slavuska
25.01.15,21:42
V roku 2013 sme obstarali nehnuteľnosť, z ktorej sme uplatnili odpočet DPH v plnej výške. Budova slúžila na naše kancelárie. V auguste 2014 sme sa rozhodli jednu časť prenajať nezdaniteľnej osobe a teda bez DPH. Ostatné priestory naďalej slúžia ako naše kancelárie z ktorých vykonávame svoju činnosť. Nie je mi celkom jasné ako by som mala vykonať úpravu dane odpočítanej pri IM podľa §54 zákona o DPH. Nakoľko do koeficientu, ktorý vyrátam podľa § 50 - pomerné odpočítanie dane, vstupujú všetky naše obchody-služby ktorým sa venujeme. A takto vyrátaný koeficient nám vyjde 0,98 / pomer služieb s dph delené služby s dph plus príjem za prenájom bez dph/. Ak dosadím do vzorca podľa prílohy č.1 tento ročný koeficient, tak mi nevyjde vôbec preratávať úpravu dane z nehnuteľnosti? Príde mi to také divné, nakoľko sa v podstate 1/3 budovy používa na prenájom bez dph a zvyšné 2/3 budovy na výkon našej vlastnej činnosti. Nikde som sa nedočítala, ani nikde nenašla usmernenie alebo príklady na tento konkretne daný problém.
KloferHladny
09.02.15,18:03
Je to tak. Prenajali ste 1/3 budovy lacno, tie 2/3 budovy Vám v tržbách zarobia toľko, že nemusíte "vrátiť" daň z investičného majetku.
Ovšem daň z prijatých plnení roku 2014 ste mali povinnosť upraviť podľa §50 o sumu 0,02 x odpočítaná DPH v roku 2014, v novom roku odpočítavate DPH cez koeficient 0,98.
slavuska
09.02.15,18:08
áno, tie prijaté plnenia som upravila. Ďakujem za odpoveď.