kvasnicka
25.01.15,17:48
Dobry den, obraciam sa na vas s prosbou o vypocet nezdanit.ciastky. Pocas celeho roku 2014 som poberala rodicovsky prispevok. Pocas 1 mesiaca mi personalistka nariadila vycerpat si dovolenku 20 dni, na ktoru mi vznikol narok. Poslala mi uz aj potvrdenie o zdanitelnych prijmoch FO, kde uhrn prijmov tvori ciastka 671,54 eur, z toho samozrejme odvody, uhrn preddavkov na dan....ale co ma prekvapilo, vypocitala mi nezdanitel.cast ZD 1584,70 eur. (vyslo mi to ako 5x316,94 eur). ALE? Mzdarka mi tam prislusne kal.mesiace vobec neuviedla, za ktore to vypocitala. Podotykam, ze tu dovolenku som vycerpala naraz pocas 1 mesiaca a teda mi prisli tie peniazky len v 1 vyplatnej paske. Povedzme, ze by mi to rozpocitala na viac mesiacov, preco potom mam pracovny pomer na spodu tlaciva uvedeny len v 1 mesiaci a peniaze mi prisli tiez len naraz v 1 mesiaci? Nerozdelila mi to po mesiacoch-teraz dostanes vyplatene 4 dni, dalsi mesiac 4 dni.... Ide o to, ze kedze som to vycerpala v 1 mesiaci, nemala by mi z celkovej nezd. ciastky 3803 eur odpocitat len za 1 mesiac sumu 316,94 eur? Ona mi podla vsetkeho predpokladam odpocitala za 5 mesiacov.... Nie je to divne? A tym padom si na mna manzel nemoze uplatnit odpocitatelnu polozku zo sumy 3803 eur, ale len zo sumy 1584,70 eur. A to je teda obrovsky rozdiel. Co si o tom prosim myslite? Dakujem za vase nazory a rady.
veronikasad
25.01.15,16:59
Nič sa nerozpočítava. Podaj si sama DP typu A, v ktorom uplatníš celú NČZD za rok 2014 (sumu, ktorú uviedla mzdárka si nevšímaj). Zrazenú daň ti DU vráti.
veronikasad
25.01.15,17:00
končila si pracovný pomer vo firme ?
Tweety
25.01.15,17:05
Doplním, manžel si uplatní NČ vo výške rozdielu medzi NČZD a tvojím príjmom poníženým o odvody a len za mesiace poberania RP.
kvasnicka
25.01.15,17:10
Dakujem za reakciu. Ja som cerpala RD za celych 12 mesiacov. A muzovi mam pribalit toto tlacivko do roboty na financne? Ako to budu oni brat? Budu Nč pocitat z 3803 eur alebo len z tych 1584 ktore su uvedene na mojom papieri? Dakujem .
Tweety
25.01.15,17:12
nie, ale pletieš si svoje DP a uplatnenie NČ u manžela,na teba si môže uplatniť len ten rozdiel NČZD
veronikasad
25.01.15,17:12
Na finančnom nebudú nič počítať. Výšku vlastného príjmu manželky treba uviesť v žiadosti o vykonanie RZD, ktorú musí odovzdať v práci do 15.2.2014. V žiadnom prípade mu nedávaj originál, ten si nechaj pre seba. Keď chceš, tak mu k žiadosti o vykonanie RZD "pribaľ" kopiu tvojho potvrdenia.
kvasnicka
25.01.15,17:19
Dakujem za odpoved. Ok, teda do DP by som ale normalne uviedla hruby prijem za ten 1 mesiac s tym, ze namiesto Nč 1584 by som uviedla sumu 3803 ? Pochopila som to spravne? A ako sa manzel vysporiada s tymto tlacivom v praci? Nebude mu to robit problem? Lebo nebyt tej dovolenky, pocitali by Nč na mna zo sumy 3803 eur. Kdezto teraz je na tom tlacivku uvedene nč 1584. Co si o tom myslis? Dakujem.
veronikasad
25.01.15,17:21
Mzdárku tvojho manžela zaujíma tvoj príjem, znížený o zaplatené poistné - nie tvoja NČZD. Čítaj odpoveď pod ďalším príspevkom.
kvasnicka
25.01.15,17:30
Som z toho mierne zmatena, pretoze na toto som sa pytala dnes jednej pribuznej, ktora asi pred 20 rokmi robila mzdarku. A ona mi povedala, ze u manzela v praci bude personalista opisovat sumu riadok po riadku z mojho tlacivka, vratane nčzd. Tak ma to dost znepokojilo. Viem, ze doba sa meni a aj pravidla sa menia, ale ona mi to hovorila s takym presvedcenim.... Pevne dufam, ze vy, co ste mi tu komentovali, mate pravdu :-) A dakujem vam.
veronikasad
25.01.15,17:32
Ešte raz, mzdárka nič nebude opisovať. Sumu vlastného príjmu musí do žiadosti uviesť manžel.