taimea
07.05.06,18:28
ahojky, chcem začať živnosť v odevníctve a chcela by som si sama viesť účtovníctvo. Ale potrebujem poradiť. Aký účtovný program si mám zakúpiť? Čo je lepšie jednoduché účtovníctvo, alebo paušalne si odpočítavať? Aký je v tom rozdiel? Pri paušálnom odpisovaní je potrebné dokladovať výdaje? Čo je výhodnejšie. Prosím poraďte, ocením každú dobrú radu. Ďakujem
Manual
07.05.06,16:37
ahojky, chcem začať živnosť v odevníctve a chcela by som si sama viesť účtovníctvo. Ale potrebujem poradiť. Aký účtovný program si mám zakúpiť? Čo je lepšie jednoduché účtovníctvo, alebo paušalne si odpočítavať? Aký je v tom rozdiel? Pri paušálnom odpisovaní je potrebné dokladovať výdaje? Čo je výhodnejšie. Prosím poraďte, ocením každú dobrú radu. Ďakujem
Možno by bolo výhodnejšie pre teba si uplatniť % výdavky. Pre r. 2006 je to 40%. To znamená, ak by si v r.2006 mala príjem napr. 200.000,- tak výdavky by si mala 80.000,-Sk plus odvody zaplatené do ZP a SP. A pri takomto spôsobe je potrebná evidencia príjmov. Vvýdavky neeviduješ.
Ak sa rozbehneš, časom uvidíš aké budú tvoje príjmy a potom sa zariadiš. Ale pri začiatku určite by si mala mať predstavu akých nodberateľov máš alebo budeš mať, atď.
Pekný deň...:)
Zita5
07.05.06,16:38
ahojky, chcem začať živnosť v odevníctve a chcela by som si sama viesť účtovníctvo. Ale potrebujem poradiť. Aký účtovný program si mám zakúpiť? Čo je lepšie jednoduché účtovníctvo, alebo paušalne si odpočítavať? Aký je v tom rozdiel? Pri paušálnom odpisovaní je potrebné dokladovať výdaje? Čo je výhodnejšie. Prosím poraďte, ocením každú dobrú radu. Ďakujem


Ja si pochvaľujem ALFU , ale to je vec názoru každého jedinca , ktorý SW používa. Dúfam , že sa vyjadria aj kolegovia o programoch s ktorým pracujú .

Čo sa týka uplatňovania výdavkov paušálom ....tu vedieš evidenciu o príjmoch , pohľadávkach a skladovej evidencie .Na konci roka zrátaš všetky príjmy a z nich si uplatníš 40% pauš.výdavky + platby do fondov, ak by si platila .

Pri uplatňovaní preukázateľných výdavkoch vedieš účtovníctvo v súlade so Zákonom o účtovníctve ...Postupov JÚ a ZoDzP.Toto by bolo vhodné si naštudovať , pokiaľ by si sa rozhodla pre vedenie účtovníctva týmto spôsobom .Už sám názov hovorí ...že preukázateľné , to znamená každý výdavok treba zdokladovať .

Na záver ....ak sa rozhodneš pre akékoľvek účto a budeš mať problém tak ešte je tu PORADA.:) ;)

Prikladám:Postupy účtovania JÚ
http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=4387&d=1139506064

Zákon o účtovníctve
http://www.porada.sk/f92-zakon-o-uetovnictve.html

Zákon o dani z príjmov

http://www.porada.sk/f90-zakon-o-dani-z-prijmov.html
Manual
07.05.06,16:39
Doplňam, že pri remeselnej živnosti sú výdavky 60%, treba pozrieť živ. zákon, kde je tvoja činnosť zaradená.
Daja72
07.05.06,16:53
Ahoj, ja by som ti zase poradila, aby si si pozorne sledovala celý rok /príjmy - výdaje / a podľa toho uvidíš, čo sa ti skôr oplatí, či paušálne výdaje, alebo viesť účtovníctvo. Ja mám dobrú skúsenosť Kros Alfa.
Zatiaľ by som laicky viedla len príjmy a výdaje a každý mesiac by som si aspoň zhruba prerátala základ dane a podľa toho by si vedela, ako na tom si, a či sa ti oplatí paušálny výdavok alebo účtovníctvo.
Zita5
07.05.06,17:10
Ahoj, ja by som ti zase poradila, aby si si pozorne sledovala celý rok /príjmy - výdaje / a podľa toho uvidíš, čo sa ti skôr oplatí, či paušálne výdaje, alebo viesť účtovníctvo. Ja mám dobrú skúsenosť Kros Alfa.
Zatiaľ by som laicky viedla len príjmy a výdaje a každý mesiac by som si aspoň zhruba prerátala základ dane a podľa toho by si vedela, ako na tom si, a či sa ti oplatí paušálny výdavok alebo účtovníctvo.

Ja som takýmto spôsobom , ale na ostro účtovala rok 2005 jednému známemu a na koci roka som sa rozhodla pre paušál .Takže aj tak sa dá .:)
DanielaSL
07.05.06,18:07
Ja zase robím v MRP pod Win a som tiež spokojná. Ináč by som ti radila tiež sledovať si príjmy a výdavky tak, ako ti už radili kolegovia.
helas
07.05.06,19:05
Veď si môžeš stiahnuť z Krosu demo verziu Alfy a tam to odskúšať. Je to zadarmo a na konci roka zistiš, čo sa ti viac oplatí.
DanielaSL
07.05.06,19:07
Veď si môžeš stiahnuť z Krosu demo verziu Alfy a tam to odskúšať. Je to zadarmo a na konci roka zistiš, čo sa ti viac oplatí.
Akurát to má obmedzenie do výšky príjmu myslím 200.000,- , ak nebude postačovať demo...kúpiš ostrú verziu.
KEJKA
07.05.06,20:31
JU sa dá robiť aj v Exceli...ak nemáš zamestnancov, nie je to zložité - príjmy, výdavky (v réžii), a rozdeliť daňové a nedaňové.
Urobíš si tabuľky a je to... teraz je tu kurz Excelu, aspoň sa pocvičíš.