batorek
24.01.15,11:55
Prosím Vás o otázku ak motor vozidlo v osob.vlastníctve som v roku 2014 používala na podnikanie ale len napr. 2 krát do týždňa musím daň zaplatiť za celý rok ?? v priebehu roka som ho neodhlasovalato. teraz ho idem odhlásiťku koncu roka lebo ho nebudem používať už na podnikanie. Nad tým filozofujem že keby som rozpísala dátumy a len na tie dni by som zaplatila daň.
Ďakujem vopred kto poradí. batorek
Tweety
24.01.15,10:56
Áno, DP podáš za celý rok používania v podnikaní. AK ho prestaneš na podnikanie používať pretože ukončíš činnosť, MV predáš, vyradíš... máš oznamovaciu povinnosť odhlásenia z dane.
avalik
24.01.15,11:20
si szco alebo ide o pouzitie sukr. auta v sro?
batorek
24.01.15,12:00
som SZČO a auto používam možno 1 až 2 krát týždenne.
avalik
24.01.15,12:06
Zaplatíš za celý rok 2014.

Pozri Informácie k daňovému priznaniu k dani z motorových vozidiel za rok 2014 a k preddavkom na daň na rok 2015 (https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Infoservis/Aktualne_informacie/miestne%20dane%20a%20dzmv/2015/2015_01_13_Podavanie_DP_vozidla_za_rok_2014_opr2.p df)


Upozornenie:
Na účely zákona o miestnych daniach za zánik daňovej povinnosti na dani z motorových
vozidiel možno považovať iba:
- ukončenie podnikateľskej činnosti daňovníka,
- prerušenie podnikateľskej činnosti daňovníka,
- predaj motorového vozidla,
- vyradenie motorového vozidla z evidencie vozidiel dopravného inšpektorátu a
- krádež motorového vozidla (daňová povinnosť zanikne dňom krádeže).

A pre rok 2015 už podľa § 8 z. 361/2014 ZoDMV

§ 8
Vznik daňovej povinnosti, zánik daňovej povinnosti a oznamovacia povinnosť

(1) Daňová povinnosť vzniká prvým dňom mesiaca, v ktorom boli splnené rozhodujúce skutočnosti podľa § 2 ods. 1, ak odseky 4 a 5 neustanovujú inak.

(2) Daňová povinnosť zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom došlo k

a) vyradeniu alebo dočasnému vyradeniu vozidla z evidencie,

b) ukončeniu alebo prerušeniu podnikania,

c) zániku daňovníka bez likvidácie,

d) zmene držiteľa vozidla,

e) ukončeniu použitia vozidla daňovníkom podľa § 3 písm. c) až e).

(3) Vznik daňovej povinnosti a zánik daňovej povinnosti uvedie daňovník v daňovom priznaní okrem daňovníka podľa § 3 písm. e).

(4) Daňová povinnosť právneho nástupcu daňovníka, ktorý bol zrušený bez likvidácie, vzniká prvým dňom mesiaca nasledujúceho po zániku daňovníka, ktorý bol zrušený bez likvidácie.

(5) Ak dôjde počas toho istého kalendárneho mesiaca k zmene v osobe daňovníka pri tom istom predmete dane, vzniká daňová povinnosť novému daňovníkovi prvým dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom došlo k uvedenej zmene; daňová povinnosť pôvodnému daňovníkovi zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom k uvedenej zmene došlo.

(6) Daňová povinnosť zaniká 31. decembra predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia, ak v zdaňovacom období neboli splnené rozhodujúce skutočnosti podľa § 2 ods. 1 a v tomto zdaňovacom období o vozidle nebolo účtované,12) vozidlo nebolo evidované v daňovej evidencii13) alebo neboli uplatňované výdavky spojené s používaním vozidla. Daňovník je povinný oznámiť správcovi dane túto skutočnosť v lehote do 31. januára po uplynutí zdaňovacieho obdobia.
marjankaj
24.01.15,12:07
Majka, a kde je to uvedené v novom zákone? To odhlasovanie?
marjankaj
24.01.15,12:08
A aj za ďalšie roky, až kým ho nepredáš, alebo neukončíš živnosť.
avalik
24.01.15,12:36
doplnila som odpoveď
avalik
24.01.15,12:37
Tweety
24.01.15,12:46
upresnila som
marjankaj
24.01.15,12:51
V roku 2015 už nemusíš oznamovať ani vznik ani zánik daňovej povinnosti do 30dní. Uvedieš to iba v daňovom priznaní za rok 2015.
avalik
24.01.15,12:52
nem dobre upresnene ;)
Tweety
24.01.15,12:52
ona píše o konci roka, takže ešte musí odhlásiť
nika.sum
24.01.15,13:03
tomuto teraz nerozumiem, ja som pouzivala MV na podnikanie, bolo zaradene v majetku, k 31.10.2014 som vozidlo odhlasila na DU, oznamila som ukoncenie DP k DzMV a vyradila som ho z uctovnictva prepisala na DI z ICO na rodne cislo...teraz akoze aj napriek tomu budem musiet platit DzMV? A za rok 2014 musim zaplatit cely rok aj napriek oznameniu o zaniku?
avalik
24.01.15,13:10
pouzivala si ho aj dalej na podnikanie?
nika.sum
24.01.15,13:10
nie ale zivnost som neukoncila ani neprerusila...
Natty
24.01.15,14:37
nika.sum, našla som Tvoj príspevok z minulého roka ohľadom chybne uvedeného dátumu vzniku daňovej povinnosti pri prechode daň. pov. z predošlého roka, tak som zvedavá, ako si dopadla? Musela si ten údaj nakoniec opraviť alebo si to nechala tak?

A nemenej ma zaujíma, ako sa to dorieši s tým zánikom daňovej povinnosti v súvislosti so zmenou zákona od 01.01.2015? Tiež to považujem za nedoriešené, keď auto nebudem používať na podnikanie, ako si uviedla Ty, ale daň za neho musím platiť?!?!?! Toto by sa malo nejako ošetriť...

No, musím sa ešte veľa učiť a študovať, študovať a študovať...:);)
batorek
24.01.15,17:02
Tomuto ani ja nerozumiem, ja som zadávala otázku,ale ešte raz sa pýtam súkromne vozidlo som používaka na podnikanie nebolo zaradené v majetku, a v roku 2015 ho už nebudem používať vôbec na podnikanie tak ho k 31.12.2014 odhlásim a tým som z vozidlim na DU končila. Budem ho používať iba pre seba ako FO. Prečo by som mala naďalej platiť daň ?? ako SZČO nekončím ani nepozastavím. batorek
nika.sum
27.01.15,10:01
Natty, nic som neopravovala a nik ma nevyzyval a inak, vobec neviem ako pri niektorych klientoch pridem presne na datum kedy bolo ich vozidlo prvykrat prihlasene na DU, ked som ich napr.v minulosti neuctovala.