Narajivana
24.01.15,16:54
Mam liatinovú krbovú vložku(max.16kW). Zaujíma ma hlavne materiál na obstavbu. Priložene foto je ilustračné, ale ide mi hlavne o tie časti,ktoré sú nakreslené zelenou. Chcel by som to realizovať z kachlíc zo starej pece alebo šamotovými plátmi. Môžem ich spájať normaálne hlinou a vyfutrovať aj šamotovými kúskami? Tá horná časť by mala prechádzať tromi miestnosťami.
Ďakujem za každú radu.
buchač
24.01.15,17:34
Môžeš, ba dokonca by sa dalo povedať, že aj musíš...dôvody sú jasné už z tých vlastností samotného šamotu.

Osobne som robil síce niečo iné na svojej kozubovej peci, no konzultoval som to zo starým PÁNOM MAJSTROM, ktorý robil robil roky rokaté vyspravky vysokých pecí.

Akurát tá hlina by mala byť špeciálna, určená priamo na tento účel...a nie nejaká z poľa. Alebo môžeš použiť šamotovú múčku, tá drží jak fras.
Narajivana
24.01.15,18:47
Šamotovú múčku mám pridať do hliny,alebo namiesto hliny.Ako?
buchač
24.01.15,19:26
Buď samostatne - alebo spolu ?....neviem.
Nie som odborník, také veci konzultujem.

ALE svojho času som na kachlovej klasike dával novú hlinu na vrch kachieľ. Popraskala mi, nuž som vyspravil tie pukliny šamotovou múčkou. Bola zlá reakcia...šamot sa nechytil.

Keď som menil kachľovku za kozub, tak už len šamot múčku. Do nej tie kúsky šamotiek..nestíhal som ju spracovávať, tak parádne reagovala .. ;)
brodozz
25.01.15,16:44
Na spajanie kachli,samotu,a pod. je lepsie pouzit ziaruvzdorny tmel trb. Rudokit,ma lepsie vlastnosti ako kombinacia vodne sklo-samot,mucka, 1kg tmelu cca 10E.
Narajivana
25.01.15,18:49
Kozub si obstaval kachlicami? Na akú teplotu sa ohrejú?
buchač
21.02.15,20:10
Nemám kozub...mám kozubovú pec ...;)