evinka33
25.01.15,10:46
prosím o radu: SZČO si kúpil v roku 2014 auto do podnikania na leasing, ako vlastník vozidla v technickom preukaze je uvedená leasingová spoločnosť konkrétne VOLKSWAGEN Fin.služby, ako držiteľ osvedčenia je uvedený SZČO ... má podávať daň z MV priamo SZČO alebo ho bude podávať lesingová spoločnosť? bola som presvedčená že SZČO ale našla som takúto info ktorá ma zneistila: "Pri operatívnom lízingu je daňovníkom dane z motorových vozidiel vlastník zapísaný v dokladoch vozidla." ďakujem
Tweety
25.01.15,10:18
Nie je lízing ako lízing. Píšeš, že si ho obstaral na lízing, takýto je finančný, to znamená, že teda nie operatívny a má povinnosť podania DP.

Operatívny lízing je vlastne prenájom MV a daň platí penajímateľ.
avalik
25.01.15,10:58
avalik
25.01.15,11:04
Ak ťa nejaká info zneistí, najlepšie je pozrieť priamo do zákona, a tam je uvedené

§ 85
Daňovník

(1) Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá

a) je ako držiteľ vozidla zapísaná v osvedčení o evidencii časť I a osvedčení o evidencii časť II45aa);42) ak ide o prenájom vozidla bez predkupného práva, daňovníkom je osoba, ktorá je zapísaná v dokladoch vozidla ako vlastník,


a teda:
finančný lízing - "je ako držiteľ vozidla zapísaná v osvedčení o evidencii časť I a osvedčení o evidencii časť II45aa);42) "

a operatívny lízing - "ak ide o prenájom vozidla bez predkupného práva, daňovníkom je osoba, ktorá je zapísaná v dokladoch vozidla ako vlastník"
evinka33
25.01.15,12:11
ďakujem veľmi pekne za odpoveď a objasnenie ...
evinka33
25.01.15,12:12
ďakujem za radu