patrga
25.01.15,14:42
Zmluvu o ŽP som založila v roku 2005 a do roku 2010 som ju použila na zníženie daňového základu, tento rok 2015 by som ju chcela zrušiť. Čo z toho pre mňa vyplýva ohľadom daňového zúčtovanie v tomto roku?
Chobot
25.01.15,18:48
V zákone o dani z príjmov bolo do 1.1.2011 ustanovenie, podľa ktorého bolo potrebné pri zrušení živ. poistenia, ak bol za poistné znižený základ dane, navýšiť základ dane v nasledujúcich max. 3 rokoch.

(13) Ak životné poistenie zanikne neplatením, výpoveďou, dohodou alebo odstúpením pred uplynutím doby desiatich rokov od začiatku životného poistenia alebo pred kalendárnym rokom, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, daňovník je povinný zvýšiť základ dane o sumu poistného zaplateného na životné poistenie, o ktorú si znížil základ dane, do konca troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok. Za nedodržanie podmienok podľa odseku 11 sa nepovažuje vyplatené plnenie z poistenia pre prípad úrazu alebo choroby, ktoré je súčasťou životného poistenia.

Od daného dátumu ale toto ustanovenie bolo zrušené, preto teraz už nie je potrebné navyšovať základ dane. Takže môžeš kľudne zrušiť živ. poistenie a daň ťa nemusí trápiť.