slk
24.01.15,15:02
Dobry den, riesim tuto situaciu: Som v riadnom pracovnom pomere, od roku 2009 ako ucitelka, vymera dovolenky je 9tyzdnov za kalendarny rok. K 31.12:2011 som mala nevycerpanych 29dni dovolenky. Od 1.2.2012 do 12.3.2012 som ich vycerpala v plnej vyske 29dni a dna 13.3.2012 som nastupila na MD. Od 6.11.2012 som na RD, ktora sa konci dna 12.4.2015. Mam problem s nastupom do zamestnania, ktori mi nechcu uznat narok na dovolenku za kalendarny rok 2012 v plnej vyske. Dnes mi nasa pani mzdarka poslala vyjadrenie, v ktorom mi celu dovolenku vo vyske 45 dni za rok 2012 vykratila na nulu. Odvolava sa na zakonik prace a inspektorat prace,ktory jej to vraj tak poradil. Postupuje spravne? Naozaj sa mi dovolenka za rok 2012 strati???? Podotykam, ze pred nastupom na MD som nebola dlhodobo PN ani OCR. Dakujem.
veronikasad
24.01.15,14:08
kedy si nastúpila do práce po skončení RD ?
slk
24.01.15,14:25
Som na RD do 12.4.2015.
veronikasad
24.01.15,14:26
Oprav si dátum v texte príspevku.
veronikasad
24.01.15,14:32
Máš náírok na celú dovolenku za rok 2012, lebo čerpanie dovolenky aj materská dovolenka sa považuje pre účely nároku na dovolenku za výkon práce. RD netrvala 100 prac.dní, preto zamestnávatel nemôže z tohto titulu uplatniť krátenie.

Dovolenku za rok 2012 si môžeš vyčerpať aj v súbehu s poberaním rod.príspevku. Pošli zamestnávatelovi písomné oznámenie o ukončení RD (mesiac vopred - ak ho pošleš v pondelok, tak žiadaj o ukončenie RD od 25.2.). K tomuto dátumu sa odhlásiš z dôch.poistenia v SP a začneš u zamestnávatela čerpať dovolenku až do dovršenia 3 rokov veku dieťaťa, príp. až do vyčerpania celého nároku.
Týmto spôsobom ti vznikne nárok aj na celú dovolenku za rok 2015, aj keby si do konca roka bola pár dní na PN-ke.

Upozorni zamestnávatela na § 113 odst. 3 ZP


§ 113
Na začiatok

(1) Zamestnávateľ môže určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky, aj keď dosiaľ nesplnil podmienky na vznik nároku na dovolenku, ak možno predpokladať, že zamestnanec tieto podmienky splní do konca kalendárneho roka, v ktorom dovolenku čerpá, alebo do skončenia pracovného pomeru.

(2) Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku v kalendárnom roku preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci na strane zamestnanca, zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi dovolenku tak, aby sa skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka. Ak zamestnávateľ neurčí zamestnancovi čerpanie dovolenky najneskôr do 30. júna nasledujúceho kalendárneho roka tak, aby zamestnanec vyčerpal dovolenku do konca tohto kalendárneho roka, čerpanie dovolenky si môže určiť zamestnanec. Toto čerpanie dovolenky je zamestnanec povinný oznámiť zamestnávateľovi písomne, najmenej 30 dní vopred; uvedená lehota môže byť so súhlasom zamestnávateľa skrátená.

(3) Ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku jej (mu) zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.
slk
24.01.15,15:33
uz opravene
slk
24.01.15,15:38
Dakujem, ja mam skor zaujem nastupit do prace az 13.4.2015 s tym, ze chcem tuto dovolenku hned od daneho datumu cerpat. A prave to mi zamestnavatel nechce povolit. Argumentuje tym, ze na mojom pracovnom mieste je ina pani ucitelka a ze by mal subeh jej mzdy a mojej dovolenky, ktore by vlastne musel mesacne vyplacat. Moze mi jednoducho nepovolit zamestnavatel vycerpanie tejto dovolenky od 13apr?
veronikasad
24.01.15,15:48
s odvolaním na § 113 odst.3 nemôže. Ale ak má druhá učitelka pracovný pomer na zastupovanie tvojej RD, tvojim nástupom do zamestnania jej pracovný pomer končí a nebude mať kto učiť ...
veronikasad
24.01.15,15:49
o nič neprídeš, ak ju budeš čerpať v súbehu s poberaním rod.príspevku, ako som písala vyššie. Čo sa týka mzdových nákladov, je to pre zamestnávatela úplne rovnaké.
slk
24.01.15,17:31
Dakujem, na vysvetlenie:

