Bobusko
26.01.15,02:32
aký dátum uviesť v prípade, že v osvedčení o evidencii tento údaj úplne chýba, alebo je tam uvedený len rok výroby.. Existuje nejaké usmernenie v týchto prípadoch.
Tweety
26.01.15,06:02
Existuje, nájdeš ho na FS. Ale prvá evidencia, to je rok výroby.
Bobusko
26.01.15,13:23
Prišla mi odpoveď z finančnej správy, v prípade že úplne chýba údaj prvej evidencie vozidla /rok výroby/ treba si ho vyžiadať z evidencie vozidiel, ak je uvedený iba rok , tak ako deň treba uviesť 1. kalendárny deň v roku výroby.
TomasBugiy
26.01.15,13:25
V poučení na vyplnenie daňového priznania k dani z motorových vozidiel uverejnenom vo finančnom spravodajcovi 8/2012, strana 323 sa uvádza nasledovné: "Riadok č. 01 - uvedie sa dátum prvej evidencie vozidla podľa osvedčenia o evidencii časť I a osvedčenia o evidencii časť II. V prípade, že osvedčenie o evidencii časť I a osvedčenie o evidencii časť II takýto údaj neobsahuje, daňovník uvedený riadok nevypĺňa." ˇKeďže sa má uviesť dátum alebo nič, tak neuvediem nič. Len teraz nedokážem vypočítať predpokladanú daň.
Bobusko
26.01.15,13:32
Veď to, bez presného výpočtu veku vozidla s presnosťou na mesiace sa nedá vypočítať predpokladaná daň a ani preddavky na rok 2015, takže ho treba vedieť už teraz. Ak je v osvedčení len rok napr. 2010 tak dátum prvej evidencie /rok výroby/ je 01.01.2010, ak tam nie je nič, ani rok, tak si dátum výroby treba zisťovať z evidencie motorových vozidiel, ja som to zisťovala u predajcu, podľa VIN mi zistil presný dátum výroby, len neviem, či je dostačujúce také potvrdenie z ich počítača s ich pečiatkou.
TomasBugiy
26.01.15,13:42
Máš nejaký odkaz nato, že ak je uvedený rok, tak sa berie 01.01.RRRR? Lebo ja mám chuť im tam podľa toho poučenia neuviezť nič a do predpokladanej dane dať nulu, tým by som vlastne dodržal poučenie, len neviem, či neexistuje nejaké nové, ktoré vyvracia to staré, ako to na SVK často zvykne byť.
Bobusko
26.01.15,13:49
Neviem, či ten dátum tam musí byť uvedený, ale riadok 40 musí byť vyplnený vždy, bez ohľadu na výšku vypočítanej predpokladanej dane, inak DP nepreberú, aj elektronické podanie to vyhadzuje ako chybu.
Bobusko
26.01.15,13:59
Pripájam, odpoveď z finančnej správy:
Dobrý deň,

oddiel III riadok č. 1 - uvádza sa dátum prvej evidencie vozidla (rok výroby). Údaj o prvej evidencii vozidla je uvedený v riadku B osvedčenia o evidencii časť II (u Vás je zrejme dátum 15.07.2005).

Ak nie je uvedený presný dátum, ale iba rok, tak uvediete dátum 01.01.....

A ak tam nie je žiadny dátum, tak je potrebné požiadať Ministerstvo vnútra SR o uvedenie dátumu prvej evidencie z databázy vozidiel. Tento dátum je dôležitý na určenie predpokladanej dane a následne budúci rok aj určenia sadzby dane pre vozidlo.



---
S pozdravom,
JUDr. Martin Ďuračík
TomasBugiy
26.01.15,14:05
Ďakujem za upresnenie :)
Žabinka
26.01.15,19:47
inak to je dobrá odpoveď z finančnej správy.. veď keby dopravný inšpektorát vedel ten údaj, mal by ho zaznačený v evidencii vozidiel, tak ho do technického preukazu zapíše.. ale pravdepodobne postup získania dátumu nebude taký jednoduchý, ako si to daňová správa predstavuje.. a zaujímalo by ma, ako by argumentovali, keby si tam uviedol posledný deň kalendárneho roku.. zaujímavý spôsob určenia veku vozidla podľa svojvôle daňovej správy.. :cool: :eek:
lslavik
24.02.15,08:02
Mam tiez prosbu, ale opacny problem: mam dva datumy: B) datum prvej evidencie a I) datum prvej evidencie v SR. Neviem, ci to I je cast I v definicii toho datumu, takze neviem ktory datum mam vziat. Dakuem.
TomasBugiy
24.02.15,08:08
Toto je na porade riešené. Dátum prvej evidencie je nato, aby sa zistil rok výroby vozidla a podľa toho sa určila predpokladaná daň. Keďže rok výroby vozidla je vlastne Dátum prvej evidencie - tak uvádzaš ten. Dátum prvej evidencie v SR len hovorí o tom, kedy bolo auto na SVK prvýkrát prihlásené. Môže byť nové, mať 5 rokov alebo aj 10. To by nič neriešilo.
ĽudmilaD.616
15.01.16,11:39
A čo v prípade, že je auto zo zahraničia? mám uviesť v daňovom priznaní dátum prvej evidencie na slovensku? alebo dátum prvej evidencie vozidla v zahraničí?
avalik
15.01.16,12:04
1. otazky sa nezadavaju do komentarov
2. je jedno odkial je vozidlo, cim starsie tym vacsia dan