mackap
23.01.15,15:14
Prosim vas o radu - zda sa mi nefer, ze platim za teplo v byte rovnako ako ine byty, hoci nemam v izbach stupacky - takto znevyhodnene byty su len styri + vrchne. Ved vyhody z tepla zo stupaciek su vyznamne, ak by som mala stupacky, tak v miernej zime by som nemusela vobec kurit. Viete poradit co sa da robit, pripadne mate niekto podobne skusenosti?
Dakujem
Kvaka
23.01.15,14:56
Pozri si napríklad prijaté pravidlá tu: http://www.sbd4ke.sk/userfiles/file/aktuality/zozpocitavanie_tepla_a_vody.pdf
U nás sa znevýhodneným bytom namerané hodnoty PRVN upravujú.

Koeficienty nájdeš tu:

Príloha č. 2 k vyhláške č. 630/2005 Z. z.

Koeficienty zohľadňujúce nepriaznivú polohu miestnosti

(1) Koeficienty ki zohľadňujúce nepriaznivú polohu miestnosti v objekte rozpočítavania:
a) miestnosť s dvomi vonkajšími stenami (rohová miestnosť) 0,90,
b) miestnosť s dvomi vonkajšími stenami, z ktorých jedna smeruje na sever alebo východ 0,82,
c) tretia stena susediaca s vonkajším prostredím 0,93,
d) najvyššie podlažie – plochá strecha 0,80,
e) najvyššie podlažie – pod nevykurovanou povalou 0,85,
f) najnižšie podlažie – nad terénom alebo nevykurovanou pivnicou 0,80.
sito
23.01.15,15:10
A vieš ty, čo je to stúpačka, spoločného rozvodu tepla? No isto je v nižších bytoch s väčším priemerom, treba vo vrchných, taký? Netreba. Ako sa hovorí " kde nič nie je, ani čert neberie". Posledné byty? Už len hore, ale, ak tam nie je anjel? Načo hore, stúpačku pre koho?
mackap
28.01.15,09:19
Dakujem za info, avsak ja nie som na hornom ani spodnom podlazi, ide o to, ze v bytovke je par bytov takych, ktore jednoducho nemaju stupacky, maju ich susedia, no a tym padom je v byte o cca 3 stupne chladnejsie. Susedia maju vlastne teplo zo stupaciek, na ktore platim aj ja, ale nic z neho nemam. A este su tu vrchne poschodia, ktore nemaju stupacky, lebo tam sa radiatory koncia a ti su tiez ukrateni o teplo zo stupaciek.
Na schodzi zial nikoho nezaujima, ze je to nefer, jednoducho aj stupacky by mali byt povazovane za vykurovacie teleso, toto by sa naozaj malo riesit zakonom, nechapem, preco to tak nie je :-(.
nunenko
28.01.15,09:57
...a okoľko viac € platíš na m2 plochy bytu za rok viac ako sused so stupačkou?
mackap
28.01.15,10:03
to vobec nejde o to kolko platim, niekto vykuruje byt na 23 stupnom niekto menej, to nema ziadnu vypovedaciu hodnotu. Ide skutocne o to, ze je to nefer a ked nekurim, tam mam riadnu zimu, no a susedia ani nemusia kurit, ked je len mierna zima, lebo maju stupacky, takze nielenze ja platim za teplo zo stupaciek, ktore oni uzivaju, ale este musim zapnut aj svoje radiatory, kde naskakuju jednotky, oni zapinat vobec nemusia.
mackap
28.01.15,11:38
To nie je podstatne, kurenie predsa nie je zadarmo, ked je mierna zima, susedia vobec nemusia kurit, stacia im len tie stupacky a u mna je bez kurenia riadna zima, takze ja musim mat zapnute radiatory a jednotky naskakuju, u nich nie a este aj na to teplo zo stupaciek im prispievame.
nunenko
28.01.15,15:54
ale ide o to, keby si platil menej ako sused so stupačkou, a mal rovnako stupňov nerozjímal by si sa tu.
mackap
29.01.15,08:37
Preco by som mala platit menej a pritom mat rovnako teplo, pokial maju obidva byty cca rovnaku polohu a vymenene okna??? Tak to asi tazko. Pri rovnakych podmienkach je u mna jednoznacne o cca 3 stupne menej. Jednoducho je logicne, ze tam kde su stupacky je teplejsie ako tam kde nie su. Problem je v tom, ze sa to neriesi zakonom, aby to bolo spravodlive. To je vsetko. Jedine co som chcela su nejake napady, ako to ludia riesia. Co treba urobit, aby sa tym niekto zaoberal? Preco to neriesia kompetentne urady, aby sa to zapracovalo do zakonov? Na koho sa treba obratit? ... Chcem zmenu, ale neviem ako na to.
nunenko
29.01.15,19:49
Zákon to rieši, vlastníci sa môžu dohodnúť.
sito
31.01.15,16:50
tajmac - 28.01.15 11:45 - permalink

