somktosom81
26.01.15,05:10
Mozem byt zdravotne poistena na SK a sucasne si uzavriet komercne zdravotne poistenie v inom clenskom state (USA) ak:
zamestnavatela mam na SK, trvaly pobyt na SK, nevykonavam ziadnu pracovnu cinnost, som na rodicovskej a pobyt v zahranici nepresiahne 6 po sebe nasledujucich kalendarnych mesiacov?
buchač
26.01.15,05:59
somktosom81
26.01.15,06:10
Dakujem za odpoved. Mozno som sa zle vyjadrila, ale mala som na mysli uzavretie komercneho poistenie liecebnych nakladov v USA a sucasne byt poistena na SK.
buchač
26.01.15,06:14
Čítaj...je tam podrobne rozpísaná problematika.

Kto je a kto nie je verejne zdravotne poistený

Výnimky z povinného zdravotného poistenia
Povinne zdravotne poistená nie je osoba s trvalým pobytom na Slovensku, pre ktorú platí, že:
je zamestnaná v cudzine a je zdravotne poistená na území štátu, v ktorom vykonáva činnosť zamestnanca;
vykonáva samostatnú zárobkovú činnosť v cudzine a je zdravotne poistená na území štátu, v ktorom vykonáva činnosť,;
dlhodobo sa zdržiava v cudzine a je zdravotne poistená v cudzine a na Slovensku nie je zamestnaná a nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť; za dlhodobý pobyt v cudzine sa považuje pobyt dlhší ako šesť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov.

http://mic.iom.sk/sk/zdravie/zdravotne-poistenie/37-povinne-verejne-zdravotne-poistenie.html
Chobot
26.01.15,07:27
Nielenže môžeš, ale ty aj musíš byť povinne zdravotne poistená na Slovensku za týchto podmienok, ktoré uvádzaš.

A aké poistenie si uzatvoríš na ten pobyt v USA je len tvoja vec. Môžeš si uzatvoriť aj tu na Slovensku komplexné cestovné poistenie, alebo ak chceš a máš v tom prehľad, môžeš si uzatvoriť aj komerčné zdravotné poistenie v USA (ja sa v tom nevyznám, neviem ako poisťujú cudzincov, ale mám pocit, že to bude drahšie, ako naše cestovné poistenie).
taiko
26.01.15,07:47
USA je clensky stat coho? ;) ustanovenia, ktore mas zrejme na mysli sa tykaju len clenskych statov EU
somktosom81
26.01.15,21:29
Dobry postreh :-) Tiez som nad tym premyslala, ale teta mi to vysvetlila: ,,Clenske staty su staty v EU a ine clenske staty su ostatne staty.,,
Chobot
27.01.15,07:15
Ty si to zle pochopila - členské štáty sú členovia EU a ostatné (či iné) štáty sú ostatné štáty sveta.