Zastupujuca pani ucitelka nie je na zastup pocas MD a RD, resp. je, ale nie ako riadny zamestnanec, ale na zivnost (dohoda). Vyplaca sa jej iba pocet realne oducenych hodin a ona sama si plati z toho vsetky odvody. Kedze ucim na strednej skole, v maji,po maturitach, jej odchadza viac ako polovica vyucovacich hodin a dostava naozaj menej ako polovicu, nez by som dostavala ja.
Ja by som totiz chcela ostat na dovolenke s tym, ze nastupim do skoly az od konca augusta (nemam kde dat dieta v aprili, ziadna skolka ho v priebehu skolskeho roka neberie). TAkze ja hladam cestu, ako ostat s dietatom doma, chcela osm to riesit cez cerpanie dovolenky po RD a potom pokracovat na dovolenke za rok 2015. Kedze odist zo skoly sa nechystam, v septembri az do konca roka odpracujem povinnych 60dni a papierovo to bude sediet. Len teda, jemu sa nechce platit subeh mzdy a dovolenka pre mna.
Kedze ho aj chapem, uvazovala som o tom, ze ostanem doma do 6.r veku dietata na tzv. dobrovolnej predlzenej RD, a nastupim az od 1jula, zacnem cerpat dovolenku z roku 2012 ale nebudem nezamestnana, pretoze vtedy za taketo matky plati poistenie stat. No neviem, ci by s tym zamestnavatel suhlasil. Tiez neviem, ci by mu aj tak nevznikli nejake naklady.
veronikasad
24.01.15,18:45
To je trošku iná situácia. Dovolenku za rok 2012 ti zamestnávatel po skončení RD poskytnúť musí. Nárok na dovolenku za rok 2015 ti zatial nevznikol, nástup určuje zamestnávatel (môže aj pred splnením podmienky výkonu práce 60 dní). S predlžením rod.dovolenky tiež musí súhlasiť zamestnávatel, v podstate ide o neplatené voľno, počas ktorého bude za teba platiť odvody štát ako osobu starajúcu sa o dieťa do 6 rokov veku. Ak by išlo o zdr.dôvody s poberaním rod.príspevku, považuje sa to za rodičovskú dovolenku. Ak budeš mať nepl.volno do augusta, dovolenka za rok 2015 sa ti bude krátiť ...
veronikasad
24.01.15,18:47
zaujímalo by ma čo bolo v tom vyjadrení mzdárky, ako krátila dovolenku za rok 2012 ...
Katy a R
24.01.15,18:55
ja by som si nebrala neplatené voľno - keď to vieš poriešiť to starou dovolenkou - však napíš, podľa akého § ti krátila dovolenku za 2012 na 0 ?;)
veronikasad
24.01.15,18:57
Celé obdobie do konca augusta starou dovolenkou nevykryje (RD končí v apríli)
Katy a R
24.01.15,19:10
veď hej - ale hádam má kto pomôcť? .. a cez prázdniny by jej mohol dať už aj novú dovolenku. záleží aj od zamestnávateľa ... len s tým neplateným voľnom sa mi to zdá horšie riešenie..
ivka70
24.01.15,20:03
Ale jej uz vznikne narok na dovolenku za rok 2015, co pri dlzke dovolenky ucitelov vyjde aj na april- jun plus prazdniny.
slk
24.01.15,20:23
Hm žienky, tazka situacia - ja skor uvazujem, ze ak neplatene volno, tak iba 30.6.2015
V tom pripade by som od 1.7.cerpala staru dovolenku z roku 2012, pokryje cele prazdniny, a dovolenka za rok 2015 by sa skratila o par dni, co nie je vela. Ale bolo by poriesene, ze zamestnavatel nebude mat subeh, ja nepridem o dovolenku za rok 2012 a dieta bude so mnou az do nastupu do skolky. A vlastne, ak by to bolo takto, tak nastupom do prace posledny augustovy tyzden a nasledne mesiace by som mala narok aj na dovolenku 2015, a cerpala ju az ked by na nu bol realne narok. Zle uvazujem?
ivka70
24.01.15,21:38
Dovolenka za rok 2015 by bola kvoli RD a neplatenemu volnu kratena.
slk
24.01.15,21:50
Inak, pre Katy a R - dovolenku za rok 2012 vraj kratila podla par. 101, 109ZP a poradil jej to aj inspektorat prace....Ja skor uvazujem, ze ak sa s nou nedohodnem, kde si este nechat overit moj narok na dovolenku z r.2012. Ci ist rovno cez pravnika, ale to uz bude potom na vypoved, alebo skusit napr. VUC ako zriadovatela...alebo napisat aj ja inspektoratu prace...neviem neviem
veronikasad
24.01.15,21:52
Ak nastúpiš do práce 1.7., dovolenka sa ti bude krátiť o 2/12 ročného nároku. V prípade ďalšej PN-ky môže byť do konca roka ešte ďalšie krátenie ...