Jozef Mihál
07.05.06,12:26
Pán Jozef Zelený bol v roku 2005 zamestnancom spoločnosti Karpaty. V roku 2005 mal aj živnosť, preto bol v zdravotnej poisťovni prihlásený ako SZČO.

Ročné zúčtovanie za rok 2005 preto musí podať. Úhrn jeho započítateľných príjmov v zamestnaní a vymeriavacieho základu SZČO nie je nižší, ako 78000 Sk, použije preto tlačivo Typ S, s jedným listom SA (tu uvádza výpočty za zamestnanie) a jedným listom SB (tu uvádza výpočty za SZČO).

Od zamestnávateľa si pán Jozef vyžiada doklad o výške príjmu a o preddavkoch na poistné za rok 2005.

Zamestnávateľ (mzdová účtovníčka pani Nováková) tento doklad vyplní nasledovne:

V I. oddieli uvedie osobné údaje pána Jozefa. Ako kód zdravotnej poisťovne uvedie "25", keďže pán Jozef bol v roku 2005 poistencom Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Krížikom vyznačí, že po celý rok nebol osobou so zdravotným postihnutím.

V II. oddieli uvedie údaje o zamestnávateľovi, spoločnosti Karpaty. Ako číslo platiteľa poistného uvedie číslo, pridelené vo VšZP.

V III. oddieli uvedie dátum, odkedy dokedy bol pán Jozef v rámci roka 2005 zamestnancom spoločnosti Karpaty. Uvedie úhrn započítateľných príjmov pána Jozefa za rok 2005. Bola to suma 200000 Sk. Do tejto sumy sa nezapočítajú napr. náhrady za pracovnú pohotovosť, príspevky zamestnávateľa na III. dôchodkový pilier za mesiace január až august 2005 a ani odmena pri pracovnom výročí.

Ďalej sa uvedie úhrn vykázaných preddavkov zamestnanca a zamestnávateľa za rok 2005.

Vo IV. oddieli sa uvedie podľa jednotlivých mesiacov minimálny základ a príjmy.

Pán Jozef bol odmeňovaný mesačnou mzdou, nie je ani mladistvý ani invalid, pracoval na plný úväzok, preto jeho minimálny základ je suma 6500 Sk.

V máji bol 14 kal. dní práceneschopný. Minimálny základ sa alikvótne kráti o 10 pracovných dní práceneschopnosti, výpočet: (6500/22) x 12 = 3546.

V októbri bol 7 kal. dní na OČR. Minimálny základ sa alikvótne kráti o 5 prac. dní OČR, výpočet: (6500/21) x 16 = 4953.

V decembri si po dohode so zamestnávateľom čerpal 3 prac. dni neplateného voľna. Počnúc septembrom 2005 sa minimálny základ nekráti o dni neplateného voľna, za december je minimálny základ suma 6500 Sk.

Spolu je minimálny základ za celý rok suma 73499 Sk.

Príjem v mesiaci december bol 66000 Sk, do tabuľky sa zapíše táto suma (a nie "orezaný" príjem 43095 Sk!).

V. oddiel - tu sa zapíše OČR, trvajúca od 17.10.2005 do 23.20.2005, ako dôvod sa zapíše "o", pretože ide o obdobie, kedy platí štát podľa § 11 ods.8 písm. o) zákona.

Do tejto tabuľky sa uvádzajú len obdobia po 1.9.2005.

V oddieli VI. uvedie osoba, ktorá vypísala doklad, svoje priezvisko a meno, číslo telefónu a faxu, podpíše sa a opečiatkuje tlačivo.

V oddieli VII. neuvedie žiadne prílohy.

Na 3.strane (Oznámenie o nedoplatku alebo preplatku zamestnávateľa) znovu zapíše I. oddiel (údaje zamestnanca) rovnako, ako na 1.strane. Rovnako zapíše aj II. oddiel (údaje o zamestnávateľovi).

Poslednú, 4.stranu, ponechá prázdnu. Takto vyplnené tlačivo odovzdá zamestnancovi - pánovi Jozefovi Zelenému.

---------------------------------------------------------------------------

Pán Zelený do 30.6.2006 podá ročné zúčtovanie. Ak za zamestnávateľa vyjde nedoplatok zamestnávateľa 100 Sk a viac, prípadne preplatok zamestnávateľa 100 Sk a viac, je podľa zákona povinný tento nedoplatok (preplatok) zamestnávateľovi oznámiť do 31.7.2006.

V ročnom zúčtovaní skutočne vyjde nedoplatok zamestnávateľa a to 2290 Sk.

Pán Zelený preto do 4.strany tlačiva dopíše výsledky.

Do III. oddielu zapíše:

Ako úhrn preddavkov zamestnávateľa zapíše sumu 17710 Sk.

Poistné zamestnávateľa je suma 20000 Sk.

Nedoplatok zamestnávateľa je suma 2290 Sk.

Do IV. oddielu vyznačí krížikom, že ročné zúčtovanie vykonal on (poistenec).

V.oddiel - tu uvedie svoje meno, telefónne číslo, uvedie dátum, kedy oznámenie zamestnávateľovi vyplnil a podpíše sa.

Vyplnenú 3.a 4.stranu tlačiva zasiela zamestnávateľovi tak, aby to zamestnávateľ dostal najneskôr 31.7.2006.
Ludula
07.05.06,14:19
Pán Mihál veľmi Vám ďakujem za príklad na vyplnenie dokladu o výške príjmu.Bez Vášho príkladu by som ho nevedela vyplniť a nevedela by som ani, že k tomuto dokladu je potrebné vyplniť aj 3. a 4. str. oznámenie nedoplatku alebno preplatku zamestnávateľa.Chcem Vám poďakovať vlastne za vysvetlenie celého postupu k vykonaniu RZ ZP a hlavne za príklady k vyplňaniu všetkých tlačív.
Vďaka.
Ludula
Jozef Mihál
07.05.06,14:22
Pre všetkých - 3. stranu "Dokladu" nie je až také nutné vyplniť. Tu ide o psychologický moment - aby ten, kto ročné zúčtovanie vykoná, videl, že 3.strana už naňho "čaká" a že jemu stačí doplniť výsledky do 4.strany a zaslať to zamestnávateľovi naspäť. Je to ústretový krok zo strany zamestnávateľa voči zamestnancovi, aby on (zamestnanec) s tým mal menej roboty.
Ludula
07.05.06,15:11
Zamestnávateľ zamestnáva zamestnancov, ktorých mesačné príjmy nepresahujú výšku 43095,-Sk, ich mesačné príjmy sú 10 000 až 35 000 Sk. Zamestnanci nie su povinní vykonať ročné zúčtovanie. Zamestnávateľ v takomto prípade nerobí nič? Vydá len doklad o výške príjmu tým zamestnancom, ktorí ho o to požiadali.
Rozumiem tomu správne.
Ludula
Marína
07.05.06,16:23
Ludula, uvažuješ správne.
Jozef Mihál
08.05.06,07:10
Súhlas .
minehaha
09.05.06,10:12
Chcem sa spýtať či sa má do minimálneho základu pre ZP započítať dovolenka a sviatok,alebo to treba o tieto dni skrátiť?
Ďakujem
Jozef Mihál
09.05.06,19:32
Započítať.

