Barcuska
25.01.15,20:31
Dobry vecer, mam taku otazocku. Som slobodna, mame s priatelom novorodeneho syna. Ja vlastnim byt, ktory mam od mojich rodicov. Moj priatel ma poziadal o ruku. Ma vsak z prveho manzelstva dospelu dceru. Ak by sme sa vzali a nieco sa mu stane, bude predmetom dedicstva po nom aj podiel na mojom byte? Nechcem aby jeho dcera dosla k podielu na mojom byte a ja som ju musela vyplacat z mojho vlastneho bytu. Mozem spisat zavet a manzela v nom vydedit? Neviem ako to vyriesit a chcem prijat jeho ponuku na sobas. Dakujem za odpoved
Mária27
25.01.15,19:44
Byt zostane len tvoj. Keby sa niečo stalo jemu, jeho dcéra by nededila z tvojho bytu nič. Keby sa niečo stalo tebe, zdedil by manžel pol bytu (pol syn), potom by po ňom dedila aj jeho dcéra.
Vydediť manžela nemusíš, spísať závet v prospech tvojho syna či tvoje deti môžeš - aspoň o tom byte.
Barcuska
25.01.15,19:51
Dakujem.
Chobot
25.01.15,20:14
V zadaní je veľa hypotetických prípadov a otázok.

Ak sa zoberiete, byt bude stále tvojim vlastníctvom. Nebude spoločný.

a. Ak by sa tebe niečo stalo, tak po tebe by dedil tvoj manžel a tvoje deti (všetci rovnakým dielom.
b. Ak by sa tvojmu manželovi niečo stalo, tak jeho majetok budú dediť jeho deti (vrátane vášho spoločného) a ty, tiež každý rovnakým dielom.

Podiel z tvojho bytu by zdedila jeho dcéra jedine vtedy, keby sa najprv tebe niečo stalo, on by zdedil po tebe a potom jemu, kedy by po ňom dedila jeho dcéra.

Priateľa (manžela) môžeš vydediť. V podstate to nebude vydedenie, lebo v zmysle obč. zákonníka sa vydeďujú len potomkovia. Stačí spísať závet, kde uvedieš, že celý tvoj majetok odkazuješ tvojmu synovi.
Barcuska
26.01.15,02:53
A ten zavet mozem spisat uz pred svadbou? Je to jedno kedy ho spisem?
Mária27
26.01.15,06:08
kedykoľvek spísať, kdekoľvek uschovať (najlepšie u notára), kedykoľvek nahradiť novým