zretel.
zdena54321
23.01.15,10:17
Mohli by ste mi este poradit ako je to ked je to dieta dospele? Ma 31 rokov ale mentalne postihnute takze vyzaduje trvalu opateru. Dostava peniaze od statu a manzel je ako opatrovatel a tiez dostava peniaze od statu. Da sa urcit nieco ako vyzivne aj v takomto pripade keby bolo dieta zverene do starostlivosti matky? Pretoze ten prispevok od statu by sa stal zrejme ich jediny prijem a ten nie je vysoky.
právnik-probono
23.01.15,18:06
Čítajte vyššie - u plnoletom dieťati nemôžeme hovoriť o zverení, ibaže by bolo zbavené svojprávnosti, vtedy by mu súd ustanovil opatrovníka. Ak by sa manžel odsťahoval od vás a dieťa by žilo uňho, boli by ste povinná dieťa takisto vyživovať, za predpokladu že ono nie je schopné sa vyživovať samo. Príjem z Vášho výživného by však nepatril manželovi, ale dieťaťu, ibaže by dieťa bolo zbavené svojprávnosti a manžel by bol súdne ustanovený za jeho opatrovníka. Vtedy by v rámci zákona mohol disponovať s peniazmi syna.
zdena54321
25.01.15,04:28
takto to maju- syn je zbaveny svojpravnosti a manzel je opatrovnik. Myslim ze v takom pripade sa asi vyzivne neda ocakavat, kedze je syn financne zabezpeceny od statu. Takze keby doslo k rozchodu, manzelka si dieta nemoze len tak zobrat lebo manzel je opatrovnik a urcite by jej robil prieky.. Je moznost ze by sud zmenil opatrovnictvo na manzelku aj ked manzel s tym nebude suhlasit a nie je mozne mu dokazat ze sa k dietatu sprava nevhodne?- krici nanho ponizuje, zabranuje mu kontaktu s dalsimi ludmi..pripadne ako sa mu da dokazat ze je tyran? Fyzicke utoky nie su ´"iba nejake sacanie, capnutie..." Moze sud nariadit psychologicke vysetrenie aj ked on ho bude odmietat, pripadne viedlo by to k niecomu?
Vypytujem sa tak hlupo preto, ze ak by sa manzelka do toho pustila a sud by nechal syna v opatrovani manzela, on by jej uplne zabranil v kontakte len aby im ublizil, aj keby sud stanovil cas na stretavanie aj s manzelkou. on by to urcite nedodrziaval.