Čiže ak v nejakom mesiaci bolo povedzme5 dní dovolenky a zbytok odpracované, min.VZ je 6500.
4326
10.05.06,04:49
Chcem sa opýtať ak SZČO bola aj zamestnancom ale v zahraniční prihliada sa aj na príjmy zo zahraničia?
BOBY
10.05.06,05:45
Mám tiež dotaz:
SZČO popri zamestnaní. ZP ako SZČO neplatila, ako zamestnanec samozrejme áno. Budem podávať tlačivo S s prílohami SA a SB. Potiaľto mi je to jasné. Na list SB do položky B07 uvádzam základ dane zo živnosti, t.j. rozdiel medzi príjmami a výdavkami. Je jasné, že ak je v pluse, automaticky mu vzniká nedoplatok na ZP, teda ak som správne porozumela tým tlačivám a výpočtom. To znamená, že aj keď platil ako zamestnanec už musí platiť aj ako SZČO? Minulý rok mi v ZP povedali, že platiť nemusí nič, keď platí ako zamestnanec. Tak v tom mám chaos, Vysvetlite mi to prosím.
Aňuška
10.05.06,08:58
1.Software mi do Dokladu o výške príjmu do minimálneho základu
uviedol sumu vyše 8000,-.
Vraj je to z dôvodu, že sa pracovníkovi preplácala dovolenka
pri ukončení PP a tým sa zvýšil počet odpracovaných dní /o dni
preplatenej dovolenky/.
Ja som si doteraz myslela, že minimálny základ môže byť max. 6500,-
alebo nižší.

2.U ďalšieho pracovníka mám prípad, že skončil v októbri a v novembri
sa mu preplácala dovolenka a dával podiel ročnej odmeny. Z tejto
sumy sa neplatilo ZP.
Do "Dokladu o výške príjmu" mi do III. oddielu a do IV. oddielu do "Úhrnu
príjmov podľa par. 13 ods. 1 až 4. " pripočítalo aj túto sumu.
Keď si pozriem uvedený paragraf, tak by som podľa ods.4 písmeho h)
tento príjem nemala započítavať.

Prosím o Vaše vyjadrenie, či uvažujem správne alebo som už z toho
totálne mimo.
Barbara
10.05.06,09:20
1.Software mi do Dokladu o výške príjmu do minimálneho základu
uviedol sumu vyše 8000,-.
Vraj je to z dôvodu, že sa pracovníkovi preplácala dovolenka
pri ukončení PP a tým sa zvýšil počet odpracovaných dní /o dni
preplatenej dovolenky/.
Ja som si doteraz myslela, že minimálny základ môže byť max. 6500,-
alebo nižší.

2.U ďalšieho pracovníka mám prípad, že skončil v októbri a v novembri
sa mu preplácala dovolenka a dával podiel ročnej odmeny. Z tejto
sumy sa neplatilo ZP.
Do "Dokladu o výške príjmu" mi do III. oddielu a do IV. oddielu do "Úhrnu
príjmov podľa par. 13 ods. 1 až 4. " pripočítalo aj túto sumu.
Keď si pozriem uvedený paragraf, tak by som podľa ods.4 písmeho h)
tento príjem nemala započítavať.

Prosím o Vaše vyjadrenie, či uvažujem správne alebo som už z toho
totálne mimo.


1.min. základ má byť 6500,- / ovšem keď nebol PN, alebo nemá OČR/ a úhrn príjmov tam má byť tých 8000,-
2. do príjmu nemá ísť len odstupné, odchodné, Soc. fond, prípl. za pohotovosť,
takže podľa mňa preplatená dovolenka tam má byť. V zákone je napísané, že náhrada za dovolenku tam ide.
SilviaS
10.05.06,10:26
Dobrý den.
Chcem sa opýtať vypisujem tlačivko Doklad o výške príjmu a o preddavkoch na poistné a neviem v odiely III úhrn príjmov to sú všetky
príjmi za celý rok alebo len od septembra do decembra??????
A ešte sa chcem opýtať poistenec sa považoval za zamestnanca to treba
napísať od: 1.1.2005 do 31.12.2005 alebo vtedy ked nastúpil ten dátum.
Ďakujem pekne.
Silvia
Jozef Mihál
10.05.06,11:25
III. oddiel sa vypĺňa za celý rok.

...považoval sa za zamestnanca...: uvádzajú sa dátumy v rámci roka 2005. tj. ak pracoval celý rok, 1.1.2005 - 31.12.2005
Aňuška
10.05.06,12:03
1.min. základ má byť 6500,- / ovšem keď nebol PN, alebo nemá OČR/ a úhrn príjmov tam má byť tých 8000,-
2. do príjmu nemá ísť len odstupné, odchodné, Soc. fond, prípl. za pohotovosť,
takže podľa mňa preplatená dovolenka tam má byť. V zákone je napísané, že náhrada za dovolenku tam ide.

K bodu 2.
Tak neviem, písmeno h) hovorí, že sa nezaratáva plnenie poskytnuté zamestnávateľom po skončení prac. pomeru...

K bodu 1.
Práve mi odpovedali z Krosu, že minim. základ má byť vyšší ako
6500,- a to z toho dôvodu, ako som popísala vyššie.

