szivics
24.01.15,14:08
Dobry den,
prosim Vas o pomoc, 1x idem vypisovat Priznanie k dani z nehnutelnosti, konkretne z darovanych pozemkov.
Mam problem s vyplnenim niektorych poli, a to :
07 - spoluvlastnictvo
09 - počet spoluvlastnikov
10 - spoluvlastnik urceny dohodou

Tie pozemky su vacsinou vo vlastnictve 1/2 , 1/3 a pod.
Vlastnikom je moja mama, ale kedze je vydata tak predpokladam ze ide aj o bezpodielove vlastnictvom.

Cize mam krizikom oznacit aj vlastnictvo podielo aj bezpodielove?

Dakujem velmi pekne za pomoc!
Katy a R
24.01.15,13:20
mamke robíš DP ? .. uvedieš počet spoluvlastníkov - máš ich všetkých uvedených na LV ;)
DP môže urobiš spoločne jeden z vlastníkov - ak sa tak dohodnú - preto to tam uvedie. ak sa nedohodnú, každý si robí sám.
s tým vlastníctvom či BSM som celkom nepochopila, na čo sa pýtaš. Ak jej niekto daroval pozemky, predpokladám, že to daroval jej ? - ale neviem, ako to bolo?
szivics
24.01.15,13:29
hej mame robim danove a myslela som ze to je jednoduce ..
no ohladom bezpodieloveho vlastnictva - neviem... darovane boli mame, ale kedze ma manzela, nepocita sa ze ide o bezpodielove vlastnictvo. alebo ak to bolo darovane len jej, tak sa to neberie do uvahy? :)
a este otazka - ak je parcela E, tak aj tie sa riesia v DP? pretoze som nasla nejaky clanok a podla §70 katast.zakona, by E parcela nemala byt predmetom DP
Katy a R
24.01.15,13:33
... a to kde to prosím ťa čítaš ??? ja tam nič také nevidím?
szivics
24.01.15,13:39
zo stranky:
http://www.zakonypreludi.sk/zz/1995-162

§ 70
Hodnovernosť a záväznosť údajov katastra
(1) Údaje katastra uvedené v § 7 sú hodnoverné, ak sa nepreukáže opak.
(2) Údaje katastra, a to údaje o právach k nehnuteľnostiam, parcelné číslo, geometrické určenie nehnuteľnosti, druh pozemku, geometrické určenie a výmera katastrálneho územia, názov katastrálneho územia, výmera poľnohospodárskej jednotky alebo lesnej hospodárskej jednotky, alebo organizačnej jednotky, údaje o základných a podrobných polohových bodových poliach, údaje o bodových poliach, ako aj štandardizované geografické názvy sú hodnoverné a záväzné, ak sa nepreukáže opak. Záväzným údajom katastra nie je druh pozemku evidovaného ako parcela registra „E“.
bea
24.01.15,13:45
Toto je v katastrálnom zákone. Pre daň z nehnuteľností je smerodajné, čo je na liste vlastníctva. Parcely E sa do DP tiež uvádzajú. A to podielové vlastníctvo je tiež uvedené na liste vlastníctva. Keď je tam uvedená ako vlastníčka len Tvoja mama, tak pozemky nie sú v BSM. Sú vlastníctvom len Tvojej mamy.
Keď je spoluvlastníctvo viacerých osôb, tak je to tak, ako hore píše Katy a R - keď sa mama dohodne s ostatnými, tak robí sa jedno daňové priznanie, keď nie, tak si robí každý sám a uvádza veľkosť svojho podielu.
Pravda, keď robí jeden za všetkých, tak aj daň platí jeden....
szivics
24.01.15,13:59
okej uz tomu rozumiem dakujem krasne!
a co sa tyka toho podielu treba to prepocitat ?

alebo v 09 kedze napisem pocet vlastnikov tak vymeru pozemku celkovu, nie?
szivics
24.01.15,14:00
a este jedna otazka, ak niektore pozemky su prenajate druzstvu, tak potom tie zdanuje druzstvo a ja ich v dp neuvadzam, vsak?
Katy a R
24.01.15,14:07
ak si robíš za seba DP - tak si tam napíšeš "svoju" výmeru - prečo by si mal platiť za celú roľu, ak vlastníš napr len 1/4?
Treba len poriadne prečítať návod ;)
szivics
24.01.15,14:23
nie nemyslim ze by som za vsetko platila :)))) len ked sa vypisuje pocet spoluvlastnikov pozemku a nizsie vymera pozemku, tak by som povedala ze to je celkova vymera pozemku na zaklade LV a uz urad ktory bude pocitat vysku dane, tak si to sam prepocita :) o to len islo :) kedze to vidim 1x tak mi to nie je az take jasne ale dakujem velmi za pomoc! uz mi je to jasnejsie
Pekny den