uplne mimo temy

Poznámočka - pochvala za príspevok

A prečo myslíš, že úplne mimo témy, tvojej som odpovedal?

V dome sú horizontálne rozvody tepla k jednotlivým sekciám bytov, prípadne ich miestnosti od päty domu. Na ich koncoch sú vertikálne rozvody, ktoré sú, musia byť v spodnej časti s väčším priemerom postupne sa priemer zmenšuje záleží na počte bytov nad sebou. V posledných, najvyššie položených bytov v dome sú len do výšky umiestnenia radiátora. To je spoločný rozvod tepla v dome.

Zo zákona je vykurovaný bytový dom ako jeden objekt, budova. Zákonom sú aj určené teploty v jednotlivých miestnostiach domu.

1. Obytné budovy

obývacie miestnosti, t.j. obývacie izby, spálne, jedálne, jedálne s kuchynským kútom, pracovne, detské izby 21°C, kuchyne 20 °C, kúpeľne 24 °C, WC 20 °C, vykurované vedľajšie miestnosti (predsiene, chodby atď.) 15 °C, vykurované schodište 10 °C.

Na dosiahnutie týchto teplôt sú do jednotlivých miestnosti domu, miestnosti v bytoch naprojektované vykurovacie telesa, radiátory. Tie spolu s rozvodom tepla sú spoločným zariadením domu, vykurovací systém. Avšak ten spôsob stál za ... dodatočne museli byť spoločné vykurovacie systémy v bytových domoch hydraulický vyregulované, aby sa teplo v dome dodávalo rovnomerne do všetkých bytov v dome. Ale všetko to do... pomerové meranie tepla v jednotlivých bytoch. Najlepšie je na tom ten, ktorý si najviac uchmatne zo spoločnej kopy. Z ktorej? Kopy dodaného tepla, či kopy peňazí za dodané teplo?

Ak nie si úplne mimo, pochopíš.
sito
03.02.15,11:07
mackap, môj názor na tvoju spoveď v komentároch pod príspevkom od Kvaky, nie vrany

„Susedia maju vlastne teplo zo stupaciek, na ktore platim aj ja, ale nic z neho nemam.“

--- Ako je to možné, že vlastné teplo v bytovom dome? Myslíš teplotu tela, teľa tiež pochopí teplotu, tepelnú pohodu svojho tela.
Platíš a nič s neho nemáš? Pozri do svojej peňaženky pri ročnom vyúčtovaní za užívanie bytu. ---

„Na schodzi zial nikoho nezaujima, ze je to nefer, jednoducho aj stupacky by mali byt povazovane za vykurovacie teleso, toto by sa naozaj malo riesit zakonom, nechapem, preco to tak nie je :-(.“