Môže sa ešte niekto k tomu vyjadriť?
milanr
10.05.06,15:08
Chcem sa opýtať, ako mám správne vyplniť DOKLAD zam-covi, ktorý v 07/05 skončil PP, odišiel do SD. 08-12/05 pracoval iba u nás na DoVP, iný príjem nemal. Mám uvádzať do dokladu aj príjem z dohody, alebo iba z prac. pomeru? Musí si podať sám RZ, alebo môže požiadať aj mňa ako posledného zam-teľa?
milanr
11.05.06,06:21
Nie som si úplne istá, či bude môj postup správny, ak do Dokladu odmenu vyplatenú na DoVP neuvediem. Napíšem iba VZ za obdobie 01-07/05, t.j. kým trval PP. RZ nech si urobí dôchodca sám. Bude to tak O.K.?
minehaha
12.05.06,09:52
Ďakujem p. Mihál za odpoveď. Poprosím ešte o jednu radu.
Zamestnanec ukončil pracovný pomer k 31.12.2005. V roku 2005 mal kolísavé príjmy a mal povinnosť podať RZZP. Vznikol mu nedoplatok, ktorý mu zamestnávateľ nemá ako zraziť, lebo u neho v roku 2006 už nepracuje. Ako má tento nedoplatok u bývalého zamestnanca vymáhať?
Má si zamestnanec teda urobiť RZZP sám alebo mu RZZP môže vykonať aj nový zamestnávateľ (u ktorého pracuje od 1.1.2006 naďalej) a nedoplatok za zamestnávateľa oznámiť predošlému zamestnávateľovi ( u ktorého pracoval v roku 2005)?
Ďakujem
anitap
12.05.06,12:07
Vážený poraďáci, prosím o pomoc pri výpočte minimálneho vymeriavacieho základu keďže na školeniach bolo hovorené o prepočte na hodiny a pracovné dní a v zákone je napísané v §13 ods. 16 a 18 na kalendárne dni. Ďakujem
Jozef Mihál
12.05.06,12:10
anitap - pozrite si zákon ešte raz. O prepočte na kalendárne dni sa hovorí len v § 13 ods.18, ktorý sa týka SZČO a samoplatiteľov.

V prípade zamestnancov sa prepočítava tak, ako hovorí zákon o minimálnej mzde, tj. podľa pracovných dní, prípadne hodín.
Jozef Mihál
12.05.06,12:12
Ďakujem p. Mihál za odpoveď. Poprosím ešte o jednu radu.
Zamestnanec ukončil pracovný pomer k 31.12.2005. V roku 2005 mal kolísavé príjmy a mal povinnosť podať RZZP. Vznikol mu nedoplatok, ktorý mu zamestnávateľ nemá ako zraziť, lebo u neho v roku 2006 už nepracuje. Ako má tento nedoplatok u bývalého zamestnanca vymáhať?
Má si zamestnanec teda urobiť RZZP sám alebo mu RZZP môže vykonať aj nový zamestnávateľ (u ktorého pracuje od 1.1.2006 naďalej) a nedoplatok za zamestnávateľa oznámiť predošlému zamestnávateľovi ( u ktorého pracoval v roku 2005)?
Ďakujem
RZ ZP na požiadanie zamestnanca robí bývalý zamestnávateľ, u ktorého bol zamestnaný DO 31.12.2005.

V prípade nedoplatku ho bývalý zamestnávateľ vyzve, aby nedoplatok uhradil - na účet zamestnávateľa alebo v hotovosti.
minehaha
15.05.06,04:51
Ďakujem. Veľmi mi to pomohlo.
zuana
15.05.06,07:23
Dobrý deň, pán Mihál, prosím Vás o odpoveď - autorské honoráre zdaňované podľa § 6 zákona o dani z príjmov - si majú priznať do ročného zúčtovania ZP od 1. 9. 2005 alebo za celý rok 2005 - (ak popri poberaní honoráru boli: zamestnancami, dôchodcami, SZČO)? Ďakujem
Luko
15.05.06,12:09
Mám tiež dotaz:
SZČO popri zamestnaní. ZP ako SZČO neplatila, ako zamestnanec samozrejme áno. Budem podávať tlačivo S s prílohami SA a SB. Potiaľto mi je to jasné. Na list SB do položky B07 uvádzam základ dane zo živnosti, t.j. rozdiel medzi príjmami a výdavkami. Je jasné, že ak je v pluse, automaticky mu vzniká nedoplatok na ZP, teda ak som správne porozumela tým tlačivám a výpočtom. To znamená, že aj keď platil ako zamestnanec už musí platiť aj ako SZČO? Minulý rok mi v ZP povedali, že platiť nemusí nič, keď platí ako zamestnanec. Tak v tom mám chaos, Vysvetlite mi to prosím.

tiez mam podobny problem podnikal som od maja a nasledne od novembra som bol uz len zivnostnik, a za mesiace maj az oktober som ako zivnostnik neplatil odvody, kedze som platil ako zamestnanec.
Poradte kto vie, prosim ako riesit takuto kombinaciu.
luko
lussika
16.05.06,07:20
chellou poradaci,
mohli by ste mi poradit, pri zamestnancovi, ktory pracoval od 1.1.2005 do 30.10.2005, ci sa v oddieli IV. uvadza min. zaklad aj za november a december, ked mal uz ineho zamestnavatela za tieto mesiace?
koruna
16.05.06,08:02
chellou poradaci,
mohli by ste mi poradit, pri zamestnancovi, ktory pracoval od 1.1.2005 do 30.10.2005, ci sa v oddieli IV. uvadza min. zaklad aj za november a december, ked mal uz ineho zamestnavatela za tieto mesiace?
Za mesiace, ktoré nepracoval vo Vašej organizácii sa neuvádza vymeriavací základ. Do potvrdenia sa uvádzaju len doby, ktoré pracoval u Vás. V oddiely
III. sa uvedie od kedy do kedy pracoval.
SilviaS
16.05.06,11:29
Dobrý den.
Chcem sa opýtať a poprosiť aj o radu.
V odiely III úhrn preddavkov na poistné zamestnávateľa a zamestnanca
skadiať vyčítam z Mzdového listu????
Vďaka
Silvia
Marína
16.05.06,11:37
Dobrý den.
Chcem sa opýtať a poprosiť aj o radu.
V odiely III úhrn preddavkov na poistné zamestnávateľa a zamestnanca
skadiať vyčítam z Mzdového listu????
Vďaka
Silvia
Áno Silvia, vyčítaš to z miezd. Ak nemáš upravený program tak, aby Ti to načítal, musíš pracne-ručne.
Jozef Mihál
16.05.06,12:55
Dobrý deň, pán Mihál, prosím Vás o odpoveď - autorské honoráre zdaňované podľa § 6 zákona o dani z príjmov - si majú priznať do ročného zúčtovania ZP od 1. 9. 2005 alebo za celý rok 2005 - (ak popri poberaní honoráru boli: zamestnancami, dôchodcami, SZČO)? Ďakujem

Ak poberateľ honoráru bol zamestnanec, alebo SZČO, uvádza celý základ dane z honorárov.

