Marek55
25.01.15,10:43
Chystám sa spísať uznanie dlhu, ktorý má voči mne kamoš. Zaujímalo by ma akým chybám by som sa mal vyvarovať. Je celkom ostrielaný, súdne spory už pozná. Tak až to podpíše chcem aby tam nebolo niečo vďaka čomu sa z toho vyvlečie. Na internete sú rôzne vzory a nie celkom sa v tom vyznám.
misoft
25.01.15,09:46
http://uznanie-dlhu.sk/vzor-na-stiahnutie

P.S. Ujo Gúgl našiel ihneď......
Marek55
25.01.15,10:52
tých vzorov je plná prdel, ale diky teda... tamtie nie sú úplne najvhodnejšie lebo sú spísané pre jednu konkrétnu inštitúciu cez ktorú ja isto nepôjdem. A ja som sa pýtal akých chýb sa vyvarovať, aké chyby môžu narobiť problémy mne. Tak prosím ak niekto sa vyzná počúvam.

+ dočítal som sa že je lepšie spísať notársku zápisnicu ako exekučný titul. Síce za to zacvakám ešte neviem koľko, ale je to výhodnejšie ak by sa to rozhodol nezaplatiť.
misoft
25.01.15,10:54
Ale veď uprav. A ako notársku zápisnicu - nie je zlý nápad. A podpis oboch + notárom overené.
Marek55
25.01.15,11:17
A keď sa rozhodnem pre notársku zápisnicu tak písať si uznanie dlhu uz nebude potrebné nie?
právnik-probono
25.01.15,11:54
závisí od výšky dlhu. ak dlh nie je príliš vysoký, notárska zápisnica sa ti neoplatí, pretože je tam poplatok cca. +- 200eur. výhoda však je, že nemusíš následne žalovať na súde o exekučný titul ale rovno si podáš exekúciu, z ktorej sa už sotva dlžník (celý život) do úplneho vyrovnania dlhu vymoce.
Mária27
25.01.15,11:57
Prejav vôle o uznaní dlhu musí byť určitý, bez právnych nedostatkov. Notárska zápisnica má určite väčšiu dôkaznú silu ako obyčajná písomnosť, notár by to mal vedieť aj urobiť kvalifikovane.
Okrem všeobecných náležitostí právneho úkonu podľa § 34 obč.z. treba pri uznaní dlhu písomnú formu, uvedenie dôvdodu dlhu a jeho výšky a vyjadrenie prísľubu dlh zaoplatiť (§ 558).
Dôvod nemusí byť výslovný, stačí odkaz napr. na upomienku a pod. Výška dlhu musí byť vyjadrená tak, aby sa dala objektívne určiť. Ak ide o nepeňažný dlh, údaje musia byť identifikovateľné. Jasné to musí byť každému, nielen veriteľovi.
Doba splatnosti musí byť v listine o uznaní dlhu uvedená. Nová premlčacia doba ( 10-ročná podľa § 110 alebo 4-r podľa obch.z.) začína plynúť dňom uznania dlhu alebo keď uplynula lehota na plnenie (Ak nebola lehota uvedená v uznaní).
právnik-probono
25.01.15,12:00
Vzor misoft-a nie je zlý, obzvlášť rozhodcovská doložka môže následne vydanie exekučného titulu urýchliť (jednoinštančné konanie), avšak rozhodcovský rozsudok musí byť rovnako ako platobný rozkaz všeobecného súdu doručovaný do vlastných rúk. A tu môže nastať problém u dlžníka, pokiaľ si úmyselne nepreberá korešpondenciu. Okrem iného keď je špekulant, rozhodcovská doložka sa dá za zákonných podmienok napadnúť na všeobecnom súde.
Marek55
25.01.15,12:33
rozhodne by som šiel radšej cez tú notársku zápisnicu. Lebo predpokladám že to nebude schopný či ochotný naozaj splatiť. A potom by nasledovalo to naťahovanie sa so súdom, ktorý navyše pýta 6% zo sumy čo je už moc, a navyše by to stálo čas, a ktovie čo ďalšie. Tých 200€ za notára mi teda príde najvýhodnejšie asi aj najlacnejšie. Ozaj to je okolo 200€? tu som sa dočítal že pri jeho dlhu okolo 8000€ je to 0,7% podiel, teda okolo 50€. Ale asi tam budú ďalšie poplatky čo?
Marek55
25.01.15,12:34
Marek55
25.01.15,13:15
tak všetko hovorí v prospech notárskej zápisnice. Čo by som pre ňu mal mať pripravené prosím vás? Ide o peniaze ktoré si odo mňa požičiaval počas vyše 2 rokov, je to viacero pôžičiek cez ústnu dohodu. Ja len aby mi niečo nechýbalo keď prídem za notárom, ale tam zrejme nejaké dôkazy nosiť ani netreba však? stačí ak je dlžník ochotný podpísať.