pedrotello
06.05.06,23:45
Zdravím, budem vďačný za informáciu:

Manželka je na rodičovskej dovolenke do 15.8.2007. Popri tom sa rozhodla od 1.6.2006 stať SZČO. Naďalej však bude poberať i rodičovský príspevok (do 3 rokov veku dieťaťa), nakoľko osobnú a celodennú starostlivosť o dieťa zabezpečila inou osobou.
Otázka znie: Ako to bude s odvodmi do SP a zdravotným poistením. Podľa môjho názoru, ak je poberateľkou rodičovského príspevku, mal by tieto odvody platiť i naďalej štát. Ako to teda podľa Vášho názoru je a kedy nastane pre ňu povinnosť platiť uvedené odvody?

Ďakujem.
Melnick
06.05.06,22:18
Zdravím, budem vďačný za informáciu:

Manželka je na rodičovskej dovolenke do 15.8.2007. Popri tom sa rozhodla od 1.6.2006 stať SZČO. Naďalej však bude poberať i rodičovský príspevok (do 3 rokov veku dieťaťa), nakoľko osobnú a celodennú starostlivosť o dieťa zabezpečila inou osobou.
Otázka znie: Ako to bude s odvodmi do SP a zdravotným poistením. Podľa môjho názoru, ak je poberateľkou rodičovského príspevku, mal by tieto odvody platiť i naďalej štát. Ako to teda podľa Vášho názoru je a kedy nastane pre ňu povinnosť platiť uvedené odvody?

Ďakujem.

http://www.porada.sk/t21001-zdravotn-poistenie--zvhodnenie-podnikajcich-dchodcov-a-tudentov.html
pedrotello
07.05.06,20:17
Veľmi pekne ďakujem, ale pravdu povediac, ohľadom odvodov do zdravotnej poisťovne tu už bolo čo to popísané, tak som niečo počítal a odpoveď zčasti našiel tiež.
Ale čo s tými odvodmi do sociálnej poisťovne??? Vie niekdo poradiť?

Ďakujem
Melnick
07.05.06,21:57
Veľmi pekne ďakujem, ale pravdu povediac, ohľadom odvodov do zdravotnej poisťovne tu už bolo čo to popísané, tak som niečo počítal a odpoveď zčasti našiel tiež.
Ale čo s tými odvodmi do sociálnej poisťovne??? Vie niekdo poradiť?

Ďakujem

Do SP platíš odvody po podaní DP , ak Tvoj VZ bude vyšší
ako 12xMM /pre r 2005= 82800=12x6900/.
Pozor si treba preto dať aby si túto hranicu neprekročil.
Pri výpočte odvodov z VZ sa podľa doteraz platného zák.
berie do úvahy aj počet mesiacov podnikania.

Príklad:
Zač.podnikania - september
Daňové priznanie/2006 = ČZD = 300000.-SK
Potom pre SP: 300000 : 4 = 75000:2=37500
37500 x 33,15 % = 12432 /odvody mesačne/
pedrotello
08.05.06,10:30
Viem, že až do prvého DP podanom v roku 2007 za rok 2006 /teda správne až do 30.6.2007/ nebude povinným platcom starobného pistenia ani nemocenského pistenia. Potom sa prípadná povinnosť platiť sociálne poistne prepočíta podľa DP. To viem.
Má však 2. pilier dôchodkového poistenia, na ktorý počas rod. dovolenky nabiehajú peniaze platené štátom /starobné poistenie za ňu platí štát/.

Mňa ale zaujíma nasledovné: Do 31.8.2007 bude naďalej poberať rodičovský príspevok.
Teraz od 1.6.2006 chce začať aj podnikať a byť SZČO.
Moja otázka znie: Musí požiadať SP k dátumu vzniku živnosti /k 1.6.2006/ o vyňatie ako poistenca štátu, alebo bude môcť i naďalej zostať poistencom štátu (napriek tomu, že bude aj SZČO), keďže naďalej bude poberať aj rodičovský príspevok /do 3 rokov veku dieťaťa/. SP v tom nemá celkom jasno, mám skúsenosti, že podávajú rôzne výklady.

Ďakujem
Otec na MD
15.05.06,07:32
Chcem poprosit o radu, manželka je toho času na MD, uvažujeme že v septembri keď porodí druhé dieta pôjdem na MD ja ako SZČO.Chcem sa opýtať čo je výhodne, aby som išiel ja na MD (moj čiastkovy ZD v roku 2005 bol 155tis.) a budem propritom podnikať ďalej, alebo aby bola na MD manželka? Z čoho sa bude vypočitavat rodičovsky príspevok u mňa a u nej a zároveň z čoho materská dovolenka? Samozrejme ešte potrebujem vediet že keď budem propri MD dalej SZČO čo vsetko si musim plnit, ake odvody? Ďakujem za každú radu
liduska
15.05.06,08:22
Do SP platíš odvody po podaní DP , ak Tvoj VZ bude vyšší
ako 12xMM /pre r 2005= 82800=12x6900/.
Pozor si treba preto dať aby si túto hranicu neprekročil.
Pri výpočte odvodov z VZ sa podľa doteraz platného zák.
berie do úvahy aj počet mesiacov podnikania.

Príklad:
Zač.podnikania - september
Daňové priznanie/2006 = ČZD = 300000.-SK
Potom pre SP: 300000 : 4 = 75000:2=37500
37500 x 33,15 % = 12432 /odvody mesačne/

Neberie sa do úvahy/povinnosť platiť odvody/ doSP Príjem? ale VZ ?
reinholzova
15.05.06,10:12
Chcem sa spýtať, keď poberám rodičovský príspevok, môže dieťa navštevovať materskú školu na 4 hodiny?
Zdeni
15.05.06,14:02
Chcem sa spýtať, keď poberám rodičovský príspevok, môže dieťa navštevovať materskú školu na 4 hodiny?
Môže navštevovať , ale iba súkromnú, alebo ho dať opatrovateľke. Do štátnej chodiť nemôže, až po dovŕšení 3 rokov. / Na zaúčanie dva mesiace pred dovŕšením/.
Otec na MD
22.05.06,07:13
Chcem poprosit o radu, manželka je toho času na MD, uvažujeme že v septembri keď porodí druhé dieta pôjdem na MD ja ako SZČO.Chcem sa opýtať čo je výhodne, aby som išiel ja na MD (moj čiastkovy ZD v roku 2005 bol 155tis.) a budem propritom podnikať ďalej, alebo aby bola na MD manželka? Z čoho sa bude vypočitavat rodičovsky príspevok u mňa a u nej a zároveň z čoho materská dovolenka? Samozrejme ešte potrebujem vediet že keď budem propri MD dalej SZČO čo vsetko si musim plnit, ake odvody? Ďakujem za každú radu

nikto mi nevie poradit???