Ak nebol v roku 2005 ani zamestnanec ani SZČO, a bol dôchodca, uvádza len príjem od septembra do decembra a RZ ZP robí len vtedy (typ C) ak tieto honoráre boli vyššie ako 13000 Sk.

Pozor, zaujímavé sú len honoráre, ktoré boli zdanené v daňovom priznaní.
Majka
16.05.06,13:11
Mam konatela ktory mal prijem z TPP priniesol mi potvrdenie o preddavkoch + bol szco bez prijmu,neplatiaci preddacky v inej firme...len evidovany akko konatel do 9/2005
z tej firmy kde ma TPP mam potvrdenie a v
v III.oddiel uhrn prijmov 484 841
uhrn preddavkov na poistne zamestnanca 18 041
uhrn preddavkov na poistne zamestnavatel 45 096

Musi si urobit zuctovanie sam, tlacivo S a prilohu SA? spravne som pochopila?

ako zistim ci ma nieco na zdravotnom doplacat?
dakujem pekne za usmernenie.
Jozef Mihál
16.05.06,14:27
Áno, musí si urobiť RZZP sám, prípadne na to niekoho splnomocní.

Typ S. List SA - zamestnanie, list SB - konateľ.

V liste SB bude mať samé nuly, keďže ako SZČO (konateľ) žiadne predavky neplatil a žiadne príjmy nemal.

Doplácať bude - bude mať nedoplatok, pretože v zamestnaní mal príjmy 484841 Sk, z toho je poistné 4% = 19394 Sk, preddavky mal 18041, teda jeho nedoplatok je 1353 Sk.
Theo
16.05.06,18:21
Ja mám jednoduchú otázku:decera SZČO /živ.list od 2003-vždy mala minim.vym.základ .Ako bude vypadať jej ročné zučtovanie?Prípadne ,kde najdem už existujúcu odpoveď,prípadne "vzor"vyplneného tlačiva.
Ďakujem
Zita5
16.05.06,18:26
Ja mám jednoduchú otázku:decera SZČO /živ.list od 2003-vždy mala minim.vym.základ .Ako bude vypadať jej ročné zučtovanie?Prípadne ,kde najdem už existujúcu odpoveď,prípadne "vzor"vyplneného tlačiva.
Ďakujem


Pozrite tu
http://www.porada.sk/showthread.php?t=25004
Theo
16.05.06,18:29
Ja mám jednoduchú otázku:dcera SZČO /živ.list od 2003-vždy mala minim.vym.základ .Ako bude vypadať jej ročné zučtovanie?Prípadne ,kde najdem už existujúcu odpoveď,prípadne "vzor"vyplneného tlačiva.
Ďakujem
7Ingrid7
16.05.06,19:19
Zdravim :o)

ako spravne vyplnit "Doklad o ..." pre autorov?

Autor:
- o postihnuti nemusi informovat
- firma, ktora mu vyplaca prispevky (honorare) nie je jeho zamestnavatelom ani platitelom poistneho
- nemusi informovat, v ktorej ZP je poisteny...

- v odd. III. a IV. sa uvedie len uhrn primov? :o)

alebo existuje pre tento ucel aj ine tlacivko?
Jozef Mihál
16.05.06,19:37
"Doklad o..." sa vydáva LEN ZAMESTNANCOM.

Autor má príjmy zdanené podľa § 6 ZDP, nie je to zamestnanec.
lussika
17.05.06,06:04
...este by som mala otazocku, ohladne zamestnanca, ktory bol od 1.1.2005 na dohodu o brigadnickej praci studenta a po dokonceni studia od 1.6.2005 bol na pracovnu zmluvu, vyplnam doklad o vyske prijmu, len za obdobie od 1.6.2005?
Jozef Mihál
17.05.06,06:21
Zapamätajte si nasledujúce zásady:

Doklad o výške príjmu sa vydáva len osobe, ktorá bola v roku 2005 zamestnancom v zmysle definície zamestnanca v zákone o zdravotnom poistení. Tj. pracovná zmluva, služobný pomer a pod., člen dozornej rady (s príjmom) od septembra atď.

Doklad sa nevydáva "dohodárovi" - dohoda nie je považovaná za zamestnanie.

Ak niekomu vydávate doklad o výške príjmov, tak ako príjmy sa uvedú príjmy, ktoré sa započítavajú do VZ zamestnanca podľa § 13 ods.1 až 4.

Teda nezapočítajú sa napr:
- dohody, ktoré má popri tomto zamestnaní,
- náhrady pri prac.pohotovosti,
- odstupné, odchodné,
- životné a prac.jubileá,
- príspevky zamestnávateľa na DDP/DDS do augusta 2005,
a pozor na podiely na zisku.
Jata
17.05.06,08:04
chcela by som sa uistiť.. minimálny základ pri mesačnej mzde napr. za 7/2005 (20 prac.dní+1 sviatok) je 6500,- Sk? pretože...zamestnanec mal v tomto mesiaci aj dovolenku, vymeriavací základ vyšiel iba 6443,- Sk...tj. úhrn príjmov je 6443,- ale do kolonky minimálny základ mám dať tých 6500,- alebo tiež 6443,-...??
Jozef Mihál
17.05.06,08:06
Jata - min. VZ je 6500, v danom prípade ste porušili Zákonník práce.
buba
17.05.06,10:17
Keď vypisujem doklad o príjme preddavkov v od. V napíšem keď bol PN od 3.10.05 do 7.10.05 dôvod nemoc alebo čo
Jozef Mihál
17.05.06,10:20
PN treba rozdeliť na časť prvých 10 dní - náhrada príjmu pri PN, dôvod je "u".
Ďalej nemocenské - tam sa dôvod uvádza "o".

Vo vašom príklade by bolo "u".
buba
17.05.06,10:23
Dík bez porady by to asi nešlo
alušik
17.05.06,10:26
Trochu je to aj o tom, ako si robíme poznámky. :o)
Na školení to Jožko spomínal, mám to aj poznačené...
Jozef Mihál
17.05.06,10:26
Skúste i www.novezdravotnictvo.sk, tam je to prehľadne uložené, tu už začína byť riadny guláš.
Jozef Mihál
17.05.06,10:27
Trochu je to aj o tom, ako si robíme poznámky. :o)
Na školení to Jožko spomínal, mám to aj poznačené...
Doškolenie možné 12.6. v Bratislave.
alušik
17.05.06,10:30
Doškolenie možné 12.6. v Bratislave.

