Benko
25.01.15,17:20
Ahoj, prosím vás o radu, aký je správny postup. SRO nadobudol v máji 2014 auto, zaradil do majetku a hneď ho prenajal inej sro. Podľa mňa daňové priznanie za toto auto podáva ten kto auto využíva, t.j. sro, ktorá má auto v prenájme. A čo moja sro, ktorá auto kúpila? Veď ho tiež používa na dosahovanie príjmov, ten nájom za peniaze a to auto bolo obstarané práve preto, aby sa prenajalo.
A tiež oznamovacia povinnosť voči DU mi nie je jasná. Začiatok používania auta na podnikanie sa neoznamuje a koniec sa oznamuje. Keď dám auto do prenájmu, končí u mňa daňová povinnosť a začína u toho druhého, tak to oznámiť? Je to tak?
PS
Zúfalá.
Tweety
25.01.15,17:23
Máš povinnosť podať DP
avalik
25.01.15,17:55
DP DZMV podáva prenajímateľ

582/2004 Z. z.Zákon o miestnych daniach

§ 85
Daňovník

(1) Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá

a) je ako držiteľ vozidla zapísaná v osvedčení o evidencii časť I a osvedčení o evidencii časť II45aa);42) ak ide o prenájom vozidla bez predkupného práva, daňovníkom je osoba, ktorá je zapísaná v dokladoch vozidla ako vlastník,

ak aj dáš auto do prenájmu daňová povinnosť ti nezaniká

PS: Nebuď zúfalá, čítaj príslušný zákon prípadne info na stránke finančnej správy - https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/dan-z-motorovych-vozidiel
Benko
26.01.15,06:02
zo zákona:Užívateľ vozidla

Daňovníkom dane z motorových vozidiel je užívateľ v nasledovných prípadoch:

ak používa na podnikane vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná fyzická osoba, ktorá zomrela,
ak používa na podnikane vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná právnická osoba, ktorá bola zrušená alebo zanikla,
ak používa na podnikane vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie. - Tento odsek ma doplietol.
Tweety
26.01.15,06:05
z toho to nie je ani jeden prípad