zaclony
07.05.06,14:05
Chcela som sa len uistiť. V balíku s tovarom, ktorý som dostala bola faktúra a zaplatila som ju pánovi z prepr.firmy, ktorý mi dal doklad o zaplatení. Faktúru zaučtujem -náklad voči záväzku- a úhradu faktúry v hotovosti na základe dokladu od prepr.firmy?
Alebo je to hneď náklad voči úhrade v hotovosti?
5**/211,alebo5**/321,321/211
a doklad o zaplatení prepravného/to nie je súčasťou faktúry ,ale dokladu od prepravcu/ vchádza do ceny tovaru, takže ho zaučtujem na tú istú nákladovú položku ako faktúru 5**/211. Je to správne? Tak som to pochopila zo starších príspevkov.
belanicka
07.05.06,12:40
asi by som volila prvu alternativu
Zita5
07.05.06,12:48
Chcela som sa len uistiť. V balíku , ktorý som dostala bola faktúra a zaplatila som ju pánovi z prepr.firmy, ktorý mi dal doklad o zaplatení. Faktúru zaučtujem náklad voči záväzku na zákl. faktúry a úhradu v hotovosti na základe dokladu od prepr.firmy?
Alebo je to hneď náklad voči úhrade v hotovosti?


Faktúru zaevidovať do záväzkov ,cez pokladňu zaúčtovať jej úhradu na základe dokladu , ktorým si platila .pretože PF si platila celú sumu .
janci10
07.05.06,18:11
Chcela som sa len uistiť. V balíku s tovarom, ktorý som dostala bola faktúra a zaplatila som ju pánovi z prepr.firmy, ktorý mi dal doklad o zaplatení. Faktúru zaučtujem -náklad voči záväzku- a úhradu faktúry v hotovosti na základe dokladu od prepr.firmy?
Alebo je to hneď náklad voči úhrade v hotovosti?
5**/211,alebo5**/321,321/211
a doklad o zaplatení prepravného/to nie je súčasťou faktúry ,ale dokladu od prepravcu/ vchádza do ceny tovaru, takže ho zaučtujem na tú istú nákladovú položku ako faktúru 5**/211. Je to správne? Tak som to pochopila zo starších príspevkov.

Ja osobne by som zaevidoval faktúru ako prijatú a tú by som uhradil z pokladne - veď taký zmysel maju zúčtovacie vzťahy.
durisovad
07.05.06,19:14
Ak sa jedna o tovar, fakturu by som uctovala 132/321, uhradu 321/211, poplatok za prepravne 132/211.
zaclony
08.05.06,05:28
Preto som ako PF za tovar účtovala 5**,lebo účtujem spôsobom B.
Čiže pri VPD stačí mať v prípade, že som plnú sumu faktúry uhrádzala do rúk prepravcovi - jeho doklad o zaplatení, alebo treba aj skopírovať a priložiť faktúru, ktorej sa faktúra týkala.
A v druhom prípade, kedy som prepravcovi zaplatila len prepravné a dal mi doklad o jeho zaplatení, samozrejme VPD je len na 160Sk prepravného, pretože faktúra za tovar sa uhrádza bezhotovostne, ale asi treba k VPD tiež priložiť faktúru dodavateľa, aby bolo zrejmé, ktorému tovaru zvyšujem cenu o prepravné. Je to tak?
KEJKA
08.05.06,05:43
Preto som ako PF za tovar účtovala 5**,lebo účtujem spôsobom B.
Čiže pri VPD stačí mať v prípade, že som plnú sumu faktúry uhrádzala do rúk prepravcovi - jeho doklad o zaplatení, alebo treba aj skopírovať a priložiť faktúru, ktorej sa faktúra týkala. poznámka dole

A v druhom prípade, kedy som prepravcovi zaplatila len prepravné a dal mi doklad o jeho zaplatení, samozrejme VPD je len na 160Sk prepravného, pretože faktúra za tovar sa uhrádza bezhotovostne, ale asi treba k VPD tiež priložiť faktúru dodavateľa, aby bolo zrejmé, ktorému tovaru zvyšujem cenu o prepravné. Je to tak? áno


k tomu prvému prípadu...
aby si mala prehľad, akú faktúru účtuješ ako uhradenú prepravcovi, je dobré tam priložiť kópiu. Ale ja by som DF priložila ako originál a účtovala všetko na 5xx (spôsobB, ako píšeš).
Lebo nepovažujem v tomto prípade DF ako doklad o VZNIKU záväzku, kedže v momente, ked ju máš v rukách, je aj uhradená.
Obstaranie tovaru/materiálu budeš mať kombinovane čiastočne na faktúry (v knihe faktúr) a čiastočne cez pokladňu (pokladničná kniha).
zaclony
08.05.06,09:10
Čiže
-platba prepravcovi za prepravné platené v hotovosti je VPD 5**/211+prilož.kópia PF.
-platba za materiál a dopravné, ktoré účtuje dodav.firma a ja ju zaplatím prepravcovi v plnej výške je 5**/321,321/211/v tomto prípade bude faktúra priložená aj v knihe PF, aj v pokladni.
- platba ,kedy platím zvlášť dod.firme za tovar a prepravcovi za dopravu je
PF - 5**/321 /PF/, úhrada 321/221/BV/ a
doklad od prepravcu 5**/211./VPD/+prilož.kópia PF
Je to teda takto správne? a už dám pokoj