Jožko, myslíš, že potrebujem doškoliť?:o) Ja som reagovala na príspevok od buby - tiež bola na školení v DK.
Jozef Mihál
17.05.06,10:35
Alušik nemyslím, robím si skrytú reklamu.
buba
17.05.06,10:44
a nemá tam buď o - náhrada príjmu , u - je u policajtov atď alebo som to zle prečítala v zákone
Jozef Mihál
17.05.06,10:47
buba:
Dobre čítate zákon, akurát že čítate jeho aktuálnu verziu. Treba si pozrieť verziu platnú do 31.12.2005.
alušik
17.05.06,12:13
A čítaš zákon, ktorý bol v platnosti do 31.12.?
Jata
17.05.06,12:41
chcela by som sa uistiť.. minimálny základ pri mesačnej mzde napr. za 7/2005 (20 prac.dní+1 sviatok) je 6500,- Sk? pretože...zamestnanec mal v tomto mesiaci aj dovolenku, vymeriavací základ vyšiel iba 6443,- Sk...tj. úhrn príjmov je 6443,- ale do kolonky minimálny základ mám dať tých 6500,- alebo tiež 6443,-...??
...poraďte prosiiiim...
dugilu
17.05.06,12:47
K bodu 2.
Tak neviem, písmeno h) hovorí, že sa nezaratáva plnenie poskytnuté zamestnávateľom po skončení prac. pomeru...

K bodu 1.
Práve mi odpovedali z Krosu, že minim. základ má byť vyšší ako
6500,- a to z toho dôvodu, ako som popísala vyššie.

Môže sa ešte niekto k tomu vyjadriť?
Myslím ,že máš pravdu minimálny základ sa uvádza len keď je nižší ako 6500,-
aj v Poučeni MZ pre vypĺňanie formulárov RZ typ A sa uvádza "položka č.34 (úhrn minimálnych základov podľa §13 odst.15 a 16) -sa vypĺňa len v prípade, že VZ zamestnanca (podľa §13 odst 1 až 4) nedosiahol sumu 78000 Sk" čiže 6500,- na mesiac
a k bodu 2 súhlasím tiež nemalo by sa plnenie po skončení PPV zaratúvať, pretože zamestnanec je defacto už odhlásený od zamestnávateľa
Dana Hudecová
17.05.06,12:58
SZČO celý rok, nemal iné príjmy len zo živnosti. Uplatnil si paušálne výdavky v ktorých nemal zahrnuté platby na zdravotné, sociálne poistenie, lebo ich nemal riadne vydokladované (platil šekom). Všetky platby na ZP má vysporiadané (10430 Sk). Aké hodnoty bude mať v RZ v p. 26 (10 430 = 420 + 11 x 910)? a v p. 28?
Prosím o radu.
Jozef Mihál
17.05.06,13:42
...poraďte prosiiiim...
Poradili sme tu:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=243245&postcount=40
dugilu
17.05.06,14:10
Myslím ,že máš pravdu minimálny základ sa uvádza len keď je nižší ako 6500,-
aj v Poučeni MZ pre vypĺňanie formulárov RZ typ A sa uvádza "položka č.34 (úhrn minimálnych základov podľa §13 odst.15 a 16) -sa vypĺňa len v prípade, že VZ zamestnanca (podľa §13 odst 1 až 4) nedosiahol sumu 78000 Sk" čiže 6500,- na mesiac
a k bodu 2 súhlasím tiež nemalo by sa plnenie po skončení PPV zaratúvať, pretože zamestnanec je defacto už odhlásený od zamestnávateľa
vraciam sa este k bodu 2 vo vyhláške MZ č. 239 zo 4.apríla 2006 §13 som objavila toto :
§ 13
Do vymeriavacieho základu platiteľa poistného podľa
§ 11 ods. 2 zákona sa na účely ročného zúčtovania poistného
za rok 2005 zahŕňa
a) príjem zo závislej činnosti podľa osobitného
predpisu5) vyplatený a zúčtovaný platiteľom príjmu
za mesiace september 2005 až december 2005,
v ktorých ani jeden deň nebol zamestnancom, samostatne
zárobkovo činnou osobou a ani osobou podľa
§ 11 ods. 8 písm. o) zákona, a
b) príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej
činnosti, ktorý podlieha dani z príjmov podľa osobitného
predpisu,3) okrem príjmov z prenájmu a príjmov,
z ktorých sa daň vyberá zrážkou,4) dosiahnutý
v čase od 1. septembra 2005 do 31. decembra 2005.
Jozef Mihál
17.05.06,15:05
dugilu, to je dôležitý objav, veľa dohodárom po prečítaní tých riadkov spadne kameň zo srdca.
Jozef Mihál
17.05.06,15:11
SZČO celý rok, nemal iné príjmy len zo živnosti. Uplatnil si paušálne výdavky v ktorých nemal zahrnuté platby na zdravotné, sociálne poistenie, lebo ich nemal riadne vydokladované (platil šekom). Všetky platby na ZP má vysporiadané (10430 Sk). Aké hodnoty bude mať v RZ v p. 26 (10 430 = 420 + 11 x 910)? a v p. 28?
Prosím o radu.

Už sa opakujeme.

V r.26 sa uvádzajú preddavky na ZP za rok 2005 (január 2005 - december 2005), ktoré občan zaplatil do ZP najneskôr v deň podania RZ ZP.

Ak niekto mal predpísané preddavky 910 Sk mesačne a poctivo ich všetky zaplatil, bude mať v r.26 sumu 12 x 910 = 10920.

V r.28 sa uvádzajú daňovo uznané výdavky (výdavky o ktoré sa znížil základ dane) roka 2005 dosiahnuté v súvislosti so zdravotným poistením.

Ak niekto neúčtuje a uplatňuje si paušálne výdavky, tak tu bude mať sumy, ktoré zaplatil do ZP od 1.1.2005 do 31.12.2005. A to sumy, ktoré si dal do nákladov - tj. platby poistného - aj za roky 2004 a staršie, platby preddavkov za mesiace roka 2005. Samozrejme nie pokuty, penále - tie nie sú daňovým výdavkom.