--- No isto nie tých, ktorí majú dostatok tepla, teda teplotu v °C, a aj kopec peňazí ne-musia uhradiť zo spoločných nákladov domu.
No riešené ja to aj na vedeckej úrovni. Vedci, ktorí vedia, nepovedia, nedá sa. Dá sa povedať, ale vedecky dokázať kto, ktorý byt sa podieľa akou mierou v technických jednotkách na meranej spotrebe tepla v dome, zatiaľ nikto skutočne nezmeral a ani nezmerá.
Tí, ktorí nevedia, radí presvedčia vlastníkov bytov, aby si kúpili ich drahé merače do bytoch, ktoré je pri rozpočítaní nákladov využiť v čo najmenšej miere, krajná hranica pomeru je 60 : 40 % v neprospech ich meračov, vraj. ---

„takze nielenze ja platim za teplo zo stupaciek, ktore oni uzivaju, ale este musim zapnut aj svoje radiatory, kde naskakuju jednotky, oni zapinat vobec nemusia.“

--- V tom je ten o..., poslední sú o......, teda posledný. Ich odborná starostlivosť o posledných. ---

„kurenie predsa nie je zadarmo,“

--- Pravdu máš! 100 %, aj +. ---

Pri rovnakych podmienkach je u mna jednoznacne o cca 3 stupne menej.“

--- A o čo ti vlastne ide? O teplo, o náklady za teplo, o teplotu v °C, o tvoj pocit z dodaného tepla do domu? O čo teda? Aby sa dalo reagovať na konkrétny problém a aby odpoveď nebola mimo .... ---

"Problem je v tom, ze sa to neriesi zakonom, aby to bolo spravodlive.“

--- A dá sa sopke rozkázať, aby nevybuchla? Dá sa rozkázať snehu, zákonom, aby ne-padal, alebo aby padal rovnomerne, rovnako, spravodlivo,všade, aj na rovníku? ---

„Preco to neriesia kompetentne urady, aby sa to zapracovalo do zakonov?“

--- Vyhláška je istý druh zákona, prečítaj si vyhlášku č.630/2005, a jej novelu vyhláškou 358/2009. Zistíš, že to riešili, vyriešili v súlade s vedcami, ktorí nevedia, ale bohatnú zo zákona, a konečné riešenie nechali na vlastníkov bytov, spoluvlastníkov domov. Však teplo a merače v bytoch sú zaplatené. Kto a prečo by mal koľko zaplatiť za spoločné teplo odobraté domom? Dohodnite sa inak ako sme my navrhli. ---

„Chcem zmenu, ale neviem ako na to.“

--- No, najprv musíš mať všetky informácie, čísla, ktoré súvisia s rozpočítaním tepla. Potom môžeš navrhnúť spoluvlastníkom domu riešenie rozpočítania tepla. Ak ich nemáš, a ty ich nemáš, nemôžeš nič rozumné navrhnúť. Tu na porade, tiež nie.

Riešením by bolo isté percento nákladov rozpočítať na byty so stúpačkami podľa ich plochy. Tiež by sa dal navrhnúť koeficient na byt so stúpačkami a bez stúpačiek. Ak potrebujete obaja 21 °C, ty potrebuješ väčší radiátor, aby nahradil stúpačky k nemu koeficient prepočtu nameraných jednotiek, príklad 0,5. V byte so stúpačkami 1,5. No ak bude mierna zima, byt so stúpačkami je vykúrený nimi. Na radiátoroch je, nepribúda hodnota jednotiek, teda ani výška úhrady. V tvojom byte budú stále, aj keď mierne, ale budú pribúdať jednotky, vlastne ubúdať peniaze z tvojej peňaženky.

Ako napísal nunenko: „Zákon to rieši, vlastníci sa môžu dohodnúť.“

Či aj sa ...? ---

Napíš ako ste sa pomerili, či ako Fico s Radičovou?
nunenko
04.02.15,07:06
Fico s Radičovou sa dohodli, kto zabezpečí klobásky, kto Colu. Ozaj ktovie ako rozpočítavali teplo na Vazovovej, ktovie či si tam nedohodovali s Pentou len pomer 60:40.
sito
05.02.15,16:34
K tým klobáskam, skôr pivo by sa hodilo, že?

Nooo, aj tak sa dá, 60 % pre Pentu, 40 % pre štát a 100 % úhrady zostane ľuďom, národu.