slniecko030
25.01.15,20:43
Dobrý večer,
chcem poradiť. Som na RD, dcéra má jeden rok a chcela by som nastúpiť do práce. Mohla by som súčasne poberať aj rodičovský príspevok a byť aj zamestnaná na PP a poberať mzdu? Čo sa týka dcéry, tú by som mohla počas práce nechať v opatere starých rodičov, poprípade by so mnou mohla aj do práce - zamestnávateľ voči tomu výhradu nemá. Ako by som sa musela zodpovedať ÚPSVaR ohľadom dcéry, či už v prípade že by sa o ňu starali starí rodičia, alebo by som ju so sebou nosila do práce? Aké náležitosti by mi to prinieslo? Dá sa vlastne takto poberať rodičovský príspevok a mať normálny pracovný pomer?
Ďakujem.
veronikasad
25.01.15,20:57
V akej práci pracuješ, keď ti umožňuje nosiť si ročné dieťa so sebou do práce ?
slniecko030
26.01.15,16:40
Na Slovensku máme aj ohľaduplných zamestnávateľov. :-)
Chcem iba vedieť, či by som mohla takto súčasne pracovať a poberať rodičovský príspevok, a ako by som musela preukázať starostlivosť o dieťa v čase, kedy by som pracovala.
Tweety
26.01.15,16:41
Môžeš aj jedno aj druhé.
veronikasad
26.01.15,16:54
Pracovať a poberať RP súčasne môžeš. Ostatné nekomentujem (ako sa dá ročné dieťa nosiť do práce a popri tom aj pracovať)
Tweety
26.01.15,16:56
Aj do parlementu nosili detičky.
slniecko030
26.01.15,17:03
Potrebujem niečo riešiť aj s úradom práce? Nejaké potvrdenie, kto sa o dieťa stará? Ja by som si ju mohla brať so sebou aj do práce napr., poprípade by mohla byť so starými rodičmi. Čo bude odo mňa chcieť úrad práce?
veronikasad
26.01.15,17:41
Toto platí len v prípade, ak ide o dieťa vo veku 3-6 rokov.

http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CB8QFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.upsvar.sk%2Fpd%2Furad-prace-socialnych-veci-a-rodiny%2Fstatne-socialne-davky%2Foznamenie-o-zabezpecovani-starostlivosti-o-dieta-od-3-do-6-rokov-veku.html%3Fpage_id%3D370721&ei=j3vGVKLKLYfvUtaigOgM&usg=AFQjCNENTEtBoaDhu4MJXB0J60NJyMQo9Q&sig2=arWma7C9W54W0MnJaUStuA&bvm=bv.84349003,d.bGQ

Informuj sa na UP, odd. rod.príspevku, ako postupovať v prípade dieťaťa do 3 rokov veku. Možno majú nejaké čestné vyhlásenie o zabezpečení starostlivosti o dieťa počas výkonu práce.

Nezabudni na odhlásenie z dôchodkového poistenia v SP ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov veku - do 8 kal.dní od začiatku výkonu práce.
slniecko030
26.01.15,22:42
Ďakujem. Informácie pomohli. Tak už len do práce... :-)

To o ohlasovaní deti vo veku 3-6 rokov som sa dočítala. Len som sa nikde nedočítala, čo s deťmi do troch rokov, pretože mi príde zvláštne, že o nich ,,nechcú vedieť nič."
Pričom deti od troch rokov už zväčša navštevujú škôlku, takže sa o nich ,,vie." Každopádne, je to pre mňa jednoduchšie, ako sa niekde hlásiť.
viluska
27.01.15,09:13
Mozes ja som tiez poberala rodičák a pracovala a na Upsvare sa ma nikto nic nepytal lebo som tam v podstate ani nebola ja som bola len na zdravotke a socialke nic ine,
slniecko030
27.01.15,22:02
Pravda. :-) Mám možnosť nechať ju starkým, ale nie vždy sa to dá.