Zdôrazňujem, že to v prípade pauš.výdavkov budú platby zrealizované od 1.1.2005 do 31.12.2005.
Arava
18.05.06,04:52
Prosím poraďákov o radu,

Plnenie poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru.
Zamestnanec ukončil pracovný pomer 30.9.2005, jeho mesačné príjmy boli 30 000.-SK, ale v decembri 2005 mu bola ešte vyplatená ročná odmena vo výške 50 000.-SK (je to príjem poľa § 13 odst. 1 až 4, ale bol vyplatený po skončení pracovného pomeru.) Zahrnúť túto ročnú odmenu do Dokladu o výške príjmu ???
Jozef Mihál
18.05.06,05:19
Arava: Je to príjem podľa § 13 ods.4, nezahŕňa sa do VZ zamestnanca. Do dokladu o výške príjmu sa to neuvedie, nezapočíta.
ebeš
18.05.06,05:37
Zahrnúť do dokladu o výške príjmu to nemôžeš, lebo on už v tom období nebol Tvojim zamestnancom. Pre samotného poistenca tento príjem za december pre RZ ZP je dôležitý vtedy, ak nebol v decembri zamestnancom,alebo SZČO.
VanBasco
18.05.06,06:02
Som evidovaný nezamestnaný, zároveň konateľ a spoločník v s.r.o, kde nepoberam žiadny prijem, musim robiť ročné zôčtovanie ZP?
Dakujem z odpoveď
alušik
18.05.06,06:04
Si mimo tému - príspevky by bolo dobré radiť tam, kam naozaj patria.
RZP musíš podať, ak si bol ako konateľ v období od 1.1.-31.8. evidovaný na ZP, hoci príjmy z tohto titulu neboli.
Arava
18.05.06,06:12
Zahrnúť do dokladu o výške príjmu to nemôžeš, lebo on už v tom období nebol Tvojim zamestnancom. Pre samotného poistenca tento príjem za december pre RZ ZP je dôležitý vtedy, ak nebol v decembri zamestnancom,alebo SZČO.
On bol zamestnancom iného zamestnávateľa. Tak potom zahrnúť koncoročnú odmenu vyplatenú po ukončení pracovného pomeru do dokladu o výške príjmu?
ebeš
18.05.06,07:12
Ty to do Dokladu o výške príjmu zahrnúť nemôžeš. Tak ako napríklad dohodárom nevystavuješ Doklady o výške príjmu.
Ten dodatok o zamestnaní v decembri som tam napísala preto, aby bolo jasné. že aj keď z odmeny po skončení PP neplatil odvody na ZP, keďže v tom istom mesiaci, za ktorý mu bola odmena vyplatená bol aj zamestnancom, už z nej ani platiť nebude.
buba
18.05.06,08:44
keď vypisujem doklad o výške príjmu pre zamestnanca , kt. pracuje u nás na KPČ na 1 hodinu denne aký mu mám dať minimálny základ do odd. IV a VZ má 4000,- len miesto tých 6500 čo treba napísať ako to vyrátam
valeriam
18.05.06,19:13
Doškolenie možné 12.6. v Bratislave. Keď je reč o školení, poradíte mi? Bola som totiž aj ja a chcela by som vypisovať tlačivá s tým programom, čo sme dostali na CD. Skúšam teraz vypisovať prvý krát "B"-čko a narazila som na problém- p.č. 41 mi nedovolí napísať v súčtovom riadku viac číslic, ako 2 a tak isto ani v jednom riadku p.č.42 minimálny základ mi dovolí napísať len 65, namiesto 6500. Robím ja niekde chybu, alebo je to nesprávne nastavené?
A druhá otázka- tlačivá S a X už sú tiež v tejto podobe? Ďakujem.
Melnick
18.05.06,19:23
[quote=valeriam]
Chyba nie je u Teba. Tlačivá S a X určite budú,keď ľudia,ktorí ich pripravujú budú mať chvíľu času. Vydržme.
radka1
23.05.06,11:47
Chcem sa len opýtať, že ak bol v danom mesiaci sviatok keď bol zamestnanec PN (PN trvala 7 kal. dní), potom v oddieli IV. sa kráti min. VZ v danom mesiaci nasledovne: napr. bolo 20 prac. dní a 2 dni sviatok, potom 6.500/22*(22dní-5prac. dní PN).
Ide mi len o to, či sa tam započítavajú aj sviatky...a či sa odrátavajú len pracovné dni PN???
Vychádzam z príkladu na vyplnenie tlačiva, len v uvedenom príklade nebol mesiac v ktorom by bol sviatok.
Dik moc
radka1
23.05.06,13:30
Prosím poraďte mi, prečo sa v príklade na vyplnenie dokladu o príjmoch a preddavkoch poistného v oddieli IV. pri PN/OČR/...kráti min. VZ podľa počtu prac. dní a nepočíta sa to na kalendárne dni...
Resp. napíšte mi ešte raz ako sa ten min.VZ má krátiť (aj v prípade, že je v danom mesiaci sviatok).
Za skorú odpoveď moc-moc ďakujem!!!
Jozef Mihál
23.05.06,18:54
Chcem sa len opýtať, že ak bol v danom mesiaci sviatok keď bol zamestnanec PN (PN trvala 7 kal. dní), potom v oddieli IV. sa kráti min. VZ v danom mesiaci nasledovne: napr. bolo 20 prac. dní a 2 dni sviatok, potom 6.500/22*(22dní-5prac. dní PN).
Ide mi len o to, či sa tam započítavajú aj sviatky...a či sa odrátavajú len pracovné dni PN???
Vychádzam z príkladu na vyplnenie tlačiva, len v uvedenom príklade nebol mesiac v ktorom by bol sviatok.
Dik moc
Min.VZ zamestnanca sa v zdravotnom poistení prepočítava podľa pracovných dní a do úvahy sa berú aj sviatky. Dôvod - odkaz na zákon o minimálńej mzde.
Jozef Mihál
23.05.06,18:58
Keď je reč o školení, poradíte mi? Bola som totiž aj ja a chcela by som vypisovať tlačivá s tým programom, čo sme dostali na CD. Skúšam teraz vypisovať prvý krát "B"-čko a narazila som na problém- p.č. 41 mi nedovolí napísať v súčtovom riadku viac číslic, ako 2 a tak isto ani v jednom riadku p.č.42 minimálny základ mi dovolí napísať len 65, namiesto 6500. Robím ja niekde chybu, alebo je to nesprávne nastavené?
A druhá otázka- tlačivá S a X už sú tiež v tejto podobe? Ďakujem.
Na CD ste dostali ukážku formulárov ročných zúčtovaní, ktoré sú v praxi nepoužiteľné, lebo sú v nich veľké chyby - tam šlo o to aby ste mali predstavu ako sa tým bude dať robiť, keď budú formuláre "odladené". Už už to bude, info kde sa formuláre budú dať stiahnuť, tu bude hneď ako to bude možné.
Vusi s.r.o.
30.05.06,07:06
Dobrý deň,chcela by som poprosiť o podrobnejšie vysvetlenie k výpočtu údaja Minimálny základ zo IV. oddielu Dokladu o výške príjmu. V uvedenom príklade sa vypočítava krátenie Minimálneho základu pomocou pracovných dní napr. za máj 2005 bolo 22 pracovných dní, pracovník bol práceneschopný 7 kalendárnych dní, čo je 5 pracovných dní. Výpočet 6500/22*(22-5)= 5023 Sk. Na školeniach a v rôznych komentároch bolo vysvetlené, že Minimálny základ sa kráti (vypočítava) pomocou kalendárnych dní, teda 6500/31*(31-7)=5033 Sk. Preto teda prosím o upresnenie postupu výpočtu tohto údaja.
Ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň
Ludula
30.05.06,10:40
SZČO bola v roku 2005 súčasne aj zamestnancom s kratším pracovným úväzkom.Zamestnaná bola na 2 hod. denne. Odmeňovaná bola hod. mzdou a to 37,40 Sk/hod. do 31.9.05 a od 10/05 39,70Sk/hod.(minimálna hod. mzda)Chcem sa opýtať aký minimálny základ mám uviesť v Doklade o výške príjmu ... oddiel IV? Musím ho vyplniť keď ide o kratší pracovný úväzok?
Ďakujem. Ludula
matalenka
30.05.06,10:46
Dobry den,

