filipNM
23.01.15,23:48
Dobrý deň,
Rád by som poprosil o radu, ako identifikovať (kto to bol, kde býval, potomkovia atď) mŕtveho vlastníka na liste vlastníctva.
Rád by som kúpil isté pozemky v okolí mojich pozemkov, avšak vo vela prípadoch končí moja snaha na tom, že vlastník je mŕtvy (v lepšom prípade pár rokov, v horšom aj 30 - 40 rokov) a jeho podiel spravuje SPF ktorý pokial viem takéto spoluvlastnívke podiely predávať nemôže.
Uvediem konkrétny príklad vlastníka:
Meno, Priezvisko (rodné meno, Dátum úmrtia: 06.06.2003)
Dátum narodenia: 10.11.1923
Titul nadobudnutia: D1397/80=vz12/81
Titul nadobudnutia: Z 1353/09 - 1/2009/ROEP - VZ 91/2009.
Rád by som sa teda spýtal, kde a ako môžem po takomto vlastníkovi pátrať.
Predpokladám, že listiny o dedičskom konaní a podobne niesu verejne pristupne mne ako osobe ktorá nieje pribuzna mŕtvemu vlastníkovi.
Napadlo ma ešte požiadať o informácie z centralneho registra osôb, avšak niesom si istý, či mu budú vedieť niečo poskytnúť k mŕtvej osobe.
Vopred ďakujem za každú radu,
F.
právnik-probono
23.01.15,23:41
Dobrý deň, po každom poručiteľovi v dedičskom konaní zo zákona niekto dedí. Po ukončení dedičského konania je dedič na základe notárskej zápisnice ako verejnej listiny zapísaný do katastra nehnuteľností. Vo Vašom prípade sa zrejme jedná o neznámeho vlastníka, nakoľko nie je pri jeho osobe na LV uvedená adresa. Z tohto dôvodu aj jeho podiel na pozemku spravuje SPF. Z titulu nadobudnutia však viete vyčítať, že uvedený vlastník pozemok zdedil v roku 1981, ale vlastníctvo mu bolo do KN zapísané až na základe obnovy ROEP v roku 2009, teda v čase, keď už bol mŕtvy. Preto je potrebné kontaktovať jeho blízkych príbuzných, ktorí majú vecnú legitimáciu na súde žiadať o obnovu dedičského konania z dôvodu novoobjaveného majetku. Pri pátraní po príbuzných by Vám mohol pomôcť aj register obyvateľstva, a/alebo obec v ktorom mal poručiteľ posledné bydlisko (ak sa Vám ho podarí zistiť na registri obyvateľstva). Po opätovnom prejednaní dedičstva nadobudnutú vlastnícke právo k pozemku zákonní dedičia, ktorí v prípade vôle Vám pozemok môžu predať.
filipNM
24.01.15,09:16
Dobrý deň, ďakujem za Vašu rýchlu odpoveď.
Problém je práve to kontaktovanie príbuzných, ktorí majú možnosť žiadať náhradné dedičské konanie.
Vydá mi register obyvatelstva nejaké informácie o mŕtvom? Napr. miesto posledného pobytu? To by vec veľmi zjednodušilo.
Pátranie cez obec určite skúsím, ale obávam sa, že v tomto konkrétnom prípade, ktorý som uviedol, daná vlastníčka nežila v obci v ktorej sa nachádza daný pozemok.
Vopred ďakujem za radu,
F.
AmmiS
24.01.15,09:43
Podľa mňa by bolo dobré ísť na notársky úrad v mieste jeho posledného bydliska (ak je viac not. úradov, tak do všetkých) a podľa dátumu úmrtia vám povedia, či dedičstvo prejednávali alebo nie. Tam by vám mohli povedať aspoň mená dedičov. Čím menšie mesto alebo obec, tým viac ústretovosti vo veci :-)

Ak nepodarí zistiť nič, tak je tu ešte jeden spôsob a to cestou súdu. Trvá to asi tak dlho, ako by mohlo trvať dedičské konanie, ale to by ste už musel byť na tom istom LV ako spoluvlastník. Zdá sa komplikované, ale dá sa to :-)