monika1991
24.01.15,11:03
Ahojte poraďaci,chcela by som sa opýtať v roku 2014 - popri škole(externý študent,kt. nie je vedený na UPSVAR a na zdravotnej nahlásený ako externý študent-štát platí odvody za mňa) som pracovala na dohodu, z kt. som odvádzala odvody do zdravotnej ako i socialnej poisťovni.Moj pracovný pomer na dohodu skončil 31.12.2014 a od roku 2015 pre daného zamestnávateľa už nepracujem, preto by som sa chcela opýtať či mám povinnosť ohlásiť túto zmenu na zdravotnej poistovni alebo socialnej poistovni ........za Vaše odpovede vopred ďakujem
avalik
24.01.15,10:13
Štát nie je platiteľom ZP za externého študenta.

ZoZP
§ 11

(7) Štát je platiteľom poistného, ak v odseku 8 nie je ustanovené inak, za

a) nezaopatrené dieťa;29) za nezaopatrené dieťa sa na účely tohto zákona považuje aj fyzická osoba do dovŕšenia 30 roku veku, ktorá študuje na vysokej škole najdlhšie do získania vysokoškolského vzdelania druhého stupňa, okrem externej formy štúdia,30) poistencom štátu je aj v období prázdnin až do vykonania štátnych záverečných skúšok alebo do zápisu na vysokoškolské štúdium druhého stupňa alebo tretieho stupňa v dennej forme štúdia, ak zápis na vysokoškolské štúdium druhého stupňa alebo tretieho stupňa bol vykonaný do konca kalendárneho roka, v ktorom bolo získané vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa alebo druhého stupňa v dennej forme štúdia,


Zamestnávateľ, ťa prihlásil aj odhlásil z titulu začiatku aj skončenia práce na dohodu. Si povinná sa prihlásiť na ZP ako "samoplatiteľ" a uhrádzať poistné (57,68 € mesačne) na ZP.
monika1991
24.01.15,10:26
Ohľadne tohoto som bola sa pýtať na zdravotnej poisťovni,nakoľko predtým som bola evidovaná na UPSVAR,práve len kvôli tomu aby mi štát platil zdravotné poistenie.Na zdravotnej poisťovni mi zamestnanec poradil,že ak donesiem potvrdenie o návšteve školy, ja ako 22 ročný externý študent nemusím byť vedený na UPSVAR, že štát platí odvody za externých študentov do 26 rokov, a denným tuším do 30 rokov a na zdravotnej som,keď pozriem aj cez e-služby mojej zdravotnej poisťovne som vedená ako nezaopatrené dieťa
veronikasad
24.01.15,10:32
Monika, je to tak ako píšeš. Ukončenie dohody oznamuje zamestnávatel, ak si v septembri predložila potvrdenie o návšteve školy, si naďalej poistencom štátu.
avalik
24.01.15,11:00
opravila som odpoveď