mam problem. Software mi robi doklad o vyske prijmu, chcem sa ale spytat, ci je spravne, ked zamestnanec pracuje cely rok, ma uhrn prijmov 72.521,- Sk, ale do uhrnu preddavkov na poistne zamestnavatela mi program da iba za obdobie 1-8/2005. Co s tym?

Dakujem
Tweety
30.05.06,11:06
Dobry den,

mam problem. Software mi robi doklad o vyske prijmu, chcem sa ale spytat, ci je spravne, ked zamestnanec pracuje cely rok, ma uhrn prijmov 72.521,- Sk, ale do uhrnu preddavkov na poistne zamestnavatela mi program da iba za obdobie 1-8/2005. Co s tym?

Dakujem Nie je to správne, má tam byť úhrn jeho príjmov za celé odpracované obdobie.
Ludula
31.05.06,05:26
SZČO bola v roku 2005 súčasne aj zamestnancom s kratším pracovným úväzkom.Zamestnaná bola na 2 hod. denne. Odmeňovaná bola hod. mzdou a to 37,40 Sk/hod. do 31.9.05 a od 10/05 39,70Sk/hod.(minimálna hod. mzda)Chcem sa opýtať aký minimálny základ mám uviesť v Doklade o výške príjmu ... oddiel IV? Musím ho vyplniť keď ide o kratší pracovný úväzok?
Ďakujem. Ludula

Prosím čo mám do toho oddielu IV. napísať. Prosím poraďte.
Ludula
laila
31.05.06,11:25
Prosím čo mám do toho oddielu IV. napísať. Prosím poraďte.
Ludulaja by som napisala 1625,-
Ludula
31.05.06,15:45
Myslíš to tak 6500:8x2=1625? Ja by som bola aj za, môže mi to niekto ešte potvrdiť?
Ludula.
Jozef Mihál
31.05.06,16:59
Ludula:
37,40 x počet prac.hodín, ktoré mala odpracovať, vr. sviatkov.
Jozef Mihál
31.05.06,17:02
39,70 x počet prac.hodín, kt. mal odpracovať
Ludula
01.06.06,06:03
Pán Mihál 39,70 je min. hod. mzda od 10/05. Do 9/05 bola 37,40.
Mám potom aj v odd. IV RZ písať od 1/05 do 9/05 37,40 x počet.prac. hodín a od 10/05 39,70 x počet prac.hodín , alebo celý rok 37,40,keď pri mesačnej minimálnej mzde 6500,- sa uvádza táto suma celý rok ?
Ludula
Jana Motyčková
01.06.06,06:15
Pre ZP sa celý rok uvažuje s minimálnou mzdou platnou k 1.1. T.j. celý rok 37,40 na hodinu, ak je hodinovo odmeňovaný. Ak ale je stanovený týždenný pracovný čas v organizácii nižší ako 40 hod, tak 37,40 sa úmerne zvýši. T.j. pri 37,5 hod stanovenom TPČ je minimálna mzda 37,40x40/37,5 = 39,90.
Ludula
01.06.06,08:53
Ďakujem aj ja to tak chápem.
Ludula
dadika
01.06.06,10:12
Prosím Vás, skúste mi povedať, ako malo byť vystavené správne potvrdenie:

Zamestnanec bol u nás zamestnaný po celý rok 2005. Keďže odišiel pracovať do zahraničia a nemal bankový účet, tak sme mu mzdu za 11-12/2005 vyplatili až v marci 2006. Mala som mu brať do príjmov za r. 2005 aj tie mesiace, ktoré mal vyplatené až v marci 2006?
Ja som mu ich tam nezarátala.
A teraz som zostala v rozpakoch, či som to urobila správne.

Vopred ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
01.06.06,10:13
Ja by som mu to tam nezapočítala.
dadika
01.06.06,10:15
Ja by som mu to tam nezapočítala.

ďakujem.

