iko538
23.01.15,21:21
V r.2013 nás navštívil dealer spol. Slovakia Energy a nahovoril moju priateľku k podpisu zmluvy na dodávku elektriny. Ja som bol v práci a dozvedel som sa to na druhý deň. Vlastníkom bytu a všetkých zmlúv som ja a priateľka v tom čase nemala u mňa ani trvalý pobyt. Zmluva je podpísaná jej menom na moje osobné údaje. Vysvetlil som jej že nemala právo podpisovať takúto zmluvu a hneď som telefonicky oslovil SSE a upozornil ich na to aby neakceptovali nič čo im príde z uvedenej spoločnosti. So spol. Slov.Energy som nekomunikoval pretože som bol nahnevaný na ne seriózne jednanie dealera. Po vyše roku odo mňa vymáhajú poplatok za zrušenie danej zmluvy. Ako sa voči tomu môžeme brániť? Majú vôbec na také niečo právo? Už som im poslal kópiu tej zmluvy s mojím stanoviskom že ju pokladám za neplatnú. Za radu ďakujem.
Ps. Mohli použiť moje osobné údaje na jednanie s mojím dodávateľom energií bez môjho súhlasu?
Priateľka povedala tomu pánovi, že to nie je oprávnená podpísať, on jej tvrdil, že môže. Nevzťahuje sa na to § 49a Obč. zákonníka? A teraz je pre mňa otázne ako mám postupovať ďalej. Mám ignorovať čo mi posielajú, alebo čakať na exekúciu, alebo to riešiť súdnou cestou? V poslednom liste mi napísali, že to mám zaplatiť čím skôr lebo inak bude ich pohľadávka voči mne narastať.
právnik-probono
23.01.15,21:01
Dobrý deň, podľa Občianskeho zákonníka je právny úkon platný, ak je podpísaný konajúcou osobou. Pokiaľ priateľka nekonala vo Vašom mene na základe splnomocnenia, ktoré muselo mať písomnú formu, pretože bolo viazané na písomný styk s dodávateľom elektriny a Vy ste jej právny úkon dodatočne neschválili (písomne), právny úkon vykonaný voči Vašej osobe je neplatný. Týmto však nie je dotknuté regresné právo spoločnosti Slovakia Energy, s.r.o. voči Vašej priateľke, nakoľko spoločnosti zrejme jej nezákonným zastúpením Vašej osoby vznikla škoda.

Nie je mi známe do akej miery hospodárite s priateľkou spoločne, keďže zdieľate spoločnú domácnosť, ale je vysoko pravdepodobné, že pokiaľ sa dosiahne anulovanie zmluvy na dodávku elektriny na Vaše meno na základe neplatného právneho úkonu, spoločnosť si bude náhradu škody uplatňovať u Vašej priateľky a teda v konečnom dôsledku úbytok finančných prostriedkov sa dotkne Vás oboch (ak spolu hospodárite).
AmmiS
24.01.15,10:12
Aj podľa môjho názoru je taká zmluva neplatná a mala by sa anulovať aj zo strany spoločnosti bez postihu. Je to totiž chyba zamestnanca firmy, nie vaša a ani vašej priateľky. Zamestnanec musí vedieť, kto ju teda môže alebo nemôže podpísať.

Netreba totiž zabúdať, že zmluva o dodávke "energií" je spotrebiteľská zmluva a riadi sa prísnym režimom zákonov v tejto oblasti. Nie je možné žiadať škodu, alebo pokutu od podpisovateľa zmluvy, 1/ ak nie je on zodpovedný za ňu a 2/ ak taká pokuta v zmluve nie je uvedená. Ak by taká klauzula náhodou v zmluve aj bola, súd by ju pravdepodobne vyhodnotil ako neprijateľnou zmluvnú podmienku a teda spoločnosť na súde by s vymáhaním škody alebo pokuty nemala úspech.

V opačnom prípade by spoločnosť mohla "zarábať" už aj alebo len tým, že ktokoľvek podpíše zmluvu - nevadí, však ho budeme žalovať za škodu. :-)