bude to mať príjem roku 2006......rozmýšľam správne?
Jana Motyčková
01.06.06,10:33
Podľa mňa áno.
Maryen
02.06.06,09:07
Ako to je u zamestnanca, ktrý síce mal viac zamestnávatelov, ale u jedného bol len od 01.09.2006 do 31.12.2006 a mal príjem cca 100.000,- u druhého bol celý rok s príjmom cca. 200.000,-. Ked vyplním tlačivo S a Sa 2 x ,tak tam vyjde nedoplatok, lebo podla koef. kmax 517000 : 300.000 = 1,6...
Pritom kazdy zamestnávatel riadne odviedol poistné do zdrav. poist. A predsa takto vznikne nedoplatok, a nie málo. Ako to riešit? Vie to niekto?
Jana Motyčková
02.06.06,10:18
Koeficient Kmax sa v S počíta pomerom riadku S22 deleno S21. V r.S22 sa uvádza VZ, najviac však 517140, t.j v tomto prípade 300000. T.j. pomer je 300000/300000 = 1 a teda koeficient Kmax=1.
Katija
02.06.06,11:23
Ako to je u zamestnanca, ktrý síce mal viac zamestnávatelov, ale u jedného bol len od 01.09.2006 do 31.12.2006 a mal príjem cca 100.000,- u druhého bol celý rok s príjmom cca. 200.000,-. Ked vyplním tlačivo S a Sa 2 x ,tak tam vyjde nedoplatok, lebo podla koef. kmax 517000 : 300.000 = 1,6...
Pritom kazdy zamestnávatel riadne odviedol poistné do zdrav. poist. A predsa takto vznikne nedoplatok, a nie málo. Ako to riešit? Vie to niekto?Koeficient K max sa vypočíta ako S22/S21. Podľa toho, čo si uviedla to bude 300000/300000=1,0000. Takže žiadny nedoplatok od koeficientu K max nehrozí.
Jozef Mihál
02.06.06,20:27
Súhlas .
peton
04.06.06,09:26
chcela by som sa uistiť.. minimálny základ pri mesačnej mzde napr. za 7/2005 (20 prac.dní+1 sviatok) je 6500,- Sk? pretože...zamestnanec mal v tomto mesiaci aj dovolenku, vymeriavací základ vyšiel iba 6443,- Sk...tj. úhrn príjmov je 6443,- ale do kolonky minimálny základ mám dať tých 6500,- alebo tiež 6443,-...??

Podľa jedného z predchádzajúcich príspevkov p. Mihála som pochopil, že dovolenka sa do minim. VZ započítava, napr. marec 2005 - 21 pracovných dní + 2 dni sviatky. Zamestnanec cerpal 10 dni dovolenky. V tomto období sa nenachádza ani jeden z dní, ktoré sa do minim. VZ nezapočítavajú (§ 11 ods. 8), tak žiadny prepočet nerobím a minimálny VZ je teda 6500,- Sk. Mne to zam-teľ prepočítaval a v doklade uviedol zlé údaje, avšak myslím, že nič sa preto nestane, lebo s týmto údajom sa ďalej nič nerobí a nič neovplyvňuje.
peton
04.06.06,13:21
V doklade o výške príjmu mi v IV. oddieli vyšlo:
Minim. základ - január až august - 6500,- t.j. spolu 52000,- (žiadna PN,OČR, zam-ec robil do 08/05)
Úhrn príjmov podľa §13 ...
J - 6473
F - 6442
M - 6514
A - 6485
M - 6500
J - 6519
J - 6500
A - 7353, t.j. spolu 52786,-.
V niektorých mesiacoch mám príjem menší ako min. základ. Je to možné? Už som z toho zmagorený. Žeby som zle počítal výplaty?
Jana Motyčková
04.06.06,16:31
A prečo má nižšiu mzdu ako minimálnu mzdu ?
elizabet100
20.06.06,11:45
manžel dostal potvrdenie o príjme na RZ, bol zamestnaný od 5.4.2005 do 24.8.2005 s minimálnou mzdou. Na potvrdení sú takéto údaje:

oddiel IV:

min. základ úhrn príjmov
apríl 6.500 5.685,-
máj 6.500 6.500,-
jún 6.500 6.582,-
júl 6.500 5.988,-
august 6.500 5.386.-


v apríli a v auguste nemá byť len pomerná časť min. základu?
apríl 6500:30*26´5.634?
a v júli neviem prečo má úhrn príjmov menší než min. mzda.

čo s takýmto potvrdením? jeho ekonómka je na dovolenke a sa vráti až v júli!
Jana Motyčková
20.06.06,11:58
Minimálny základ sa nepočíta pomerne podľa kalendárnych dní, ale podľa pracovného času. T.j. je to zrejme zle, ale inak ako píšete. Opäť sa pýtam, to čo predtým, prečo v mesiaci 7 má mzdu nižšiu ako minimálnu mzdu ?

Keď máte také potvrdenie, musíte z neho vychádzať a urobte RZ podľa toho Ale je pre RZ manžela dôležitý minimálny základ - t.j. celkový VZ je nižší ako 78000? Ak áno, po návrate ekonómky by som si od nej žiadala správne potvrdenie a urobila by som potom opravné RZ.

Ale zaujímavá je aj otázka, prečo dostal mzdu nižšiu ako minimálna mzda (bez ohľadu na zdravotné poistenie). Pozrite si júlovú výplatnú pásku, ak ju máte.
elizabet100
21.06.06,11:08
v júli mal 2 dni neplatené voľno. tak asi zrejme preto má tam nižšiu mzdu ako MM. Ako sa počíta ten minimálny základ ak začal pracovať až 6.5.2005?
Jana Motyčková
21.06.06,11:25
Ak robí pravidelne po-pi, tak 6500/22 x 18, ak mám správu informáciu, že v máji 2005 bolo 22 pracovných dní a od 6.5 bolo 18 pracovných dní.
A v júli sa mu malo to minimum krátiť za tie 2 dni neplateného voľna.
Jata
21.06.06,12:40
V doklade o výške príjmu mi v IV. oddieli vyšlo:
Minim. základ - január až august - 6500,- t.j. spolu 52000,- (žiadna PN,OČR, zam-ec robil do 08/05)
Úhrn príjmov podľa §13 ...
J - 6473
F - 6442
M - 6514
A - 6485
M - 6500
J - 6519
J - 6500
A - 7353, t.j. spolu 52786,-.
V niektorých mesiacoch mám príjem menší ako min. základ. Je to možné? Už som z toho zmagorený. Žeby som zle počítal výplaty?
..v prípade, že odmeňujete mesačnou mzdou (nie hodinovou) a v danom mesiaci mal zamestnanec dovolenku,tak si počítal dobre.. totižto keby odpracoval napr. za apríl/2005 celý mesiac, dostal by 6500,- Sk (stanovené minimum 6500,- vychádza z 22 odprac. dní) Apríl mal iba 21 prac. dní, tj. ak odpracoval napr. 20 dní - dostal minimálnu mzdu(6500:21dní prac. x 20 odprac.) + náhradu mzdy za 1 deň dovolenky, pričom priemer za dovolenku je rovný alebo vyšší ako minimum na 1 deň. Takže splnil si všetky podmienky a v tomto prípade mu nepatrí doplatok do minimálnej mzdy...(podobne aj jan. a feb. mali menej prac. dní ako 22)
Pri ročnom zúčtovaní mu môže výjsť pár korún nedoplatok, ale hranica je 100,- Sk, takže je to v poriadku.